back to top
More

    Niebezpieczne pomysły IPCC składowania CO2 na lądzie i w oceanach

    Strona głównaGospodarkaNiebezpieczne pomysły IPCC składowania CO2 na lądzie i w oceanach

    Polecamy w dziale

    Uśmiechnięte podwyżki cen prądu i gazu

    Benzyna nie będzie po 5,19. PDT nie ma takiej władzy nad rynkiem, jaką obiecywał;) Jednak dlaczego rosną ceny gazu i energii el., skoro ich ceny na rynku hurtowym spadły do poziomu z 2021?

    Chwilowe zawieszenie broni w walce młodych Polaków z deweloperami 

    Nowy program deweloper++, który rzekomo tym razem nie spowoduje wzrostu cen mieszkań, został sierotą. Krzysztof Kukucki uciekł na prezydenta Włocławka, a Krzysztof Hetman planuje ewakuację do Brukseli.

    Czarne chmury zbierają się nad polską gospodarką

    Optymizm w gospodarce, jaki wyzwolił nowy rząd powoli zanika. W ub. tygodniu GUS podał dane o zamówieniach w przemyśle w marcu 2024 roku. Były niższe o 22% r/r. Zamówienia eksportowe zanurkowały o 21% r/r.

    Wojna czy współpraca niemiecko-chińska?

    Rzekomo trwa wojna gospodarcza UE-Chiny. Chiny są beneficjentem zielonej rewolucji europejskiej. Tymczasem ostatnia wizyta kanclerza Scholza w Chinach to dowód nie wojny, ale korzystnej współpracy GER - CHRL.
    Arrhenius 120 lat temu prorokował, że gdyby dwutlenek węgla miał taką moc, by powodować globalne ocieplenie, byłoby ono błogosławieństwem dla krajów, leżących w większych szerokościach geograficznych, jak np. Szwecja, Norwegia ...

    PALIWA ZE ŚCIEKÓW I DWUTLENKU WĘGLA

    Kiedy Al Gore rozkręcał swoją kampanię prowadzącą do obniżenia cen dwutlenku węgla nawet do poziomu ujemnych, musiał być świadom mocno już zaawansowanych w USA  badań nad produkcją paliw płynnych, wymagającą użycia znacznych ilości dwutlenku węgla.  W odróżnieniu od wspomnianej wcześniej dwutlenkożernej metody intensyfikacji wydobycia ropy naftowej, produkcja paliw płynnych nie potrzebuje wysoko sprężonego CO2.

    US  PATENT  7 855 061

    Prowadzone przez kilka lat badania zostały zwieńczone zgłoszeniem patentowym dokonanym przez A. G. Vance w 2008 roku. Nie jest to jedyny patent zgłoszony w tym temacie. Proces  wytwarzania butanolu obejmuje następujące trzy fazy: (1) wzrost glonów, (2) fermentowanie glonów i (3) oddzielanie butanolu. Wykorzystuje w tym celu popularne glony, powszechnie występujące w przyrodzie bakterie, promieniowanie słoneczne i, oczywiście, dwutlenek węgla. Uproszczony schemat reaktora jest dostępny na stronie amerykańskiego urzędu patentowego. Ważną informacją jest fakt możliwości wykorzystywania wstępnie przygotowanych ścieków jako źródła wody. Niestety, metoda wymaga dużego nasłonecznienia – w szerokościach geograficznych Polski wydajność procesu byłaby kilkakrotnie niższa aniżeli w krajach położonych bardziej na południe.

    Twórcy tej metody wyszli z założenia, że miliard lat temu atmosfera Ziemi zawierała 12% CO2 i tylko 8% tlenu (przypomnijmy, że obecnie zawiera 0,04% CO2 i 21% tlenu). Na stronach autora patentu można znaleźć informacje m.in. o kosztach, separacji butanolu,  zagospodarowaniu pozostałości pofermentacyjnych, finansowaniu, obsłudze. Decydującym o zysku całego przedsięwzięcia jest koszt dwutlenku węgla. Największe zyski są do osiągnięcia, gdyby do każdej tony odebranego tak cennego surowca emitent CO2 dopłacał tak koncernom naftowym, jak producentom biopaliw.

    Bezrefleksyjne zatapianie CO2 jest błędem ekonomicznym, energetycznym, ekologicznym i przyszłościowym. Dwutlenek węgla  może się okazać surowcem przyszłości „na wagę złota”. Raz pogrzebanego – trudno będzie odzyskać.

    Jacek Musiał, Karol Musiał

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja