back to top
More

    Wojna czy współpraca niemiecko-chińska?

    Strona głównaGospodarkaWojna czy współpraca niemiecko-chińska?

    Polecamy w dziale

    Niemcy zamykają elektrownie wiatrowe, my będziemy je budować

    W czasie gdy Niemcy zamykają morską farmę wiatrową i to 10 lat przed czasem, Koalicja 13XII przyśpiesza pracę nad ustawą o radykalnym rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Co więcej, prace nad nią mają być maksymalnie skrócone, aby jak najszybciej weszła w życie.

    Ministerstwo Klimatu czyli Ministerstwo Prawdy

    Dezinformacja klimatyczna to celowe rozpowszechnianie fałszywych informacji, że zmiany klimatyczne nie są spowodowane przez człowieka - ogłosiła Hennig-Kloska, nasza Ministra Prawdy. Kto się z tym nie zgadza, ten jest kłamcą. Tylko prawda ogłoszona przez MK jest prawdziwa.

    Statystyczne cuda rządu Donalda Tuska

    Po wymianie prezesa GUS polska gospodarka zaczęła "rosnąć". GUS publikuje dane, które coraz bardziej rozjeżdżają się z danymi Eurostatu. Wg GUS sprzedaż det. za 01. 2025 wzrosła o 4,8%, o 1,2% wg Eurostatu. Sprzedaż aut wg GUS wzrosła w styczniu o 22%, ale ich rejestracja tylko o 3,4%!

    Cicha prywatyzacja publicznej służby zdrowia

    Luka w finansach NFZ osiągnie 249 miliardów w l. 2025-28. Rząd Donalda Tuska nie ma planu jak temu zapobiec. Ma ważniejsze cele, implementację zielonego ładu i walkę z opozycją. Chyba, że to celowy powrót do planu sprzed lat - prywatyzacji służby zdrowia.
    Rzekomo trwa wojna gospodarcza UE-Chiny. Chiny są beneficjentem zielonej rewolucji europejskiej. Tymczasem ostatnia wizyta kanclerza Scholza w Chinach to dowód nie wojny, ale korzystnej współpracy GER - CHRL.

    Trwa wojna gospodarcza pomiędzy Unią Europejską a Chinami. Na razie wygrywają ją Chiny, co widać w ich rosnącej nadwyżce handlowej z państwami Unii Europejskiej.  Dodatkowo szybko rośnie eksport chińskich aut elektrycznych do Europy. Firmy z Chin zdominowały również rynek paneli fotowoltaicznych i mocno rozpychają się w sektorze produkcji turbin wiatrowych.

    Można postawić tezę, że Państwo Środka jest głównym beneficjentem zielonej rewolucji europejskiej. 

    Rosnąca rola Chin w przemyśle motoryzacyjnym nie podoba się niektórym firmom europejskim. Komisja Europejska oskarżyła Chiny o celowe subsydiowanie swoich firm, w celu wygryzienia konkurencji. Pojawiły się nawet pomysły o wprowadzeniu ceł odwetowych.

    The looming trade tensions over China’s subsidies (ft.com)

    Tymczasem w ubiegłym tygodniu, podczas wizyty w Chinach, kanclerz Niemiec przyjął wyraźnie koncyliacyjny ton twierdząc, że chińskie auta elektryczne powinny mieć równy dostęp do europejskiego rynku.  Co więcej, rząd oraz największe koncerny niemieckie zdecydowały się na podpisanie listu intencyjnego w sprawie dialogu i współpracy w dziedzinie zautomatyzowanej i połączonej mobilności. 

    Przedsiębiorstwa niemieckie będą wymieniały się z chińskimi nowymi pomysłami technologicznymi, zapewniającymi przewagę konkurencyjną. Niemieckie firmy z branży spożywczej otrzymały również dostęp do chińskiego rynku artykułów rolnych. Czy brzmi to jak zapowiedź gorącej wojny?

    De-risking może poczekać. Wizyta Scholza w Chinach (osw.waw.pl)

    Wiele firm europejskich może pozazdrościć przywilejów jakie otrzymują ich niemieccy konkurenci w Chinach. Koncerny niemieckie, takie jak Mercedes lub Volkswagen, generują tam znaczące zyski i mają dostęp do najnowszych technologii. Niemcom nie przeszkadza fakt, że w Chinach nie są przestrzegane prawa człowieka oraz to, że po cichu wspierają one Rosję w wojnie z Ukrainą. Chiny dostają w zamian możliwość wejścia na rynek europejski. Wykorzystują to znakomicie. Widać to na przykładzie wymiany handlowej z Polską. W 2023 roku Polska odnotowała 45 miliardów dolarów deficytu w handlu z Państwem Środka. Chiny były drugim po Niemczech krajem pochodzenia importowanych produktów do Polski. To jest wręcz dominacja.

    Czy można to zmienić? Wymagałoby to zmodyfikowania rozwiązań gospodarczych i handlowych, które akceptujemy teraz, będąc w Unii Europejskiej. Zaliczamy do nich m.in. Zielony Ład. Jednak na zmianę warunków gry zgodę musiałyby wyrazić … Niemcy. A te nie mają w tym interesu. Co więcej, współpracując z firmami chińskimi firmy niemieckie uzyskują przewagę technologiczną pozwalającą im wygrywać na rynku europejskim.

    Jedyną możliwością Polski na wyrwanie się z tego błędnego koła jest współpraca z rządem i firmami amerykańskimi, zwłaszcza w sektorze obronnym.

    Jacek Siewiera o Żelaznej Kopule nad Europą – wideo – Polsat News

    Jednak rząd Donalda Tuska nie jest gorącym zwolennikiem tej koncepcji. Jest to szczególnie widoczne w sabotowaniu strategicznego projektu CPK, a także próba podłączenia Polski do projektu europejskiej/niemieckiej tarczy obronnej. 

    MTC

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/rlh1

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja