Strona głównaGospodarka

Gospodarka

Europejska Unia równych i równiejszych

Odpowiedzią na wzrost cen surowców po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 była pomoc państw UE dla swoich firm. Ale aż 70% z 742 mld euro zaakceptowanych przez KE udzieliły Niemcy i Francja. Jedna UE? Tak - dla równych i równiejszych.

Patrzysz z przerażeniem na rachunki za prąd? Zobacz Ile naprawdę płacisz za CO2.

@RadoslawPogoda wyjaśnia czemu nasze rachunki za energię poszybowały w ostatnich latach tak mocno w górę.

Polska 20-tą gospodarką świata? – na papierze

Jak zostaniemy 20. gospodarką świata? Pomaga mocna złotówka! – wyjaśnia N. Podpowiadam. Gdyby 860 mld USD przeliczyć nie po 1USD=4PLN, ale 1 USD=2PLN, to mielibyśmy 15-te. Za Gierka mieliśmy 10-te, a potem zabrakło papieru do d...

Europa przegrała wyścig w sektorze OZE, a Polska?

Wydając wojnę klimatowi Europa, tzn. koncerny niemieckie i duńskie, miały zarobić. Jak to na wojnie. Tymczasem taki potentat jak Siemens tonie w długach i prosi rząd Niemiec o pieniądze. A import OZE do UE jest 8 x większy niż ex.

Ile kosztuje Polskę wojna Europy z Klimatem?

Wojna UE z Klimatem to jedna z dziwaczniejszych wojen w dziejach świata. Prowadzi ją głównie Europa. Inne kontynenty uważają ją za zbyt kosztowną. W 2022 firmy w PL wydały 55 mld zł na zakup praw do emisji CO2. Będzie tylko gorzej

Obudźmy się ze snu zwanego KPO

Cudowne pieniądze z KPO mają rozwiązać wszystkie nasze problemy. Tymczasem KE, która EPO oszacowała na 750 mld euro, pozyskała na rynkach finansowych tylko 280 mld. Rynki odmawiają, ponieważ KE już nie ma środków na spłatę odsetek

Jak wielka jest budżetowa dziura Morawieckiego?

O złej sytuacji budżetu wiedział nie tylko PMM. Wiedzieli także politycy opozycji. Ale dodawali kolejne obietnice socjalne - żeby wygrać. Teraz zaczęli się z nich wycofywać, ogłaszając "dziurę Morawieckiego". Co zatem zlikwidują?

Europejski Zielony Ład (cz. 4)

I pomyśleć, że to wszystko ma zostać zrealizowane do roku 2050, a nawet wcześniej. Rok 2050 kojarzy się z datą, kiedy w powieści Orwella Rok 1984 zaplanowano pełne zaprowadzenie nowomowy.

70% młodych Polaków obawia się, że politycy zabiorą im oszczędności emerytalne!

Odbywający się raz na kilka lat skok polityków „na kasę” doprowadził do tego, że aż 70% młodych Polaków obawia się, że pieniądze odkładane przez nich na spokojną starość, zostaną im kiedyś odebrane przez … przedstawicieli narodu!

Europejski zielony ład (cz. 3)

Co do urzędników Unii Europejskiej, ale i unijnych naukowców i doradców tych urzędników, można co najwyżej mówić o braku należytej staranności w sprawdzeniu prawdziwości teorii globalnego ocieplenia od CO2

Europejski Zielony Ład (cz. 2)

Wygląda na to, że Energiewende, Europejski Zielony Ład i Fit for 55 pisane były pod dyktando Rosji, aby maksymalnie uzależnić Niemcy od rosyjskiego gazu. A potem, już rękami niemieckimi, uzależnić pozostałe kraje UE.

Bezpieczny kredyt czyli jeszcze droższe mieszkania

Po 2 miesiącach obowiązywania "Bezpiecznego kredytu 2%" ceny mieszkań w 10 największych miastach w Polsce wzrosły o 10%. Największymi beneficjentami okazali się deweloperzy i sprzedawcy mieszkań - dla analityków było to oczywiste.

Czy magazynowanie CO2 pod ziemią lub w oceanach ma sens?

Człowiek emituje 1.2% CO2 znajdującego się w atmosferze. Duża część jest pochłaniana przez naturalne rezerwuary. Wzrost stężenia CO2 nie ma wpływu na klimat. Inwestowanie w jego podziemne magazynowanie nie ma najmniejszego sensu.

Polska kroczy ścieżką Argentyny

Na środową decyzję RPP o obniżce stóp procentowych o 75 punktów rynki zareagowały wyprzedażą PLN oraz akcji banków. Polskie obligacje przestają być atrakcyjne. Kto zatem sfinansuje polski dług? Myślę, że my - naszymi pieniędzmi.

Rząd prosi Komisję Europejską o dodatkowe 23 mld euro (100 mld zł)

225 mld złotych musi pożyczyć Skarb Państwa, żeby zasypać dziurę w przyszłorocznym budżecie. Skąd pozyska środki? Już wiemy - Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o dodatkowe 23 mld euro (100 mld zł). Czego zażąda KE za zgodę?