back to top
More

    Uniwersał Połaniecki

    Strona głównaHistoriaUniwersał Połaniecki

    Polecamy w dziale

    Inka – ta, która zachowała się jak trzeba

    28.08.1946 na tydzień przed swoimi 18 urodzinami w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku zamordowana została Danuta Siedzikówna pseudonim "Inka". Jej ostatnimi słowami był okrzyk: "Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko!". Inka pozostaje do dzisiaj symbolem wierności, wytrwałości i poświęcenia dla niepodległej Ojczyzny.

    Za króla Olbrachta wyginęła szlachta

    27.08.1492 r. na zakończenie Sejmu w Piotrkowie Jan Olbracht został jednogłośnie wybrany królem Polski. Urodził się 27.12.1459 r. jako syn Kazimierza IV Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Rakuszanki. Nauczycielem młodego księcia został kronikarz Jan Długosz, po nim zaś włoski humanista Jan Kallimach.

    Zygmunt III Waza – potęga i zmierzch Rzeczpospolitej

    19.08.1587 roku na polu elekcyjnym w Woli pod Warszawą, głosami większości z Janem Zamojskim na czele, szwedzki królewicz Sigismund Waza został wybrany na króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego (pomimo bojkotu Litwinów).

    Wielka wojna z Krzyżakami

    14.08.1409 roku rozpoczęła się Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim. Miała ona zadecydować o losach regionu i scementować unię polsko-litewską. Pierwszy jej okres nie był jednak dla strony polsko-litewskiej korzystny.
    7.05.1794 w obozie wojskowym pod miastem Połaniec, Naczelnik Sił Zbrojnych Narodowych, Tadeusz Kościuszko, wydał akt prawny, znany jako Uniwersał Połaniecki. Celem była poprawa losu chłopów i zwerbowanie ich do armii insurekcji.

    7.05.1794 w obozie wojskowym pod miastem Połaniec, Naczelnik Sił Zbrojnych Narodowych i jednocześnie przywódca insurekcji, Tadeusz Kościuszko, wydał akt prawny, który do historii przeszedł jako Uniwersał Połaniecki. Jego celem była poprawa losu polskich chłopów, a jednocześnie zasilenie szeregów powstańców tysiącami włościan, którzy tworzyli oddziały kosynierów.

    Kościuszko, wychowanek Szkoły Rycerskiej, który brał udział w amerykańskiej wojnie o niepodległość i nasiąknął jej ideałami, brzydził się pańszczyzną i uważał ją za przejaw zacofania.

    Mimo, że uchodził za radykała, starał się postępować ostrożnie, aby nie zrazić do siebie szlachty -najbardziej wpływowej grupy społecznej w Rzeczypospolitej. Z tego też powodu, powołując się na Konstytucję 3 Maja, w obronie której wybuchła insurekcja, wziął chłopów pod opiekę państwa. Znacznie zmniejszył wymiar ich obciążeń lennych, dał wolność osobistą i możliwość dochodzenia swych praw w sądzie. Jednocześnie powołał nowy i pierwszy w historii urząd Dozorcy, który miał być przedstawicielem chłopów i reprezentantem ich interesów. Miał czuwać nad tysiącem gospodarstw i łagodzić spory między dworami i gromadami.

    Uniwersał nie znosił pańszczyzny, a jedynie zmniejszał jej uciążliwość oraz zawieszał ją w przypadku włościan służących w Wojsku Polskim. Dodatkowo zapowiadał uwłaszczenie chłopów, ale tylko na ziemi narodowej i odebranej zdrajcom. To zaś nie mogło zadowolić ani chłopów ani szlachtę.

    Krytycy zarzucali Kościuszce, że ograniczenie pańszczyzny najbardziej uderzy w tych ziemian, u których obciążenia feudalne były najniższe. Przykładowo chłop, który miał odrobić tydzień pańszczyzny, dostawał 2 dni wolnego, a ten który miał do odrobienia 2 dni pańszczyzny, otrzymywał 1 dzień wolny.

    Inni z kolei zarzucali Kościuszce, że zwlekał ze zniesieniem pańszczyzny i uwłaszczeniem chłopów, które powinno być natychmiastowe, powszechne i bezwarunkowe.

    Rozwiązania połowiczne zazwyczaj nie zadowalają żadnej ze stron. Stąd też odzew społeczeństwa był nikły, a powstanie po kilku sukcesach skończyło się spektakularną porażką spowodowaną przytłaczającą przewagą przeciwnika. Chłopi nie garnęli się masowo do wojska, a wielu szlachciców ostentacyjnie bojkotowało Kościuszkę i nie dopuszczało do realizacji jego „rewolucyjnych” postulatów.

    Niemniej jednak Uniwersał Połaniecki stanowił drugi po Konstytucji 3 maja krok na drodze do uczynienia narodu polskiego już nie tylko stanowym, ale powszechnym.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/wvm6

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja