back to top
More

    Uniwersał Połaniecki

    Strona głównaHistoriaUniwersał Połaniecki

    Polecamy w dziale

    Relacja z Marszu z okazji 1000 lecia Królestwa Polskiego

    Relacja z Marszu z okazji 1000 lecia Królestwa Polskiego

    Karta Praw Kobiet

    CEDAW to międzynarodowa konwencja, nazywana również Kartą Praw Kobiet. Uchwalona została rezolucją nr 34/180 Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 18.12.1979 roku. Weszła w życie 3.09.1981 r. Ratyfikowało ją 187 państw (bez USA). Nie podpisały jej Iran, Somalia, Stolica Apostolska, Sudan i Tonga.

    Robert Menzies – 18 lat na stanowisku premiera Australii

    20.12.1894 roku urodził się Robert Menzies, wielokrotny premier Australii. Rządził w sumie 18 lat, co stanowi do dziś niepobity rekord w historii tego kraju. Stał na czele 10 rządów federalnych i był ojcem-założycielem Liberalnej Partii Australii.

    Granatowa policja 1939-45

    17.16.1939 roku rozporządzeniem GG Hansa Franka powołana została nowa formacja policyjna nazywana granatową policją (od koloru mundurów). Miała służyć okupantowi. Jednak polskie państwo podziemne nigdy nie potępiło granatowej policji. Dlaczego?
    7.05.1794 w obozie wojskowym pod miastem Połaniec, Naczelnik Sił Zbrojnych Narodowych, Tadeusz Kościuszko, wydał akt prawny, znany jako Uniwersał Połaniecki. Celem była poprawa losu chłopów i zwerbowanie ich do armii insurekcji.

    7.05.1794 w obozie wojskowym pod miastem Połaniec, Naczelnik Sił Zbrojnych Narodowych i jednocześnie przywódca insurekcji, Tadeusz Kościuszko, wydał akt prawny, który do historii przeszedł jako Uniwersał Połaniecki. Jego celem była poprawa losu polskich chłopów, a jednocześnie zasilenie szeregów powstańców tysiącami włościan, którzy tworzyli oddziały kosynierów.

    Kościuszko, wychowanek Szkoły Rycerskiej, który brał udział w amerykańskiej wojnie o niepodległość i nasiąknął jej ideałami, brzydził się pańszczyzną i uważał ją za przejaw zacofania.

    Mimo, że uchodził za radykała, starał się postępować ostrożnie, aby nie zrazić do siebie szlachty -najbardziej wpływowej grupy społecznej w Rzeczypospolitej. Z tego też powodu, powołując się na Konstytucję 3 Maja, w obronie której wybuchła insurekcja, wziął chłopów pod opiekę państwa. Znacznie zmniejszył wymiar ich obciążeń lennych, dał wolność osobistą i możliwość dochodzenia swych praw w sądzie. Jednocześnie powołał nowy i pierwszy w historii urząd Dozorcy, który miał być przedstawicielem chłopów i reprezentantem ich interesów. Miał czuwać nad tysiącem gospodarstw i łagodzić spory między dworami i gromadami.

    Uniwersał nie znosił pańszczyzny, a jedynie zmniejszał jej uciążliwość oraz zawieszał ją w przypadku włościan służących w Wojsku Polskim. Dodatkowo zapowiadał uwłaszczenie chłopów, ale tylko na ziemi narodowej i odebranej zdrajcom. To zaś nie mogło zadowolić ani chłopów ani szlachtę.

    Krytycy zarzucali Kościuszce, że ograniczenie pańszczyzny najbardziej uderzy w tych ziemian, u których obciążenia feudalne były najniższe. Przykładowo chłop, który miał odrobić tydzień pańszczyzny, dostawał 2 dni wolnego, a ten który miał do odrobienia 2 dni pańszczyzny, otrzymywał 1 dzień wolny.

    Inni z kolei zarzucali Kościuszce, że zwlekał ze zniesieniem pańszczyzny i uwłaszczeniem chłopów, które powinno być natychmiastowe, powszechne i bezwarunkowe.

    Rozwiązania połowiczne zazwyczaj nie zadowalają żadnej ze stron. Stąd też odzew społeczeństwa był nikły, a powstanie po kilku sukcesach skończyło się spektakularną porażką spowodowaną przytłaczającą przewagą przeciwnika. Chłopi nie garnęli się masowo do wojska, a wielu szlachciców ostentacyjnie bojkotowało Kościuszkę i nie dopuszczało do realizacji jego „rewolucyjnych” postulatów.

    Niemniej jednak Uniwersał Połaniecki stanowił drugi po Konstytucji 3 maja krok na drodze do uczynienia narodu polskiego już nie tylko stanowym, ale powszechnym.

    Kazimierz Grabowski

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja