Idee

Związki zawodowe – między tradycją a wyzwaniami współczesności

Tylko 1,5 mln (na 17 mln prac.) to członkowie związków zawodowych. Liczba osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą wynosiła 1,3 mln, a 1,2 mln pracuje na umowę o pracę lub dzieło. Czy związki zawodowe powinny im pomóc?

O Romanie Rybarskim, getcie ławkowym i II RP

W końcu lat dwudziestych XX w. odsetek studentów żydowskich na wydziałach prawa i medycyny sięgał 25%, przy 10% udziale w społeczeństwie. Polskie organizacje narodowe starały się ten stan rzeczy zmienić dla dobra narodu polskiego.

Dekalog Antoniego Kępińskiego a antykultura unieważniania 

Przenoszenie w stan nieszkodliwości szkodliwych społecznie autorytetów, nie jest, niestety, wdrażane do praktyki życia społecznego.

Przyczyny i skutki posiadania broni palnej w Polsce i na świecie. Zakończenie (6)

Broń nie jest dobra, ani zła. Jest z nami od zawsze. Na początku była kamieniem lub kijem. Dziś broń palna służy wyłącznie do zabijania, dlatego budzi skrajne emocje. Jednak służy też do obrony ojczyzny, co rozumieją żołnierze WOT

Robert Różycki, Przyczyny i skutki posiadania broni palnej w Polsce i na świecie. Poziom uzbrojenia (5)

W Polsce na 100 mieszkańców przypada tylko 2,51 sztuk broni. Dla porównania w Niemczech jest to 19,62, w Czechach - 12,53, w Rosji - 12,29, w Szwecji - 32,36, w Szwajcarii - 27,58. Jesteśmy najbardziej rozbrojonym Europy i świata.

Przyczyny i skutki posiadania broni palnej w Polsce i na świecie. Anglia, USA i Szwajcaria (4)

W poprzednim odcinku dowiedzieliśmy się dlaczego zaborcy rozbroili Polaków, i jakie były tego skutki w roku 1863 i 1944. Dziś dowiemy się jak dostęp do broni reguluje Anglia, USA i Szwajcaria. Na kim powinniśmy się wzorować (red.)

Przyczyny i skutki posiadania broni palnej w Polsce i na świecie. W Polsce (3)

Po upadku Napoleona i sprawy polskiej zaborcy nakazali oddanie posiadanej przez Polaków broni. Szczególne reperkusje dotknęły zabór rosyjski. Gdy wybuchło Powstanie Styczniowe, na 7 000 powstańców tylko kilkuset było uzbrojonych.

Przyczyny i skutki posiadania broni palnej w Polsce i na świecie. Przez epoki (2)

Dziś Autor zabiera nas w szybką podróż przez epoki w dziejach ludzkości. W każdej towarzyszyła człowiekowi broń. Ulegając zmianie i ulepszeniom, zmieniała sposób i organizację życia człowieka i tworzonych przez niego społeczności.

Marek Czachor, Naukowa twarz Barcelony

W historii często pojawiała się idea stworzenia maszyny doskonalszej od Boga. W Barcelonie znajduje się superkomputer Mare Nostrum. Ma przyczynić się do powstania odkryć naukowych i medycznych, jakich nigdy nie stworzyłby człowiek

Przyczyny i skutki posiadania broni palnej w Polsce i na świecie. Wstęp

Od rosyjskiej napaści na Ukrainę jesteśmy państwem frontowym i zarazem najbardziej rozbrojonym narodem świata. To skutek przyjęcia błędnej filozofii państwa, utożsamianego z władzą a nie z obywatelami. Zapraszamy do lektury (red.)

Konfederacja warszawska

Mamy w naszej historii wspaniałe karty nie tylko wielkich zwycięstw, lecz też wielkich dokonań w tworzeniu sprawiedliwego, pokojowego państwa i tego, co dziś nazywamy społeczeństwem obywatelskim.

Divini Redemptoris po latach

Marksizm jest najbardziej skodyfikowanym zapisem wizji budowy raju na Ziemi nie na podstawie naturalnych praw, a zasad wymyślonych przez kilku nawiedzonych autorów. Praktyka pokazała, że w drodze do wymyślonego raju stworzono bardzo realne piekło dla setek milionów ludzi.

Ósmy ogląd mądrości według Stanisława ze Skarbimierza – od strony powinności i poszanowania dobra wspólnego

Poniżej prezentujemy ósmy ogląd mądrości - o dobru wspólnym - Stanisława ze Skarbimierza, uczonego i doradcy królewskiego z XIV/XV wieku. Twórcy polskiej szkoły dyplomacji, prekursora prawa międzynarodowego oraz zasady tolerancji.

Instytucja rodziny i jej wrogowie. II RP, PRL, III RP (3)

Służby ZSRR od początku istnienia infiltrowały organizacje nauczycieli, pisarzy i publicystów. To mobilizacja narodu polskiego w obronie tradycyjnych wartości była przyczyną ich klęski w 1920. Postanowiły je podmienić na swoje.

Instytucja rodziny i jej wrogowie. Rewolucja francuska, Marks, Engels, Kołłontaj (2)

Pierwsze feministki (sufrażystki) były przeciwniczkami aborcji. Chciały tylko równych praw obywatelskich. Hasło legalizacji aborcji ściśle wiąże się z komunizmem i jego celem - zniszczeniem starego porządku opartego na rodzinie.