back to top
More

    Sacco di Roma

    Polecamy w dziale

    Męczeństwo świętego Andrzeja Boboli

    16.05.1657 męczeńską śmierć poniósł Andrzej Bobola, drugi patron Polski. Po długich mękach został zamęczony przez kozaków. Pozostał wierny swojej wierze, której nie wyrzekł się nawet w obliczu nieludzkich tortur.

    Encyklika Rerum Novarum

    15.05.1891 roku papież Leon XIII ogłosił encyklikę Rerum Novarum (rzeczy nowe). Przeciwstawił postulatom marksistów i leseferystów przykazanie miłości i życia w zgodzie z wiarą katolicką, wbrew materializmowi i walce klas.

    Plan Schumana

    9.05.1950 roku minister spraw zagranicznych Francji, Robert Schuman, przedstawił plan, znany jako Deklaracja Schumana. Zakładał on koordynację produkcji węgla i stali we Francji i RFN, żeby zapobiec wojnie... skończyło się na UE

    Non possumus

    8.05.1953 r. Episkopat Polski przyjął 25 stronicowy memoriał, krytyczny wobec przemian zachodzących w Polsce, wobec polityki władz komunistycznych w stosunku do Kościoła i katolików. Memoriał kończył się biblijnym "non possumus".
    6.05.1527 miało miejsce wydarzenie, które wstrząsnęło chrześcijańską Europą. Rzym, stolica apostolska, w której zasiadali następcy Piotra, został zdobyty i splądrowany. Liczba ludności spadła z 55 tys. do mniej niż 10 tysięcy.

    6.05.1527 miało miejsce wydarzenie, które wstrząsnęło chrześcijańską Europą. Rzym, stolica apostolska, w której zasiadali następcy Piotra, został zdobyty i splądrowany tak okrutnie, że wieczne miasto już nigdy nie odzyskało dawnej świetności. Liczba ludności spadła z 55 tys. do mniej niż 10 tys. Stracono bezpowrotnie bezcenne arcydzieła sztuki. Wiele zabytków zostało sprofanowanych i zniszczonych.

    Jak do tego doszło i kto dopuścił się tego świętokradztwa?

    Początek XVI wieku był okresem rosnącej rywalizacji mocarstw i religii. Na czoło światowych władców wysunął się Karol V Święty Cesarz Rzymski Narodu Niemieckiego. Jednak to właśnie wojska Świętego Cesarza Rzymskiego złupiły Rzym i to w sposób, którego nie powstydziłyby się barbarzyńskie hordy sprzed tysiąca lat.

    Historia bywa przewrotna. Faktem jest jednak, że to nie cesarz wydał zbrodniczy rozkaz. Do zbrodni doszło niejako przypadkiem, a poszło jak zawsze o pieniądze. Armia cesarska toczyła na terenie Włoch walki z Francuzami i Papiestwem. Wojny są jednak kosztowne, a cesarzowi brakowało pieniędzy  na opłacenie swoich ludzi. Ci więc zbuntowali się i zmusili jednego z głównodowodzących, Karola Burbona, do marszu na Rzym. Po licznych zwycięstwach niepokonanej do tej pory armii droga do stolicy Piotrowej stała otworem.

    Papież Klemens VII popełnił katastrofalny w skutkach błąd i zamiast przyszykować miasto do obrony, rozpuścił wojska aby nie prowokować Niemców. To jednak tylko zachęciło najeźdźcę. I tak wojska niemiecko-włosko-hiszpańskie, po krótkiej acz krwawej walce, w której odznaczyli się w szczególności Szwajcarzy z osobistej Gwardii Papieskiej, zdobyli miasto i zaczęli je plądrować.

    Do głosu dochodziły też animozje religijne, bowiem większość Niemców wyznawało luteranizm i uznawało Rzym za siedlisko grzechu i rozpusty, biblijny Babilon, który oczyści gniew boży.

    Biczem Bożym okazali się niemieccy landsknechci, którzy z wielką werwą plądrowali i bezcześcili kościoły, klasztory i inne miejsca święte. Czasem wydrapując imię Lutra na dziełach sztuki bądź ścianach.

    W stosunku do ludności cywilnej gorsi jednak byli Włosi, a najgorsi Hiszpanie, jak to określił jeden z zakonników będący świadkiem tych wydarzeń. Ci bowiem z niesamowitą precyzją potrafili wycenić ludzi, dzieła sztuki, budynki, dobytek życia, a następnie żądali zapłacenia okupu. Jeśli ofiara tego nie zrobiła, płaciła głową.

    Plądrowanie miasta trwało 8 miesięcy, mimo prób jego przerwania przez dowódców. Skończyło się dopiero, kiedy w mieście nie było już nic do zabrania. Tak oto wojska arcykatolickiego świętego cesarza rzymskiego zbezcześciły święte dla katolików miasto Rzym.

    W tak pożałowania godny sposób skończył się włoski renesans, którego Rzym był epicentrum. Wybitni artyści i uczeni na zawsze opuścili miasto I to pomimo rozpaczliwych prób papieża, który próbował ściągnąć ich z powrotem.

    Cesarz, kiedy mu o tym doniesiono, wyraził podobno żal i ubolewanie. Cel jednak zrealizował. Zmusił papieża do uległości i odtąd był on na jego usługi. Cezaropapizm ostatecznie zatryumfował nad papocezaryzmem.

    Jednocześnie zaognił się spór między protestantyzmen a katolicyzmem, który za niecałe sto lat przerodzi się w pierwszą powszechną wojnę europejską. Ale to już inna historia.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/p4fn

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja