back to top
More

  Uśmiechnięte podwyżki cen prądu i gazu

  Strona głównaGospodarkaUśmiechnięte podwyżki cen prądu i gazu

  Polecamy w dziale

  Wywiad z prof. Grażyną Ancyparowicz, członkiem Rady Polityki Pieniężnej 2016–2022. 

  Przyjęcie euro, bez przygotowania fundamentów gospodarki, zahamuje inwestycje rozwojowe, a tym samym utrudni nam doganianie zamożnych państw europejskich. Łatwo to sprawdzić sięgając do statystyk.

  Dlaczego Ministerstwo Klimatu chce wykończyć nasz przemysł i nas?

  Minister Zielińska zapowiedziała przyspieszenie implementacji polsko-niemieckiej polityki energetyczno-klimatycznej. Oznacza to szybką likwidację polskich kopalń, wykończenie przemysłu, a dla nas podwyżki.

  Czy rząd Donalda Tuska planuje likwidację szpitali?

  Szpitale przestają wypłacać pensje lekarzom. To coraz częstsze przypadki. Mamy też nowy rządowy projekt ustawy - jeżeli będziemy chcieli się leczyć, to zapłacimy za to dodatkowo z własnej kieszeni.

  Z tygrysa Europy stajemy się żółwiem

  Źle się dzieje w polskiej gospodarce. PMI spadł do 45 pkt. Zmalało zatrudnienie w I kwartale. Sprzedaż detaliczna spadła w kwietniu o 7,3% r/r. Spadliśmy na ostatnie miejsce w Europie.
  Benzyna nie będzie po 5,19. PDT nie ma takiej władzy nad rynkiem, jaką obiecywał;) Jednak dlaczego rosną ceny gazu i energii el., skoro ich ceny na rynku hurtowym spadły do poziomu z 2021?

  Od kilku tygodni toczy się dyskusja na temat wysokich cen paliw oraz zapowiedzianych przez rząd podwyżek cen energii elektrycznej i gazu dla odbiorców detalicznych. Dyskusja jest szczególnie gorąca, gdyż w okresie przedwyborczym Donald Tusk zapowiedział, że jak dojdzie do władzy, to benzyna będzie po 5,19 zł za litr. Donald Tusk sprawuje władzę już 4 miesiące. Jednak teraz twierdzi, że nie ma wpływu na ceny benzyny.

  Inaczej przedstawia się sytuacja na rynku energii elektrycznej. W przeciwieństwie do cen ropy, prąd na rynku hurtowym kosztuje coraz mniej (tyle co w 2021 roku). Jednak Minister Klimatu, Henning-Kloska, zapowiedziała dalszą podwyżkę jego ceny maksymalnej. Urosną również opłaty za dystrybucję energii elektrycznej. Wspominaliśmy o tym w kwietniu.

  Dlaczego zapłacimy więcej za prąd? – ABC Niepodległość – MTC (abcniepodleglosc.pl)

  Pani Minister w celu zmniejszenia obciążeń dla wybranych grup społecznych chce wprowadzić bon energetyczny. Ma być on przeznaczony dla najuboższych.

  Okazuje się, że jego wprowadzenie jest praktycznie niewykonalne, gdyż może zablokować on prace w samorządach. Nie są przygotowane na niego pod względem logistycznym i finansowym.

  Zarówno rząd jak i samorządy nie mają na niego pieniędzy. Wygląda więc na to, że koncepcja bonu energetycznego pozostanie na papierze. Nie osłodzi on bólu związanego z podwyżkami cen prądu. Nam pozostaje cieszyć się, że wyniosą one około 30%. Gdyby rząd był bardziej bezwzględny, to mogłyby one urosnąć o 100%.  

  Bon energetyczny do poprawki. Jeden z resortów ma wątpliwości – Biznes w INTERIA.PL

  Jakby tego było mało, monopolista na rynku gazu PGNiG zapowiedział znaczącą podwyżkę cen gazu dla odbiorców detalicznych. Informuje on o wzroście opłat za gaz o 50-60% od lipca.  

  Podwyżki cen za gaz. PGNiG rozsyła listy, pokazuje nowy cennik – Biznes w INTERIA.PL

  Zaskoczenie jest tym większe, że ceny gazu na rynkach hurtowych są blisko poziomów z końca 2020 roku.Zdecydowanie niżej niż w ubiegłym roku. 

  Podobnie jak w przypadku cen prądu, podwyżki uzasadniane są m.in. wyższymi opłatami za dystrybucję.

  Obroty miesięczne (TWh) i ceny średnioważone (PLN/MWh) | Monthly Volumes (TWh) and Weighted Average Prices (PLN/MWh)
  fot. TGE / gpi.tge.pl

  Monopolista może więcej. A rząd nie będzie narzekał na większe wpływy do spółek, w których siedzą jego reprezentanci. Zawsze można obarczyć winą Obajtka lub PiS. Dlaczego jednak wobec ogromnej skali podwyżek cen prądu i gazu milczą zarówno Urząd Regulacji Energetyki, jak i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów? 

  Ponad rok temu kwestią braku obniżek cen gazu dla odbiorców końcowych, mimo spadających cen na rynku hurtowym, zajęły się media i obecny Minister Finansów Andrzej Domański. Na portalu X  Minister pisał:

  Trwa potężna przecena gazu na rynkach – już 60 euro (282 zł) za MWh. To 31% niżej niż w przededniu wojny i 81 % niżej niż w sierpniu. Tymczasem w cenniku Orlenu dla biznesu nadal… 793zł. Firmy padają, ludzie tracą pracę, a Orlen wesoło „robi wyniki”

  Gaz najtańszy od 13 miesięcy, a PGNiG Orlenu utrzymuje ceny. Koncern tłumaczy (businessinsider.com.pl)

  Minęło półtora roku. Ceny gazu na rynkach są niższe. My jednak będziemy płacili więcej. Firmy padają, ludzie tracą pracę, Orlen wesoło „robi wyniki”, a minister Domański milczy. 

  MTC

  Skrócony link:
  https://abcniepodleglosc.pl/o54i

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja