back to top
More

    Uśmiechnięte podwyżki cen prądu i gazu

    Strona głównaGospodarkaUśmiechnięte podwyżki cen prądu i gazu

    Polecamy w dziale

    Energetyczna wojna Niemiec z Polską

    Gdy my będziemy likwidować energetykę, zamykając np. Turów, Niemcy będą ją rozwijać, żeby móc eksportować więcej prądu. Również do Polski, bo z powodu polityki UE musimy ograniczyć jego produkcję.

    Chwilowe zawieszenie broni w walce młodych Polaków z deweloperami 

    Nowy program deweloper++, który rzekomo tym razem nie spowoduje wzrostu cen mieszkań, został sierotą. Krzysztof Kukucki uciekł na prezydenta Włocławka, a Krzysztof Hetman planuje ewakuację do Brukseli.

    Czarne chmury zbierają się nad polską gospodarką

    Optymizm w gospodarce, jaki wyzwolił nowy rząd powoli zanika. W ub. tygodniu GUS podał dane o zamówieniach w przemyśle w marcu 2024 roku. Były niższe o 22% r/r. Zamówienia eksportowe zanurkowały o 21% r/r.

    Wojna czy współpraca niemiecko-chińska?

    Rzekomo trwa wojna gospodarcza UE-Chiny. Chiny są beneficjentem zielonej rewolucji europejskiej. Tymczasem ostatnia wizyta kanclerza Scholza w Chinach to dowód nie wojny, ale korzystnej współpracy GER - CHRL.
    Benzyna nie będzie po 5,19. PDT nie ma takiej władzy nad rynkiem, jaką obiecywał;) Jednak dlaczego rosną ceny gazu i energii el., skoro ich ceny na rynku hurtowym spadły do poziomu z 2021?

    Od kilku tygodni toczy się dyskusja na temat wysokich cen paliw oraz zapowiedzianych przez rząd podwyżek cen energii elektrycznej i gazu dla odbiorców detalicznych. Dyskusja jest szczególnie gorąca, gdyż w okresie przedwyborczym Donald Tusk zapowiedział, że jak dojdzie do władzy, to benzyna będzie po 5,19 zł za litr. Donald Tusk sprawuje władzę już 4 miesiące. Jednak teraz twierdzi, że nie ma wpływu na ceny benzyny.

    Inaczej przedstawia się sytuacja na rynku energii elektrycznej. W przeciwieństwie do cen ropy, prąd na rynku hurtowym kosztuje coraz mniej (tyle co w 2021 roku). Jednak Minister Klimatu, Henning-Kloska, zapowiedziała dalszą podwyżkę jego ceny maksymalnej. Urosną również opłaty za dystrybucję energii elektrycznej. Wspominaliśmy o tym w kwietniu.

    Dlaczego zapłacimy więcej za prąd? – ABC Niepodległość – MTC (abcniepodleglosc.pl)

    Pani Minister w celu zmniejszenia obciążeń dla wybranych grup społecznych chce wprowadzić bon energetyczny. Ma być on przeznaczony dla najuboższych.

    Okazuje się, że jego wprowadzenie jest praktycznie niewykonalne, gdyż może zablokować on prace w samorządach. Nie są przygotowane na niego pod względem logistycznym i finansowym.

    Zarówno rząd jak i samorządy nie mają na niego pieniędzy. Wygląda więc na to, że koncepcja bonu energetycznego pozostanie na papierze. Nie osłodzi on bólu związanego z podwyżkami cen prądu. Nam pozostaje cieszyć się, że wyniosą one około 30%. Gdyby rząd był bardziej bezwzględny, to mogłyby one urosnąć o 100%.  

    Bon energetyczny do poprawki. Jeden z resortów ma wątpliwości – Biznes w INTERIA.PL

    Jakby tego było mało, monopolista na rynku gazu PGNiG zapowiedział znaczącą podwyżkę cen gazu dla odbiorców detalicznych. Informuje on o wzroście opłat za gaz o 50-60% od lipca.  

    Podwyżki cen za gaz. PGNiG rozsyła listy, pokazuje nowy cennik – Biznes w INTERIA.PL

    Zaskoczenie jest tym większe, że ceny gazu na rynkach hurtowych są blisko poziomów z końca 2020 roku.Zdecydowanie niżej niż w ubiegłym roku. 

    Podobnie jak w przypadku cen prądu, podwyżki uzasadniane są m.in. wyższymi opłatami za dystrybucję.

    Obroty miesięczne (TWh) i ceny średnioważone (PLN/MWh) | Monthly Volumes (TWh) and Weighted Average Prices (PLN/MWh)
    fot. TGE / gpi.tge.pl

    Monopolista może więcej. A rząd nie będzie narzekał na większe wpływy do spółek, w których siedzą jego reprezentanci. Zawsze można obarczyć winą Obajtka lub PiS. Dlaczego jednak wobec ogromnej skali podwyżek cen prądu i gazu milczą zarówno Urząd Regulacji Energetyki, jak i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów? 

    Ponad rok temu kwestią braku obniżek cen gazu dla odbiorców końcowych, mimo spadających cen na rynku hurtowym, zajęły się media i obecny Minister Finansów Andrzej Domański. Na portalu X  Minister pisał:

    Trwa potężna przecena gazu na rynkach – już 60 euro (282 zł) za MWh. To 31% niżej niż w przededniu wojny i 81 % niżej niż w sierpniu. Tymczasem w cenniku Orlenu dla biznesu nadal… 793zł. Firmy padają, ludzie tracą pracę, a Orlen wesoło „robi wyniki”

    Gaz najtańszy od 13 miesięcy, a PGNiG Orlenu utrzymuje ceny. Koncern tłumaczy (businessinsider.com.pl)

    Minęło półtora roku. Ceny gazu na rynkach są niższe. My jednak będziemy płacili więcej. Firmy padają, ludzie tracą pracę, Orlen wesoło „robi wyniki”, a minister Domański milczy. 

    MTC

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/o54i

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja