back to top
More

    Non possumus

    Polecamy w dziale

    Relacja z Marszu z okazji 1000 lecia Królestwa Polskiego

    Relacja z Marszu z okazji 1000 lecia Królestwa Polskiego

    Karta Praw Kobiet

    CEDAW to międzynarodowa konwencja, nazywana również Kartą Praw Kobiet. Uchwalona została rezolucją nr 34/180 Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 18.12.1979 roku. Weszła w życie 3.09.1981 r. Ratyfikowało ją 187 państw (bez USA). Nie podpisały jej Iran, Somalia, Stolica Apostolska, Sudan i Tonga.

    Robert Menzies – 18 lat na stanowisku premiera Australii

    20.12.1894 roku urodził się Robert Menzies, wielokrotny premier Australii. Rządził w sumie 18 lat, co stanowi do dziś niepobity rekord w historii tego kraju. Stał na czele 10 rządów federalnych i był ojcem-założycielem Liberalnej Partii Australii.

    Granatowa policja 1939-45

    17.16.1939 roku rozporządzeniem GG Hansa Franka powołana została nowa formacja policyjna nazywana granatową policją (od koloru mundurów). Miała służyć okupantowi. Jednak polskie państwo podziemne nigdy nie potępiło granatowej policji. Dlaczego?
    8.05.1953 r. Episkopat Polski przyjął 25 stronicowy memoriał, krytyczny wobec przemian zachodzących w Polsce, wobec polityki władz komunistycznych w stosunku do Kościoła i katolików. Memoriał kończył się biblijnym "non possumus".

    8.05.1953 r. Episkopat Polski przyjął obszerny, 25 stronicowy memoriał, krytyczny wobec przemian zachodzących w Polsce, a w szczególności polityki władz komunistycznych względem Kościoła i katolików. Memoriał kończył się biblijnym zwrotem: „non possumus”(„nie możemy [zgodzić się]”), skierowanym do władz PRL.

    Była to odpowiedź na łamanie przez komunistów postanowień ugody z 1950 roku i wzmożone represje wobec Kościoła. Bezpośrednią przyczyną był dekret z lutego 1953 roku, który pozwalał państwu obsadzać stanowiska kościelne.

    Prymas Polski Stefan Wyszyński, który wcześniej szukał porozumienia z władzami i gotowy był na daleko idące ustępstwa – z potępieniem antykomunistycznego podziemia i uznaniem tzw. księży patriotów włącznie – tym  razem postanowił stanowczo zaprotestować. Władze aresztowały Prymasa. Pomogły tym samym w budowie jego wizerunku nieugiętego przywódcy duchowego wolnej Polski.

    Po usunięciu przywódcy Kościół uległ i komunistom udało się wprowadzić do niego wielu swoich ludzi; pomimo gróźb ekskomuniki. Jednak zaraz po wypuszczeniu Prymasa, na fali odwilży 1956 roku, podjął się on mozolnego dzieła odbudowy Kościoła. Wywiązał się z tego zadania wzorcowo, dzięki czemu to właśnie Kościół Katolicki był w PRL jedyną oazą wolności. 

    Kazimierz Grabowski

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja