back to top
More

    Europejski zielony ład (cz. 3)

    Strona głównaGospodarkaEuropejski zielony ład (cz. 3)

    Polecamy w dziale

    Polska z Chinami czy z Ameryką?

    Jacek Bartosiak wzywa polski rząd do ponownego rozważenia współpracy z Chinami kosztem Stanów Zjednoczonych.  Ogłasza to, gdy Donald Trump wziął ostry kurs na Chiny i oczekuje odpowiedniej reakcji sojuszników. Poparcie Chin byłoby uznane przez Amerykanów za akt zdrady Wolnego Świata i Ameryki.

    Po co Donald Trump wprowadza cła?

    Donald Trump wywiązuje się z obietnic. W kampanii głosił, że obniży ceny surowców energetycznych, zatrzyma masową migrację i będzie walczył w interesie ekonomicznym Amerykanów. 2 pierwsze punkty zrealizował. Teraz wprowadza cła, żeby wyrównać, a najlepiej znieść obciążenia handlowe świata wobec USA

    I co, łyso wam Polacy ?

    Koniec euforii. Wbrew zapowiedziom premiera Tuska, ministra Domańskiego i cudom GUS, polska gospodarka nie wkroczyła na ścieżkę dynamicznego wzrostu. Wg wczorajszych danych sprzedaż det. za luty spadła o 0,5% r/r, a produkcja przemysłowa o -2%. Czar prysł niszcząc też oczekiwania "analityków".

    Niemcy zamykają elektrownie wiatrowe, my będziemy je budować

    W czasie gdy Niemcy zamykają morską farmę wiatrową i to 10 lat przed czasem, Koalicja 13XII przyśpiesza pracę nad ustawą o radykalnym rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Co więcej, prace nad nią mają być maksymalnie skrócone, aby jak najszybciej weszła w życie.
    Co do urzędników Unii Europejskiej, ale i unijnych naukowców i doradców tych urzędników, można co najwyżej mówić o braku należytej staranności w sprawdzeniu prawdziwości teorii globalnego ocieplenia od CO2

    W działaniach i aktach prawnych Niemiec, a następnie Komisji Europejskiej, Rady Europy i Parlamentu Europejskiego dotyczących Zielonego Ładu można odnieść wrażenie, że nie chodziło o żadną dywersyfikację źródeł energii, ale o zwykłą, bezczelną dywersję, mającą na celu doprowadzenie do paraliżu Europy w razie sprzeciwu wobec ekspansji terytorialnej Rosji na Zachód. 

    Jak silne mogło być lobby Rosji, ChRL i Indii? Łapówki, obojętnie, jak je nazwać, istniały odkąd pisana jest historia świata. Prawdopodobnie wszyscy wielcy gracze stosują ten sposób lobbowania swoich interesów. Przekupywanie kogoś (dawanie łapówki) nie jest tak piętnowane, jak przyjęcie korzyści materialnej. Chińska Republika Ludowa za przyjęcie łapówki przez wysokiego urzędnika państwowego wprowadziła karę śmierci i być może właśnie dlatego notowała najwyższy wzrost gospodarczy na świecie. 

    Oczywiście, nie można ot tak sobie rzucać podejrzeń o łapownictwo, czy o umożliwienie im uzyskania zajmowanych stanowisk na wysokich urzędników państwowych czy instytucji ponadpaństwowych. Co do urzędników Unii Europejskiej, ale i unijnych naukowców i doradców tych urzędników, można co najwyżej mówić o braku należytej staranności w sprawdzeniu prawdziwości teorii globalnego ocieplenia od CO2, może też o naiwności i braku psychicznej odporności na lobbing. 

    Chociaż? … Wziąwszy pod uwagę astronomiczne wręcz nadwyżki w bilansach handlowych ChRL i Rosji z Zachodem, dziwić by mogło, gdyby te kraje nie próbowały korumpować urzędników państw, które zawsze uznawały za wrogie. Niewykluczone, że po zdystansowaniu w produkcji przemysłowej Zachodu, przy tak potężnych nadwyżkach w bilansie handlowym (np. w przypadku Chin przekraczających 500 mld $), środki te są inwestowane w ekspansję ideologiczną*), a kolejną ambicją stają się roszczenia terytorialne. 


    *) Pomnik Marksa w Trewirze to tylko mały okruch wspomnianej ekspansji.

    Jacek Musiał

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja