Europejski zielony ład (cz. 3)

Data

Strona głównaGospodarkaEuropejski zielony ład (cz. 3)

Polecamy w dziale

Nowi posłowie chcą wywłaszczać Polaków i budować farmy wiatrowe 300 m. od domów!

Projekt nowej ustawy zakłada zmniejszenie odległości z 700 do 300 metrów, wywłaszczania osób prywatnych i budowę wiatraków w pakach krajobrazowych. Tylko pytamy posła Gadowskiego: na czyje zlecenie i w jaki sposób powstał projekt?

Donald Tusk rozpoczyna wiatrakową rewolucję! – czyim kosztem?

Jeszcze nie ma nowego rządu, a już mamy rewolucyjny projekt ustawy. Farmy wiatrowe mogą stać 300 metrów od zabudowań! Wiatraki mają być inwestycją strategiczną. A za zamrożenie cen prądu (na pół roku) ma zapłacić Orlen -15 mld zł!

Europejska Unia równych i równiejszych

Odpowiedzią na wzrost cen surowców po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 była pomoc państw UE dla swoich firm. Ale aż 70% z 742 mld euro zaakceptowanych przez KE udzieliły Niemcy i Francja. Jedna UE? Tak - dla równych i równiejszych.

Patrzysz z przerażeniem na rachunki za prąd? Zobacz Ile naprawdę płacisz za CO2.

@RadoslawPogoda wyjaśnia czemu nasze rachunki za energię poszybowały w ostatnich latach tak mocno w górę.
Co do urzędników Unii Europejskiej, ale i unijnych naukowców i doradców tych urzędników, można co najwyżej mówić o braku należytej staranności w sprawdzeniu prawdziwości teorii globalnego ocieplenia od CO2

W działaniach i aktach prawnych Niemiec, a następnie Komisji Europejskiej, Rady Europy i Parlamentu Europejskiego dotyczących Zielonego Ładu można odnieść wrażenie, że nie chodziło o żadną dywersyfikację źródeł energii, ale o zwykłą, bezczelną dywersję, mającą na celu doprowadzenie do paraliżu Europy w razie sprzeciwu wobec ekspansji terytorialnej Rosji na Zachód. 

Jak silne mogło być lobby Rosji, ChRL i Indii? Łapówki, obojętnie, jak je nazwać, istniały odkąd pisana jest historia świata. Prawdopodobnie wszyscy wielcy gracze stosują ten sposób lobbowania swoich interesów. Przekupywanie kogoś (dawanie łapówki) nie jest tak piętnowane, jak przyjęcie korzyści materialnej. Chińska Republika Ludowa za przyjęcie łapówki przez wysokiego urzędnika państwowego wprowadziła karę śmierci i być może właśnie dlatego notowała najwyższy wzrost gospodarczy na świecie. 

Oczywiście, nie można ot tak sobie rzucać podejrzeń o łapownictwo, czy o umożliwienie im uzyskania zajmowanych stanowisk na wysokich urzędników państwowych czy instytucji ponadpaństwowych. Co do urzędników Unii Europejskiej, ale i unijnych naukowców i doradców tych urzędników, można co najwyżej mówić o braku należytej staranności w sprawdzeniu prawdziwości teorii globalnego ocieplenia od CO2, może też o naiwności i braku psychicznej odporności na lobbing. 

Chociaż? … Wziąwszy pod uwagę astronomiczne wręcz nadwyżki w bilansach handlowych ChRL i Rosji z Zachodem, dziwić by mogło, gdyby te kraje nie próbowały korumpować urzędników państw, które zawsze uznawały za wrogie. Niewykluczone, że po zdystansowaniu w produkcji przemysłowej Zachodu, przy tak potężnych nadwyżkach w bilansie handlowym (np. w przypadku Chin przekraczających 500 mld $), środki te są inwestowane w ekspansję ideologiczną*), a kolejną ambicją stają się roszczenia terytorialne. 


*) Pomnik Marksa w Trewirze to tylko mały okruch wspomnianej ekspansji.

Jacek Musiał

Ostatnie wpisy autora