back to top
More

    Europejski zielony ład (cz. 3)

    Strona głównaGospodarkaEuropejski zielony ład (cz. 3)

    Polecamy w dziale

    Ponadpartyjny front wzrostu cen mieszkań

    Ponad 20% posłów jest osobiście zainteresowanych wzrostem cen mieszkań. To tłumaczy ponadpartyjną koalicję dla kolejnych programów deweloper+, które nakręcają popyt, a nie zajmują się wzrostem podaży.

    Dlaczego „Tak dla Rozwoju” jest gorsze od „Mieszkania na Start”

    Mówimy Tak dla CPK i Tak dla Rozwoju wraz z posłem PiS Marcinem Horałą i posłanką Razem Pauliną Matysiak. My, obywatele, którzy tu, w Polsce, chcemy pracować, kupić mieszkanie, założyć rodzinę.

    Polskie finanse publiczne: bal na Titanicu

    Deficyt finansów publicznych wyniósł 174 mld zł w 2023. W przyszłym osiągnie 250 mld, czyli poziom 60% w stosunku do PKB. Wtedy rząd musi przedstawić budżet bez deficytu ... albo złamać Konstytucję.

    Wywiad z prof. Grażyną Ancyparowicz, członkiem Rady Polityki Pieniężnej 2016–2022. 

    Przyjęcie euro, bez przygotowania fundamentów gospodarki, zahamuje inwestycje rozwojowe, a tym samym utrudni nam doganianie zamożnych państw europejskich. Łatwo to sprawdzić sięgając do statystyk.
    Co do urzędników Unii Europejskiej, ale i unijnych naukowców i doradców tych urzędników, można co najwyżej mówić o braku należytej staranności w sprawdzeniu prawdziwości teorii globalnego ocieplenia od CO2

    W działaniach i aktach prawnych Niemiec, a następnie Komisji Europejskiej, Rady Europy i Parlamentu Europejskiego dotyczących Zielonego Ładu można odnieść wrażenie, że nie chodziło o żadną dywersyfikację źródeł energii, ale o zwykłą, bezczelną dywersję, mającą na celu doprowadzenie do paraliżu Europy w razie sprzeciwu wobec ekspansji terytorialnej Rosji na Zachód. 

    Jak silne mogło być lobby Rosji, ChRL i Indii? Łapówki, obojętnie, jak je nazwać, istniały odkąd pisana jest historia świata. Prawdopodobnie wszyscy wielcy gracze stosują ten sposób lobbowania swoich interesów. Przekupywanie kogoś (dawanie łapówki) nie jest tak piętnowane, jak przyjęcie korzyści materialnej. Chińska Republika Ludowa za przyjęcie łapówki przez wysokiego urzędnika państwowego wprowadziła karę śmierci i być może właśnie dlatego notowała najwyższy wzrost gospodarczy na świecie. 

    Oczywiście, nie można ot tak sobie rzucać podejrzeń o łapownictwo, czy o umożliwienie im uzyskania zajmowanych stanowisk na wysokich urzędników państwowych czy instytucji ponadpaństwowych. Co do urzędników Unii Europejskiej, ale i unijnych naukowców i doradców tych urzędników, można co najwyżej mówić o braku należytej staranności w sprawdzeniu prawdziwości teorii globalnego ocieplenia od CO2, może też o naiwności i braku psychicznej odporności na lobbing. 

    Chociaż? … Wziąwszy pod uwagę astronomiczne wręcz nadwyżki w bilansach handlowych ChRL i Rosji z Zachodem, dziwić by mogło, gdyby te kraje nie próbowały korumpować urzędników państw, które zawsze uznawały za wrogie. Niewykluczone, że po zdystansowaniu w produkcji przemysłowej Zachodu, przy tak potężnych nadwyżkach w bilansie handlowym (np. w przypadku Chin przekraczających 500 mld $), środki te są inwestowane w ekspansję ideologiczną*), a kolejną ambicją stają się roszczenia terytorialne. 


    *) Pomnik Marksa w Trewirze to tylko mały okruch wspomnianej ekspansji.

    Jacek Musiał

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja