back to top
More

    Polskie konstytucje 3 Maja

    Strona głównaHistoriaPolskie konstytucje 3 Maja

    Polecamy w dziale

    Relacja z Marszu z okazji 1000 lecia Królestwa Polskiego

    Relacja z Marszu z okazji 1000 lecia Królestwa Polskiego

    Karta Praw Kobiet

    CEDAW to międzynarodowa konwencja, nazywana również Kartą Praw Kobiet. Uchwalona została rezolucją nr 34/180 Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 18.12.1979 roku. Weszła w życie 3.09.1981 r. Ratyfikowało ją 187 państw (bez USA). Nie podpisały jej Iran, Somalia, Stolica Apostolska, Sudan i Tonga.

    Robert Menzies – 18 lat na stanowisku premiera Australii

    20.12.1894 roku urodził się Robert Menzies, wielokrotny premier Australii. Rządził w sumie 18 lat, co stanowi do dziś niepobity rekord w historii tego kraju. Stał na czele 10 rządów federalnych i był ojcem-założycielem Liberalnej Partii Australii.

    Granatowa policja 1939-45

    17.16.1939 roku rozporządzeniem GG Hansa Franka powołana została nowa formacja policyjna nazywana granatową policją (od koloru mundurów). Miała służyć okupantowi. Jednak polskie państwo podziemne nigdy nie potępiło granatowej policji. Dlaczego?
    3.05.1505 r. uchwalono Konstytucję Nihil novi. 3.05.1791 r. Konstytucję 3 Maja. 3 maja 1831 r. powstaniec Jastrzębowski napisał projekt konstytucji zjednoczonej Europy - nazwijmy go ojcem zjednoczonej Europy.

    3.05.1505 roku uchwalono konstytucję sejmową, nazywaną konstytucją Nihil novi od jej pierwszych słów.

    Jej pełna treść brzmiała następująco: „Nihil novi […] sine communi Consiliorum et Nuntiorum Terresterium consensu” (nic nowego bez zgody Panów Rady i posłów ziemskich).”

    W praktyce oznaczała znaczne ograniczenie kompetencji monarchy na rzecz szlachty. Król mógł wydawać samodzielne edykty tylko w sprawach miast królewskich, edukacyjnych, wyznaniowych, Żydów, lenn, chłopów w królewszczyznach i w sprawach górniczych. W każdej innej sprawie musiał najpierw uzyskać zgodę Sejmu i Senatu.

    Był to początek demokracji szlacheckiej i jednocześnie złotego wieku Rzeczypospolitej.

    Niemal 300 lat później 3.05.1791 roku uchwalono drugą na świecie i pierwszą w Europie konstytucję która szła w odwrotnym kierunku. Znosiła ona liberum veto i wolną elekcję, ustanawiała monarchię konstytucyjną zamiast parlamentarnej i dziedziczną zamiast elekcyjnej.

    Wzmacniała pozycję monarchy, który stał się zwierzchnikiem rządu (tzw. Straży Praw), kosztem szlachty, odbierając znacznej części przedstawicieli tego stanu prawo głosu (chodziło o tzw. gołotę czyli szlachtę nieposiadającą ziemi). Zrównywała ona w prawach szlachtę i mieszczaństwo, a o prawach politycznych miało decydować już nie urodzenie a stan majątkowy. 

    Jednocześnie objęto chłopów ochroną państwa i podjęto pierwsze kroki na drodze do zniesienia pańszczyzny i przyznania tej największej i najbardziej wyzyskiwanej grupie mieszkańców Rzeczypospolitej równych praw.

    Zaczęła się ewolucja Narodu polskiego ze szlacheckiego w powszechny. Czynnikiem decydującym miały być odtąd język, wiara i wyznawane wartości, a nie pochodzenie. Religią panującą został katolicyzm, a apostazję uznawano za przestępstwo, choć jednocześnie zapewniono tolerancję innym wyznaniom.

    Kolejnym krokiem na drodze ewolucji polskiej myśli konstytucyjnej był projekt powstańca listopadowego, który w przerwach w walkach o Warszawę napisał tekst, opublikowany 3.05.1831 roku w rocznicę Konstytucji 3 Maja. Tekst ten można określić pierwszą konstytucją zjednoczonej Europy.

    Miała ona ustanowić jedno państwo europejskie, bez wewnętrznych granic, z jednolitym prawodawstwem oraz organami władzy złożonej z przedstawicieli wszystkich narodów.

    Jak pisał pomysłodawca:

    „wszystkie narody europejskie mają się wyrzec swojej wolności i zostać niewolnikami praw, wszyscy monarchowie mają być odtąd tylko stróżami i wykonawcami tychże praw i nie tytułować się inaczej tylko ojcami narodów”.

    Czy nie należałoby więc dodać jej autora, Wojciecha Jastrzębowskiego, do grona Ojców Założycieli Unii Europejskiej?

    Kazimierz Grabowski

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja