back to top
More

    Niebezpieczne pomysły IPCC składowania CO2 na lądzie i w oceanach

    Strona głównaGospodarkaNiebezpieczne pomysły IPCC składowania CO2 na lądzie i w oceanach

    Polecamy w dziale

    Uśmiechnięte podwyżki cen prądu i gazu

    Benzyna nie będzie po 5,19. PDT nie ma takiej władzy nad rynkiem, jaką obiecywał;) Jednak dlaczego rosną ceny gazu i energii el., skoro ich ceny na rynku hurtowym spadły do poziomu z 2021?

    Chwilowe zawieszenie broni w walce młodych Polaków z deweloperami 

    Nowy program deweloper++, który rzekomo tym razem nie spowoduje wzrostu cen mieszkań, został sierotą. Krzysztof Kukucki uciekł na prezydenta Włocławka, a Krzysztof Hetman planuje ewakuację do Brukseli.

    Czarne chmury zbierają się nad polską gospodarką

    Optymizm w gospodarce, jaki wyzwolił nowy rząd powoli zanika. W ub. tygodniu GUS podał dane o zamówieniach w przemyśle w marcu 2024 roku. Były niższe o 22% r/r. Zamówienia eksportowe zanurkowały o 21% r/r.

    Wojna czy współpraca niemiecko-chińska?

    Rzekomo trwa wojna gospodarcza UE-Chiny. Chiny są beneficjentem zielonej rewolucji europejskiej. Tymczasem ostatnia wizyta kanclerza Scholza w Chinach to dowód nie wojny, ale korzystnej współpracy GER - CHRL.
    Arrhenius 120 lat temu prorokował, że gdyby dwutlenek węgla miał taką moc, by powodować globalne ocieplenie, byłoby ono błogosławieństwem dla krajów, leżących w większych szerokościach geograficznych, jak np. Szwecja, Norwegia ...

    SKŁADOWANIE CO2 NA LĄDZIE

    Kiedy rzeczywiste intencje Pachauriego nie były jeszcze ujawnione,  rozważane też było samo zatłaczanie dwutlenku węgla pod ziemię wyłącznie w celu jego tam składowania. Można  próbować deponować CO2 w pewnych strukturach geologicznych, ale prościej w wyeksploatowanych polach naftowych i gazowych, ewentualnie nieeksploatowanych pokładach węgla. Pożądana głębokość depozycji – conajmniej 800 m, co wynika z krzywej równowagi termodynamicznej dla dwutlenku węgla. Autorzy rozdziału 8  Raportu (IPCC): Cost and economical potential, Herzog H., Smekens K. (red) próbowali oszacować koszty takiego przedsięwzięcia. Nie dokonali jednak szerszej analizy środowiskowej.

    W przypadku podziemnego „grzebania” CO2 pojawia się szereg problemów. Pierwszy związany jest z przenikalnością dwutlenku węgla na powierzchnię. Może się to odbywać w sposób powolny poprzez warstwy. Nie można jednak wykluczyć gwałtownych wycieków dwutlenku węgla z podziemnych zbiorników, podobnie jak to miało miejsce z gazem ziemnym z podziemnego magazynu w Aliso Canyon (Porter Ranch Gas Leak) w roku 2015. Można by wtedy również spodziewać się nie mniej poważnych, choć nieco innych skutków dla środowiska i zdrowia, a niewykluczone, że i życia okolicznych mieszkańców. Drugi najważniejszy problem wiąże się z chemiczną reaktywnością dwutlenku węgla. Zatłoczony pod ziemię, spotykając się z ciekami wodnymi, tworzy kwas węglowy, a ten nadtrawia otaczające minerały, które przechodząc do wody czynią ją niezdatną do picia, a nawet i innych zastosowań. W sytuacji ograniczonych zasobów wody pitnej na świecie, każdy zniszczony jej rezerwuar to niepowetowana strata.

    Opisane zjawisko zostało potwierdzone w praktyce. Nie powinny zatem dziwić protesty miejscowej ludności przed podziemnym składowaniem CO2. W przypadku pogrążania podziemnego nie wspomnieliśmy jeszcze o koszcie energetycznym takiego przedsięwzięcia. Gdy IPCC finansowało opracowania dotyczące analiz składowania CO2, a oprócz tego wiele państw samodzielnie pokrywało koszty badań w tym kierunku, już można było w Indiach szukać informacji o wielkim zapotrzebowaniu firm naftowych na tani dwutlenek węgla, zaś Rajendra Pachauri, przewodniczący IPCC przy ONZ, jako założyciel firmy Glori Oil Company, musiał w 2005 r. być świadom, że ukierunkowując naukowców i rządy na badania prowadzące w ślepy zaułek, bo i tak dadzą negatywny wynik, umożliwi swojej firmie pozyskiwanie dużych ilości sprężonego CO2 za darmo lub nawet za cenę ujemną. Dziwnym trafem raporty IPCC,  których Pachauri był głównym animatorem,  milczały wówczas o  planowanym wykorzystaniu dwutlenku węgla w takim celu, a jedynie mnożyły opracowania, jak szkodliwy dla klimatu miałby być dwutlenek węgla. Czyż nie budzi niesmaku fakt przyznania Nagrody Nobla  IPCC, a wręczonej Pachauriemu?

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja