back to top
More

    Czy euro to nasza konieczność dziejowa?

    Strona głównaGospodarkaCzy euro to nasza konieczność dziejowa?

    Polecamy w dziale

    Wojna czy współpraca niemiecko-chińska?

    Rzekomo trwa wojna gospodarcza UE-Chiny. Chiny są beneficjentem zielonej rewolucji europejskiej. Tymczasem ostatnia wizyta kanclerza Scholza w Chinach to dowód nie wojny, ale korzystnej współpracy GER - CHRL.

    Ciemna strona KPO

    Mamy to! Dostaliśmy środki w ramach KPO. Euforia jednak szybko wygasła. Okazało się, że część środków to normalna pożyczka, tylko w euro i że musimy ją wydać tak, jak sobie tego KE życzy.

    Dlaczego zapłacimy więcej za prąd?

    Wreszcie minister Hennig-Kloska pokazała projekt ustawy energetycznej. Zapłacimy więcej, choć ceny energii wróciły do poziomów z 2021? Pani Minister, czy to przez podwyżkę opłaty dystrybucyjnej?

    Lewicowe oblicze Mateusza Morawieckiego

    Mateusz Morawiecki jest nie tylko za aborcją. B. premier kolejny raz pokazał swoją lewicową maskę, twierdząc - (...) ja też jestem lewicowy, jak nasz (PiS) program społeczny - nadal popierając deweloperów :)
    Znowu pojawiają się głosy upolitycznionych ekonomistów o konieczności wprowadzenia w Polsce euro. Pozbywanie się części suwerenności gospodarczej nie jest mądre. Sama strefa euro jest źle zarządzana i pozbawia nas konkurencyjności

    Przeczytałem kolejne wypowiedzi  upolitycznionych ekonomistów przypominające  o rzekomej nieuchronności naszego członkostwa w strefie euro.

    https://www.rp.pl/gospodarka/art37707391-euro-zamiast-zlotego-nalezy-to-zrobic-najpozniej-do-2030-roku

    Brzmi to jak znana z komunistycznej propagandy „konieczność dziejowa”. Innej drugi nie ma i już. Tymczasem dobrze zarządzany pieniądz jest  silnym i skutecznym narzędziem w tworzeniu polityki gospodarczej państwa.

    Pozbywanie się części suwerenności gospodarczej nie jest mądre. Własne państwo, własna polityka fiskalna i monetarna, to oczywiście duża odpowiedzialność. To też jednak możliwość osiągania szybszego  wzrostu gospodarczego przez Polskę. Zwłaszcza, że strefa euro nie jest dobrze zarządzana. Charakteryzuje ją fiskalizm, biurokracja i przeregulowanie, które niszczą naszą konkurencyjność.

    Nie liczmy na dotacje, liczmy na siebie! Reformujmy nasze państwo w kierunku, w którym podążają najbardziej konkurencyjne gospodarki świata. UE tak!, ale nie taka, jaką ją widzicie, Panowie. 

    Mam nadzieję, że niebawem dojdą do władzy politycy, którzy  otworzą  drogę do renegocjacji naszych warunków członkostwa w UE i pozostaniemy przy własnej walucie.

    Europa ojczyzn, wolny rynek, wolny przepływ towarów, kapitału i ludzi. To Europa moich marzeń…

    Mariusz Patey 

    Mariusz Patey
    Mariusz Patey
    Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta specjalizujący się problematyce ekonomii Międzymorza, bezpieczeństwa energetycznego. Były doradca wojewody lubuskiego, były członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z transportem, rozwiązaniami IT dla transportu.

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja