back to top
More

    Strajki w roku 1988

    Strona głównaHistoriaStrajki w roku 1988

    Polecamy w dziale

    Karta Praw Kobiet

    CEDAW to międzynarodowa konwencja, nazywana również Kartą Praw Kobiet. Uchwalona została rezolucją nr 34/180 Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 18.12.1979 roku. Weszła w życie 3.09.1981 r. Ratyfikowało ją 187 państw (bez USA). Nie podpisały jej Iran, Somalia, Stolica Apostolska, Sudan i Tonga.

    Robert Menzies – 18 lat na stanowisku premiera Australii

    20.12.1894 roku urodził się Robert Menzies, wielokrotny premier Australii. Rządził w sumie 18 lat, co stanowi do dziś niepobity rekord w historii tego kraju. Stał na czele 10 rządów federalnych i był ojcem-założycielem Liberalnej Partii Australii.

    Granatowa policja 1939-45

    17.16.1939 roku rozporządzeniem GG Hansa Franka powołana została nowa formacja policyjna nazywana granatową policją (od koloru mundurów). Miała służyć okupantowi. Jednak polskie państwo podziemne nigdy nie potępiło granatowej policji. Dlaczego?

    Rumuńska „rewolucja” 1989 roku

    Od 16 do 27 grudnia 1989 roku w Rumunii doszło do rewolucji. W istocie był to zamach stanu, przeprowadzony przez elitę komunistyczną i służbę bezpieczeństwa Securitate. Pozbyły się Ceausescu, ostatniego w Obozie wroga sowieckiej pierestrojki, którą firmował Michaił Gorbaczow
    24.04.1988 roku zaczął się strajk załogi MPK w Bydgoszczy. Był to pierwszy z wielu strajków. Władza po raz pierwszy zareagowała nie tylko przemocą, ale też gestami pojednawczymi. Rodziła się koncepcja Okrągłego Stołu.

    24.04.1988 roku zaczął się strajk załogi MPK w Bydgoszczy domagającej się podwyższenia płac i obniżenia cen.

    Był to pierwszy z wielu strajków, które wybuchły w całej Polsce. Były one spowodowane pogarszającą się sytuacją gospodarczą kraju i nieudolnością władz.

    Władza po raz pierwszy zareagowała nie tylko przemocą i wzmożonymi represjami, ale również gestami pojednawczymi. Wynikało to z rozłamu wewnątrz kół rządowych i z chęci podzielenia się z opozycją odpowiedzialnością za tragiczny stan PRL końca lat 80-tych. Nie bez znaczenia była też próba poprawy wizerunku reżimu na Zachodzie, zapoczątkowana już we wrześniu 1985 roku spotkaniem szefa polsko-komunistycznej junty, gen. Jaruzelskiego, z eminencją drapieżnego kapitalizmu, Davidem Rockefellerem. 

    Prof. Antoni Dudek w książce „Reglamentowana Rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988-1990” zwraca uwagę na to, że chociaż MSW uznało wiosenne strajki za porażkę opozycji, to jednak w resorcie pojawiły się analizy budzące niepokój władz. Stwierdzano w nich, że „w społeczeństwie narasta fala dużego niezadowolenia (…) może nastąpić silny, niekontrolowany wybuch społeczny o trudnych do przewidzenia skutkach ekonomicznych i politycznych”.

    Podobne stanowisko zajęła konferencja plenarna Episkopatu Polski, obradująca 2-3 maja 1988 r. na Jasnej Górze. W wydanym komunikacie końcowym czytamy: „Jedynym środkiem prowadzącym do przezwyciężenia kryzysu kraju jest dialog władz państwowych i reprezentatywnych grup społecznych. Według powszechnej opinii żaden rząd ani żaden obóz polityczny nie zdołają rozwiązać palących problemów naszego kraju bez szerokiego udziału społeczeństwa”.

    Rodziła się koncepcja Okrągłego Stołu.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/wc12

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja