back to top
More

    Strajki w roku 1988

    Strona głównaHistoriaStrajki w roku 1988

    Polecamy w dziale

    Inka – ta, która zachowała się jak trzeba

    28.08.1946 na tydzień przed swoimi 18 urodzinami w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku zamordowana została Danuta Siedzikówna pseudonim "Inka". Jej ostatnimi słowami był okrzyk: "Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko!". Inka pozostaje do dzisiaj symbolem wierności, wytrwałości i poświęcenia dla niepodległej Ojczyzny.

    Za króla Olbrachta wyginęła szlachta

    27.08.1492 r. na zakończenie Sejmu w Piotrkowie Jan Olbracht został jednogłośnie wybrany królem Polski. Urodził się 27.12.1459 r. jako syn Kazimierza IV Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Rakuszanki. Nauczycielem młodego księcia został kronikarz Jan Długosz, po nim zaś włoski humanista Jan Kallimach.

    Zygmunt III Waza – potęga i zmierzch Rzeczpospolitej

    19.08.1587 roku na polu elekcyjnym w Woli pod Warszawą, głosami większości z Janem Zamojskim na czele, szwedzki królewicz Sigismund Waza został wybrany na króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego (pomimo bojkotu Litwinów).

    Wielka wojna z Krzyżakami

    14.08.1409 roku rozpoczęła się Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim. Miała ona zadecydować o losach regionu i scementować unię polsko-litewską. Pierwszy jej okres nie był jednak dla strony polsko-litewskiej korzystny.
    24.04.1988 roku zaczął się strajk załogi MPK w Bydgoszczy. Był to pierwszy z wielu strajków. Władza po raz pierwszy zareagowała nie tylko przemocą, ale też gestami pojednawczymi. Rodziła się koncepcja Okrągłego Stołu.

    24.04.1988 roku zaczął się strajk załogi MPK w Bydgoszczy domagającej się podwyższenia płac i obniżenia cen.

    Był to pierwszy z wielu strajków, które wybuchły w całej Polsce. Były one spowodowane pogarszającą się sytuacją gospodarczą kraju i nieudolnością władz.

    Władza po raz pierwszy zareagowała nie tylko przemocą i wzmożonymi represjami, ale również gestami pojednawczymi. Wynikało to z rozłamu wewnątrz kół rządowych i z chęci podzielenia się z opozycją odpowiedzialnością za tragiczny stan PRL końca lat 80-tych. Nie bez znaczenia była też próba poprawy wizerunku reżimu na Zachodzie, zapoczątkowana już we wrześniu 1985 roku spotkaniem szefa polsko-komunistycznej junty, gen. Jaruzelskiego, z eminencją drapieżnego kapitalizmu, Davidem Rockefellerem. 

    Prof. Antoni Dudek w książce „Reglamentowana Rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988-1990” zwraca uwagę na to, że chociaż MSW uznało wiosenne strajki za porażkę opozycji, to jednak w resorcie pojawiły się analizy budzące niepokój władz. Stwierdzano w nich, że „w społeczeństwie narasta fala dużego niezadowolenia (…) może nastąpić silny, niekontrolowany wybuch społeczny o trudnych do przewidzenia skutkach ekonomicznych i politycznych”.

    Podobne stanowisko zajęła konferencja plenarna Episkopatu Polski, obradująca 2-3 maja 1988 r. na Jasnej Górze. W wydanym komunikacie końcowym czytamy: „Jedynym środkiem prowadzącym do przezwyciężenia kryzysu kraju jest dialog władz państwowych i reprezentatywnych grup społecznych. Według powszechnej opinii żaden rząd ani żaden obóz polityczny nie zdołają rozwiązać palących problemów naszego kraju bez szerokiego udziału społeczeństwa”.

    Rodziła się koncepcja Okrągłego Stołu.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/wc12

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja