back to top
More

    Układ w Rapallo

    Strona głównaHistoriaUkład w Rapallo

    Polecamy w dziale

    Obława Augustowska

    W dniach 25-28.07.1945 roku miała miejsce operacja wojskowa przeprowadzona przez NKWD, UB, oddziały Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego. Zabito co najmniej 6 tysięcy ludzi, mieszkańców pow. Suwalskiego i Augustowskiego.

    Konstytucja Księstwa Warszawskiego

    22.07.1807 w Dreźnie Cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte nadał Polakom Konstytucję Księstwa Warszawskiego, które utworzył na ziemiach odebranych zaborcom (przede wszystkim Rosjanom). 

    Zdobycie Konstantynopola przez krzyżowców

    17.07.1203 roku, po raz pierwszy od 800 lat, Konstantynopol, stolica Cesarstwa Bizantyjskiego, został zdobyty przez krzyżowców. Akt ten stanowił ponurą parodię świętowanej 2 dni wcześniej 104 rocznicy zdobycia Jerozolimy

    Kodeks Makarewicza

    11.07.1932 zostało wydane rozporządzenie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego o wprowadzeniu nowego kodeksu karnego, który przeszedł do historii jako kodeks Makarewicza. Uważany był za pracę mistrzowską.
    16.04.1922 roku w Rapallo k. Genui, delegacja rosyjska i niemiecka podpisały traktat. Zrzekały się wzajemnych roszczeń finansowych za I WŚ. Zarazem na mocy tajnego aneksu z 11.08. Niemcy i Rosja rozpoczęły współpracę wojskową.

    16.04.1922 roku w miejscowości Rapallo, nieopodal Genui, delegacja rosyjska i niemiecka podpisały traktat. Zrzekały się wzajemnych roszczeń finansowych za I Wojnę Światową. Na mocy tajnego aneksu z 11.08. tego samego roku Niemcy i Rosja Radziecka rozpoczęły współpracę wojskową.

    W zamian za transfer pieniędzy, sprzętu i technologii, Rosjanie udostępnili Niemcom poligony nad Kamą i Wołgą. Tam Niemcy mogli testować zakazane na mocy traktatu wersalskiego rodzaje broni, w tym gazy bojowe i wojska pancerne. 

    Wysłali też do Niemiec swoich instruktorów wojskowych, m.in. Marszałka Tuchaczewskiego, głównodowodzącego Armii Czerwonej w wojnie polsko-bolszewickiej.

    Z kolei rosyjskie kadry oficerskie szkolili Walther von Brauchitsch, Walter von Reichenau, Wilhelm List i Heinz Guderian.

    Układ w Rapallo, który zapoczątkował przyjazne relacje Rosji Radzieckiej i Niemiec, był wielkim sukcesem dyplomatycznym obu państw. Dzięki niemu przełamały one izolację międzynarodową i podważyły tzw. Ład wersalski, którego ofiarami się czuły. Jednocześnie Układ był porażką Ententy,  która została nim całkowicie zaskoczona.

    Arogancja i roszczeniowa postawa państw Zachodu, które buńczucznie odmawiały nawet przyjęcia niemieckiej delegacji i naiwnie sądziły, że upokorzone i izolowane Niemcy oraz Rosja zgodzą się na każde warunki, była pierwszym krokiem na drodze do nowej wojny.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/3mqd

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja