back to top
More

  Układ w Rapallo

  Strona głównaHistoriaUkład w Rapallo

  Polecamy w dziale

  Jan III Sobieski zostaje królem Rzeczypospolitej

  Na tron wstępował opromieniony chwałą wodza, który skutecznie gromił liczniejszego i silniejszego przeciwnika. Jako dowódca wojskowy wykazywał się wielkim talentem, umiejętnością przewidywania i przekuwania porażki w zwycięstwo.

  Strajk dzieci we Wrześni 1901

  Po strajku szkolnym we Wrześni 1901 roku powstała Rota i wiersz dzieci wrześnieńskich: My z Tobą Boże rozmawiać chcemy, lecz «Vater unser» nie rozumiemy, i nikt nie zmusi nas Ciebie tak zwać, boś Ty nie Vater, lecz Ojciec nasz.

  Męczeństwo świętego Andrzeja Boboli

  16.05.1657 męczeńską śmierć poniósł Andrzej Bobola, drugi patron Polski. Po długich mękach został zamęczony przez kozaków. Pozostał wierny swojej wierze, której nie wyrzekł się nawet w obliczu nieludzkich tortur.

  Encyklika Rerum Novarum

  15.05.1891 roku papież Leon XIII ogłosił encyklikę Rerum Novarum (rzeczy nowe). Przeciwstawił postulatom marksistów i leseferystów przykazanie miłości i życia w zgodzie z wiarą katolicką, wbrew materializmowi i walce klas.
  16.04.1922 roku w Rapallo k. Genui, delegacja rosyjska i niemiecka podpisały traktat. Zrzekały się wzajemnych roszczeń finansowych za I WŚ. Zarazem na mocy tajnego aneksu z 11.08. Niemcy i Rosja rozpoczęły współpracę wojskową.

  16.04.1922 roku w miejscowości Rapallo, nieopodal Genui, delegacja rosyjska i niemiecka podpisały traktat. Zrzekały się wzajemnych roszczeń finansowych za I Wojnę Światową. Na mocy tajnego aneksu z 11.08. tego samego roku Niemcy i Rosja Radziecka rozpoczęły współpracę wojskową.

  W zamian za transfer pieniędzy, sprzętu i technologii, Rosjanie udostępnili Niemcom poligony nad Kamą i Wołgą. Tam Niemcy mogli testować zakazane na mocy traktatu wersalskiego rodzaje broni, w tym gazy bojowe i wojska pancerne. 

  Wysłali też do Niemiec swoich instruktorów wojskowych, m.in. Marszałka Tuchaczewskiego, głównodowodzącego Armii Czerwonej w wojnie polsko-bolszewickiej.

  Z kolei rosyjskie kadry oficerskie szkolili Walther von Brauchitsch, Walter von Reichenau, Wilhelm List i Heinz Guderian.

  Układ w Rapallo, który zapoczątkował przyjazne relacje Rosji Radzieckiej i Niemiec, był wielkim sukcesem dyplomatycznym obu państw. Dzięki niemu przełamały one izolację międzynarodową i podważyły tzw. Ład wersalski, którego ofiarami się czuły. Jednocześnie Układ był porażką Ententy,  która została nim całkowicie zaskoczona.

  Arogancja i roszczeniowa postawa państw Zachodu, które buńczucznie odmawiały nawet przyjęcia niemieckiej delegacji i naiwnie sądziły, że upokorzone i izolowane Niemcy oraz Rosja zgodzą się na każde warunki, była pierwszym krokiem na drodze do nowej wojny.

  Kazimierz Grabowski

  Skrócony link:
  https://abcniepodleglosc.pl/3mqd

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja