back to top
More

    Układ w Rapallo

    Strona głównaHistoriaUkład w Rapallo

    Polecamy w dziale

    Inka – ta, która zachowała się jak trzeba

    28.08.1946 na tydzień przed swoimi 18 urodzinami w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku zamordowana została Danuta Siedzikówna pseudonim "Inka". Jej ostatnimi słowami był okrzyk: "Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko!". Inka pozostaje do dzisiaj symbolem wierności, wytrwałości i poświęcenia dla niepodległej Ojczyzny.

    Za króla Olbrachta wyginęła szlachta

    27.08.1492 r. na zakończenie Sejmu w Piotrkowie Jan Olbracht został jednogłośnie wybrany królem Polski. Urodził się 27.12.1459 r. jako syn Kazimierza IV Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Rakuszanki. Nauczycielem młodego księcia został kronikarz Jan Długosz, po nim zaś włoski humanista Jan Kallimach.

    Zygmunt III Waza – potęga i zmierzch Rzeczpospolitej

    19.08.1587 roku na polu elekcyjnym w Woli pod Warszawą, głosami większości z Janem Zamojskim na czele, szwedzki królewicz Sigismund Waza został wybrany na króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego (pomimo bojkotu Litwinów).

    Wielka wojna z Krzyżakami

    14.08.1409 roku rozpoczęła się Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim. Miała ona zadecydować o losach regionu i scementować unię polsko-litewską. Pierwszy jej okres nie był jednak dla strony polsko-litewskiej korzystny.
    16.04.1922 roku w Rapallo k. Genui, delegacja rosyjska i niemiecka podpisały traktat. Zrzekały się wzajemnych roszczeń finansowych za I WŚ. Zarazem na mocy tajnego aneksu z 11.08. Niemcy i Rosja rozpoczęły współpracę wojskową.

    16.04.1922 roku w miejscowości Rapallo, nieopodal Genui, delegacja rosyjska i niemiecka podpisały traktat. Zrzekały się wzajemnych roszczeń finansowych za I Wojnę Światową. Na mocy tajnego aneksu z 11.08. tego samego roku Niemcy i Rosja Radziecka rozpoczęły współpracę wojskową.

    W zamian za transfer pieniędzy, sprzętu i technologii, Rosjanie udostępnili Niemcom poligony nad Kamą i Wołgą. Tam Niemcy mogli testować zakazane na mocy traktatu wersalskiego rodzaje broni, w tym gazy bojowe i wojska pancerne. 

    Wysłali też do Niemiec swoich instruktorów wojskowych, m.in. Marszałka Tuchaczewskiego, głównodowodzącego Armii Czerwonej w wojnie polsko-bolszewickiej.

    Z kolei rosyjskie kadry oficerskie szkolili Walther von Brauchitsch, Walter von Reichenau, Wilhelm List i Heinz Guderian.

    Układ w Rapallo, który zapoczątkował przyjazne relacje Rosji Radzieckiej i Niemiec, był wielkim sukcesem dyplomatycznym obu państw. Dzięki niemu przełamały one izolację międzynarodową i podważyły tzw. Ład wersalski, którego ofiarami się czuły. Jednocześnie Układ był porażką Ententy,  która została nim całkowicie zaskoczona.

    Arogancja i roszczeniowa postawa państw Zachodu, które buńczucznie odmawiały nawet przyjęcia niemieckiej delegacji i naiwnie sądziły, że upokorzone i izolowane Niemcy oraz Rosja zgodzą się na każde warunki, była pierwszym krokiem na drodze do nowej wojny.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/3mqd

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja