back to top
More

    Wizyta Bidena – szansa dla Ukrainy i Polski

    Strona głównaPolitykaWizyta Bidena – szansa dla Ukrainy i Polski

    Polecamy w dziale

    Pierwsza rocznica ataku Hamasu na Izrael

    7 października minęła pierwsza rocznica wybuchu wojny między Izraelem a Hamasem. Rajd Hamasu doprowadził do śmierci 1200 osób, 3400 zostało rannych, a 250 uprowadzono. Odwet Izraela to 42 000 ofiar, z czego ponad połowa to kobiety i dzieci palestyńskie.

    Zapowiedziany atak Iranu na Izrael

    Irański ostrzał Izraela 180 rakietami, o którym zostali poinformowani wcześniej Amerykanie, miał na celu głównie zachowanie twarzy, a nie wyrządzenie szkód Żydom. Tym atakiem uspokojono również Hezbollah i Hamas, że Iran o nich pamięta i wspiera.

    Inwazja Izraela na Liban

    Wojska Izraela przekroczyły południową granicę Libanu, aby przeprowadzić "ograniczoną operację wojskową". Jej celem jest zlikwidowanie infrastruktury Hezbollahu, stale atakującego północny Izrael. Po wypełnieniu celu, mają się wycofać.

    Hassan Nasrallah nie żyje

    27.09 w wyniku izraelskiego nalotu bombowego zginął Hassan Nasrallah, nieuchwytny przywódca szyickiego Hezbollahu, ostatni na liście zabitych przez Izrael dowódców tej terrorystycznej organizacji. Czy to oznacza wstęp do wkroczenia wojsk Izraela do Libanu?
    Wizyta Bidena na Ukrainie znaczy, że Ukraina nie zostanie przez USA porzucona dla obłaskawienia Rosji na wypadek starcia z Chinami. Polska gra tu rolę bazy wojskowej. Nie oczekujmy jednak, że USA rozwiążą wszystkie nasze problemy.

    Zacznę od braw. Należą się Ukraińcom. Gdyby nie ich postawa, gdyby rok temu wojska rosyjskie zdobyły Kijów, a prezydent Zełeński uciekł w poczcie dyplomatycznej do USA, mielibyśmy teraz bardzo długą granicę z Federacją Rosyjską. 

    Oczywiście, instruktorzy amerykańscy przekształcali armię ukraińską od 2014 roku. Jednak nauka to jedno, a walka w warunkach zagrożenia życia to drugie. 

    Obecna wizyta prezydenta Bidena na Ukrainie oznacza, że Ukraina nie zostanie przez Stany Zjednoczone porzucona dla obłaskawienia Rosji. Coś, co było hipotetycznie rozważane na wypadek starcia z Chinami, zostało wyrzucone do kosza. Rosja okazała się słabsza niż oczekiwano, a Ukraina o wiele silniejsza. Obrona własnej niepodległości dodaje siły.

    Ukraina nie przetrwałaby bez pomocy USA, to też wiemy. Teraz ma szansę obronić własną niepodległość i po swojemu kształtować własne państwo. Nie będzie już w nim miejsca dla korupcji i oligarchów. Stany Zjednoczone tego nie zaakceptują. I bardzo dobrze.

    Bardzo dobrze również dla Polski, która właśnie wita Joe Bidena. Współpraca ze skorumpowanym i rządzonym przez oligarchów państwem ukraińskim byłaby bardzo trudna, a nawet niemożliwa. Oligarchów, których zawsze jest garstka, bardzo łatwo jest ich przekupić dużymi kontraktami. Mogliby to zrobić Niemcy lub Rosjanie. My nie, bo nie mamy takich pieniędzy. To ukraińscy oligarchowie mogliby nas kupować, jak onegdaj Jarema Wiśniowiecki ubogich polskich szlachciców. 

    Polska, jeżeli chce odgrywać większą niż obecnie rolę w regionie, w naszym wyśnionym Międzymorzu ABC (Adriatyk-Bałtyk-Czarne M.), musi dokonać dwóch rzeczy. Nie są to rzeczy niemożliwe.

    Po pierwsze, wyzwolić się spod ustrojowej dominacji niemieckiej. 

    Co jest równoznaczne z opuszczeniem UE, lub rewoltą wewnątrz UE (nawet odważni Anglicy nie zdobyli się na to). Musimy  zacząć budować obywatelskie, oddolne państwo, wykluczające zasadę biurokracji jako sprzeczną z duchem narodowym polskim. I sprzeczną z 1000-letnią historią naszego narodu.

    Po drugie, zbudować od nowa gospodarkę narodową w oparciu o drobny i średni biznes. 

    Dla drobnego i średniego biznesu żadną zachętą nie są państwowe dotacje i ulgi. Drobny i średni biznes potrzebuje stabilnego prawa chroniącego go przed korporacjami i urzędnikami. Niskich kosztów wejścia na rynek i funkcjonowania na nim. Z progiem dochodów, po przekroczeniu którego płaci ubezpieczenie i podatki. I niskimi kosztami zatrudnienia pracowników. 

    Ryzyko utraty własnych pieniędzy, wpisane w każde przedsięwzięcie, jest ogromnym wkładem w budowę silnego, naszego państwa. Na tyle dużym, żeby przedsiębiorców chronić najwyższym prawem państwowym – konstytucją.

    Dla Stanów Zjednoczonych Ukraina jest teraz, na mapie globalnych interesów i potencjalnych konfliktów, ważniejszym partnerem niż Polska. 

    Polska jest chwilowo bardziej stabilną bazą.  Jako  baza dostaniemy amerykański parasol. Zatem nie marnujmy czasu, jak przez ostatnie 30 lat, tworząc malowaną wydmuszkę zależną od zewnętrznych dysponentów. Dla korzyści garstki polityków i ich otoczenia pato-biznesowego. 

    Zbudujmy państwo wewnętrznie silne, gospodarczo i obywatelsko, a wtedy staniemy się naturalnym (współ)liderem ABC. Razem z Ukrainą. 

    Nie dla Stanów Zjednoczonych. Nie dla Ukrainy. Dla Polski.

    Bartosz Jasiński

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja