back to top
More

  Polskie finanse publiczne: bal na Titanicu

  Strona głównaGospodarkaPolskie finanse publiczne: bal na Titanicu

  Polecamy w dziale

  Ponadpartyjny front wzrostu cen mieszkań

  Ponad 20% posłów jest osobiście zainteresowanych wzrostem cen mieszkań. To tłumaczy ponadpartyjną koalicję dla kolejnych programów deweloper+, które nakręcają popyt, a nie zajmują się wzrostem podaży.

  Dlaczego „Tak dla Rozwoju” jest gorsze od „Mieszkania na Start”

  Mówimy Tak dla CPK i Tak dla Rozwoju wraz z posłem PiS Marcinem Horałą i posłanką Razem Pauliną Matysiak. My, obywatele, którzy tu, w Polsce, chcemy pracować, kupić mieszkanie, założyć rodzinę.

  Wywiad z prof. Grażyną Ancyparowicz, członkiem Rady Polityki Pieniężnej 2016–2022. 

  Przyjęcie euro, bez przygotowania fundamentów gospodarki, zahamuje inwestycje rozwojowe, a tym samym utrudni nam doganianie zamożnych państw europejskich. Łatwo to sprawdzić sięgając do statystyk.

  Dlaczego Ministerstwo Klimatu chce wykończyć nasz przemysł i nas?

  Minister Zielińska zapowiedziała przyspieszenie implementacji polsko-niemieckiej polityki energetyczno-klimatycznej. Oznacza to szybką likwidację polskich kopalń, wykończenie przemysłu, a dla nas podwyżki.
  Deficyt finansów publicznych wyniósł 174 mld zł w 2023. W przyszłym osiągnie 250 mld, czyli poziom 60% w stosunku do PKB. Wtedy rząd musi przedstawić budżet bez deficytu ... albo złamać Konstytucję.

  W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska ogłosiła, że Polska wraz z sześcioma innymi krajami (m.in Włochami, Francją, Węgrami i Słowacją) będzie objętą procedurą nadmiernego deficytu (tzw. EDP). Według urzędników z Brukseli Polska ma zbyt duży deficyt sektora finansów publicznych i w najbliższych latach należy go zmniejszyć. W ubiegłym roku wyniósł on 174 mld zł, co stanowi 5% PKB. Komisja Europejska twierdzi, że dla stabilności finansów publicznych dług nie powinien przekraczać 3%, a całość długu nie powinna być wyższa niż 60% PKB. W najbliższych miesiącach Bruksela będzie ustalać z polskim rządem jak zmniejszyć deficyt w przyszłym roku.  

  Na polskiej scenie politycznej można było zauważyć dwie reakcje na decyzję Komisji Europejskiej. Posłowie rządzącej koalicji winą za zły stan budżetu obarczyli poprzedni rząd i zapowiedzieli powołanie kolejnych komisji, które ten problem mają przeanalizować. Przedstawiciele byłego rządu stwierdzili, że gdyby nadal rządzili, to dogadaliby się z Brukselą i Polska byłaby wyjęta spod procedury EDP. 

  Półtora roku temu podawałem, że finanse publiczne Polski znajdują się w coraz gorszym stanie. Co prawda nie jesteśmy jeszcze w takim położeniu jak Argentyna, lecz konsekwentnie podążamy jej ścieżką.

  Czy czekają nas cięcia budżetowe i kolejna grabież polskich pieniędzy? – ABC Niepodległość – MTC (abcniepodleglosc.pl)

  Minęło kilkanaście miesięcy i stan budżetu znacznie się pogorszył. Wynika to z realizacji szczodrych  obietnic wyborczych (głównie wydatki socjalne) i implementacji strategii zielonego ładu, który doprowadza do ograniczenia działalności w sektorze przemysłowym. Dochody budżetowe w ostatnich miesiącach są znacznie poniżej planów Ministra Finansów. Pojawiają się pierwsze pogłoski o potrzebie nowelizacji budżetu. 

  Przez lata krytykował PiS. Teraz uderza w Tuska. „Jestem zdruzgotany” – Money.pl

  Rząd Donalda Tuska znalazł się w potrzasku. Obiecał przed wyborami sporo, lecz nie ma pieniędzy na realizację obietnic. Co więcej, nie widać sygnałów przyśpieszenia wzrostu gospodarczego. Nastroje konsumentów nie poprawiają się, a firmy nie chcą inwestować. Środki z KPO, których odblokowaniem rząd chwalił się w mediach, są kroplą w morzu potrzeb i trafią głównie do firm spoza Polski.

  Analitycy zajmujący się finansami publicznymi zwracają uwagę, że problem braku równowagi zaczął narastać od początku tego roku. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym  roku deficyt sektora finansów publicznych zbliży się do 250 mld złotych. Wskaźnik długu publicznego do PKB może osiągnąć poziom 60% już za 2 lata. Wtedy zgodnie z Konstytucją rząd ma obowiązek przedstawić projekt budżetu bez deficytu. 

  Oznacza to dużą redukcję wydatków lub podniesienie podatków. Jeden i drugi scenariusz może skończyć się śmiercią polityczną dla rządu Donalda Tuska. O ile jego zwolennicy wierzą, że za całe zło odpowiada PiS, o tyle mogą być mniej skłonni do akceptacji zmniejszenia swoich emerytur lub dochodów. 

  Ministerstwo Finansów szykuje się na wysoki wzrost długu – Puls Biznesu – pb.pl

  Czy Donald Tusk zdecyduje się na bojkot polskiej konstytucji? A może zrzuci całą winę na Komisję Europejską i PiS? Jest jeszcze jeden scenariusz – postawienie Polaków pod ścianą i wybór między wprowadzeniem euro (czyli oddaniem rezerw walutowych do Frankfurtu), a recesją gospodarczą i bezrobociem.

  MTC

  Skrócony link:
  https://abcniepodleglosc.pl/v2wo

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja