Po rezygnacji Joe Bidena, który przekazał poparcie swojej zastępczyni, wice-prezydent Kamali Harris zdobyła ona poparcie 2579 delegatów Partii Demokratycznej. Do nominacji wystarcza 1976.
Chociaż formalne zatwierdzenie kandydatki na stanowisko prezydenta nastąpi 7.08 w głosowaniu wirtualnym, to wydaje się, że to właśnie ona będzie reprezentować Demokratów w wyścigu o fotel prezydenta.
Kim jest Kamala Hariris?
Kamala Harris urodziła się w Oakland w Kalifornii 20.10.1964 w rodzinie jamajsko-hinduskiej (ojciec jest afro-jamajczykiem zaś matka hinduską). Rodzice Kamali byli pracownikami naukowymi (ojciec jest profesorem ekonomii na Uniwersytecie Stanforda, matka biolożką) należącymi do klasy średniej. Poznali się w klubie dla afro-amerykańskich studentów. Często zmieniali miejsce pobytu, aż w końcu zamieszkali w zachodnim Berkley, zamieszkanym w dużej mierze przez czarnoskórych.
Mała Kamala była dowożona do szkoły poza obszarem jej zamieszkania przez władze federalne w ramach programu nazywanego busing. Polegal on na dowożeniu kolorowych dzieci do lepszych szkół, poza ich własnym rejonem, państwowymi autobusami.
Rodzice wzięli rozwód kiedy miała 7 lat. Kamala i jej siostra Maya odwiedzały ojca w weekendy. Jego sąsiad zabierał dziewczynki do afro-amerykańskiego Kościoła, w którym młoda Kamala śpiewała w chórze. Matka z kolei wprowadzała ją w świat hinduizmu. Duży wpływ na jej ukształtowanie miała rodzina ze strony matki, zwłaszcza dziadek, który był emerytowanym urzędnikiem. Jego progresywne poglądy na demokrację i prawa kobiet zrobiły na niej duże wrażenie.
Matka Kamali przeprowadziła się wraz z córkami do Montrealu, gdzie pracowała w żydowskim szpitalu. Ona zaś uczęszczała do francuskiej szkoły. To wtedy poznała Wandę Kagan, która była wykorzystywana seksualnie przez ojczyma. Matka Kamali przygarnęła ją i mieszkała u nich przez ostatni rok liceum. Kamala zdradziła potem przyjaciółce, że to doświadczenie przesądziło o jej późniejszej walce o prawa kobiet.
Po ukończeniu szkoły średniej Kamala studiowała na Howard Univeristy, uczelni dla Afroamerykanów, gdzie ukończyła ekonomię i politologię. Następnie studiowała prawo na Uniwerystecie Kalifornijskim, gdzie uzyskała tytuł iuris doktora.
Harris została prokuratorem w hrabstwie Alameda, a jej ówczesny chłopak Willie Brown załatwił jej stanowisko w Unemployment Insurance Appeals Board, a następnie w California Medical Assistance Commission, co media opisywały jako typowe zjawisko w Kalifornii, gdzie możni i wpływowi zapewniali stanowiska znajomym i lojalnym zwolennikom.
W 2002 roku została prokuratorem San Francisco, obiecując w kampanii wyborczej nigdy nie szukać kary śmierci i powoływać się na prawo three-strikes, które oznacza, że po popełnieniu trzech poważnych przestępstw skazany dostaje wyrok dożywocia. Została tym samym pierwszą osobą kolorową na tym stanowisku.
Jako prokurator utworzyła zespół zajmujący się przestępstwami przeciwko środowisku, a także przeciwko przestępstwom z nienawiści. Za jej kadencji znacznie zwiększyła się liczba spraw przeciwko osobom zażywającym lub posiadającym marihuanę, lecz zmniejszyła się liczba osób, które z tego powodu szła do więzienia.
3.01.2011 została prokuratorem stanu Kalifornia jako pierwsza kolorowa kobieta na tym stanowisku. Jako prokurator stanowy zaliczyła kilka wpadek, min. nie dopuszczając do testu DNA osoby niesłusznie skazanej na karę śmierci, broniąc kary śmierci w sądzie mimo tego, że wcześniej wielokrotnie ją potępiała, rekwirując nagrania antyaborcyjnej aktywistki, które dowodziły przestępczej działalności organizacji Planned Parenthood.
Była szczególnie surowa w stosunku do przestępstw popełnianych z użyciem broni palnej oraz tych przeciwko środowisku, kobietom i mniejszościom. Lobbowała też na rzecz praw tych ostatnich, w tym prawa do aborcji, zmiany płci dla nieletnich. Sprzeciwiała się również zakazaniu akcji afirmatywnej w Kalifornii, która przyznawała dodatkowe punkty kandydatom do publicznych instytucji (w tym na uczelniach) w zależności od pochodzenia.
W 2014 roku wyszła za mąż za żydowskiego prawnika Douga Emhoffa.
W 2016 roku została senatorem, a w roku 2020 wiceprezydentem USA.
Jako polityk sprzeciwiała się polityce Donalda Trumpa, w szczególności jego czasowemu zakazowi imigracji z niektórych państw muzułmańskich, oraz rozdzielaniu rodzin migrantów, które uznała za bezprawne. W 2020 roku prezydent Joe Biden powierzył jej misję rozwiązania problemu nielegalnej migracji do USA, z której się nie wywiązała, choć zaapelowała do migrantów, żeby nie przyjeżdżali do jej kraju. Nie może się również pochwalić żadnymi sukcesami na tym stanowisku.
W 2023 roku zadeklarowała, że administracja Bidena nie będzie optowała za żadnymi warunkami pomocy dla Izraela.
Jeśli zostanie nowym prezydentem USA, Ameryka będzie w dalszym ciągu podążała drogą progresywnego rozkładu i upadku.
Patryk Patey