back to top
More

    Patryk Patey

    Protesty w Gruzji

    Po deklaracji gruzińskiego rządu, że nie dołączy do UE w Tbilisi wybuchły protesty zwolenników integracji. Na razie przewagę mają siły rządowe, które brutalnie rozprawiają się z demonstrantami. Używają armatek wodnych, gazu łzawiącego. Niech żyje Gruzja!

    Syria – czy to koniec Asada?

    Być może jesteśmy świadkami początku końca wieloletnich rządów Baszara al-Asada. Rządził on Syrią żelazną ręką, topiąc tysiące własnych rodaków we krwi i zmuszając do emigracji miliony, co zapoczątkowało kryzys migracyjny w Europie.

    Nowa administracja Donalda Trumpa

    Donald Trump ogłosił kandydatów na najważniejsze stanowiska w nowej administracji rządowej. Muszą oni zostać jeszcze zatwierdzeni przez Senat. Są to: Susie Wiles, Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth, John Ratcliffe i Tulsi Gabbard.

    Kwestia kurdyjska

    Kurdowie to naród indoeuropejski, wywodzący się od starożytnych Medów, bardzo zróżnicowany wewnętrznie, zarówno językowo jak i religijnie, ale przede wszystkim politycznie. Wyróżniamy 4 podstawowe grupy Kurdów: tureckich, syryjskich, irackich i irańskich.

    Wrzenie w Abchazji

    Od kilku dni trwają protesty w nieuznawanej przez większość państw separatystycznej Republice Abchazji. Opozycja domaga się dymisji prezydenta Asłana Bżaniji i rozpisania nowych wyborów. Sam Bżanija uciekł do rodzinnej miejscowości, w której otoczył się swoimi zwolennikami.

    Reakcje świata na wybór Donalda Trumpa

    Największe znaczenie wybory w USA miały dla Niemiec, których obywatele w 70% liczyli na zwycięstwo Harris, a jedynie około 20% uważało, że wygra Trump. Zwycięstwo Republikanów było jednym z czynników, który doprowadził do rozpadu koalicji rządowej w Berlinie.

    Rozpad koalicji rządowej w Niemczech

    W związku z wygraną Donalda Trumpa, Niemcy muszą inwestować w swoje bezpieczeństwo i gospodarkę. Kto tego odmawia, zachowuje się nieodpowiedzialnie. Jako kanclerz nie mogę tego ścierpieć, powiedział Olaf Scholz i zdymisjonował szefa FDP.

    Kryzys amerykańskiej demokracji

    Amerykanie w ponad 70% są niezadowoleni z obecnego stanu demokracji w USA. Uważają, że przestała ona być wzorem dla innych, a nawet, że jest zagrożona. Oliwy do ognia dolewają obie strony barykady, strasząc apokalipsą w przypadku wygranej przeciwnika.

    Wszyscy ludzie prezydenta Trumpa(?)

    Amerykanie wkrótce wybiorą nowego prezydenta i oby to był Donald Trump. W 2016 roku, gdy Trump został wybrany na prezydenta, zapanowała konsternacja. Nowy prezydent był skonfliktowany nawet z własną partią. Miał przez to bardzo ograniczone kadry.

    Wybory w Mozambiku

    Wybory wygrał Daniel Chapo z rządzącej, marksistowskiej i prorosyjskiej partii Frelimo (Front Wyzwolenia Mozambiku), która rządzi Mozambikiem już od prawie pół wieku. Oficjalnie zdobył ponad 70% głosów, a kandydat opozycji Venâncio Mondlane tylko 20%.