back to top
More

    Bitwa pod Połtawą

    Strona głównaHistoriaBitwa pod Połtawą

    Polecamy w dziale

    Karta Praw Kobiet

    CEDAW to międzynarodowa konwencja, nazywana również Kartą Praw Kobiet. Uchwalona została rezolucją nr 34/180 Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 18.12.1979 roku. Weszła w życie 3.09.1981 r. Ratyfikowało ją 187 państw (bez USA). Nie podpisały jej Iran, Somalia, Stolica Apostolska, Sudan i Tonga.

    Robert Menzies – 18 lat na stanowisku premiera Australii

    20.12.1894 roku urodził się Robert Menzies, wielokrotny premier Australii. Rządził w sumie 18 lat, co stanowi do dziś niepobity rekord w historii tego kraju. Stał na czele 10 rządów federalnych i był ojcem-założycielem Liberalnej Partii Australii.

    Granatowa policja 1939-45

    17.16.1939 roku rozporządzeniem GG Hansa Franka powołana została nowa formacja policyjna nazywana granatową policją (od koloru mundurów). Miała służyć okupantowi. Jednak polskie państwo podziemne nigdy nie potępiło granatowej policji. Dlaczego?

    Rumuńska „rewolucja” 1989 roku

    Od 16 do 27 grudnia 1989 roku w Rumunii doszło do rewolucji. W istocie był to zamach stanu, przeprowadzony przez elitę komunistyczną i służbę bezpieczeństwa Securitate. Pozbyły się Ceausescu, ostatniego w Obozie wroga sowieckiej pierestrojki, którą firmował Michaił Gorbaczow
    08.07.1709 r. miała miejsce bitwa pod Połtawą. Przesądziła ona o statusie Rosji jako światowego mocarstwa o ambicjach imperialnych i zmierzchu potęgi Szwecji. Przegrał król Szwecji Karol XII, a zwyciężył car Rosji Piotr I

    08.07.1709 miała miejsce bitwa pod Połtawą. Przesądziła ona o statusie Rosji jako światowego mocarstwa o ambicjach imperialnych i jednoczesnym zmierzchu potęgi Szwecji. Trwająca od 1700 roku Wielka Wojna Północna toczyła się ze zmiennym szczęściem aż do 1721 roku, jednak to bitwa pod Połtawą zadecydowała o jej wyniku.

    Jak do niej doszło?

    Król szwedzki Karol XII  po zwycięstwie nad koalicją wojsk rosyjsko-saksońskich i spustoszeniu terytoriów neutralnej Rzeczypospolitej, gdzie osadził na tronie swojego przyjaciela Stanisława Leszczyńskiego, oraz Saksonii, gdzie zmusił Augusta II Mocnego do abdykacji, zadecydował o ostatecznym rozbiciu swojego głównego wroga – Rosji Piotra I.

    Podjął marsz na Moskwę, jednak musiał go przerwać w związku z taktyką spalonej ziemi stosowanej przez Rosjan. W związku z poważnymi brakami w zaopatrzeniu skierował się na żyzną Ukrainę. Stojący na czele hetmanatu Iwan Mazepa przeszedł na stronę Szwedów, a Kozacy zasilili szeregi armii Lwa Północy.

    Karol postanowił zdobyć twierdzę Połtawę i uczynić z niej bazę do dalszych działań lub sprowokować Rosjan do wydania decydującej bitwy. Car rosyjski Piotr I stanął zaledwie kilometr od Połtawy i zbudował wielki obóz warowny w kształcie prostokąta, który obsadziło ponad 40 tysięcy żołnierzy. Siły Rosjan stale się powiększały, podczas gdy siły Szwedów, dręczonych głodem i chorobami, topniały.

    Mimo przytłaczającej przewagi liczebnej Rosjan, Szwedzi podjęli decyzję o ataku wyprzedzającym na całej linii, chcąc zaskoczyć przeciwnika. Król szwedzki, raniony w stopę podczas zwiadu, nie był w stanie samodzielnie dowodzić, dlatego oddał dowodzenie swoim generałom. Ci jednak nie dorównywali mu talentami, a na dodatek darzyli się głęboką niechęcią, przez co współpraca między nimi była mocno utrudniona. Doprowadziło to do chaosu i zamętu, a w konsekwencji do załamania się szwedzkiego ataku i rozbicia głównych sił.

    Niedobitki ratowały się ucieczką na południe, do Turcji. Tam król Karol XII uzyskał azyl. Po latach wrócił do Szwecji i poległ podczas oblężenia jednej z twierdz. Ponoć od kuli własnego żołnierza.

    Piotr I zaś umacniał swoją władzę i potęgę Imperium. Przywrócił na tron Rzeczypospolitej i Saksonii zdetronizowanego Augusta II Wettyna, stając się od Sejmu Niemego w 1717 roku protektorem Rzeczypospolitej.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/cunm

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja