back to top
More

  Bitwa pod Połtawą

  Strona głównaHistoriaBitwa pod Połtawą

  Polecamy w dziale

  Kodeks Makarewicza

  11.07.1932 zostało wydane rozporządzenie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego o wprowadzeniu nowego kodeksu karnego, który przeszedł do historii jako kodeks Makarewicza. Uważany był za pracę mistrzowską.

  Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych

  Wg Deklaracji prawa naturalne są niezbywalne, nie podlegają żadnej władzy. Są to prawo do życia, wolności i dążenia do szczęścia. Władza, która je narusza staje się tyranią przeciwko której należy się zbuntować.

  Ustawa o prawach obywatelskich

  03.07.1964 prezydent Lyndon Johnson podpisał ustawę o prawach obywatelskich (civil rights act). Zabraniała ona placówkom dotowanym z budżetu federalnego dyskryminacji osób na podstawie ich rasy, koloru skóry lub narodowości.

  Bitwa pod Cedynią

  24.06.972 r., pod Cedynią doszło do pierwszego polskiego zwycięstwa, potwierdzonego w źródłach pisanych. Bitwa zakończyła się rzezią niemieckich rycerzy. Jej przebieg opisał kronikarz Thietmar, syn ocalałego Zygfryda von Walbeck.
  08.07.1709 r. miała miejsce bitwa pod Połtawą. Przesądziła ona o statusie Rosji jako światowego mocarstwa o ambicjach imperialnych i zmierzchu potęgi Szwecji. Przegrał król Szwecji Karol XII, a zwyciężył car Rosji Piotr I

  08.07.1709 miała miejsce bitwa pod Połtawą. Przesądziła ona o statusie Rosji jako światowego mocarstwa o ambicjach imperialnych i jednoczesnym zmierzchu potęgi Szwecji. Trwająca od 1700 roku Wielka Wojna Północna toczyła się ze zmiennym szczęściem aż do 1721 roku, jednak to bitwa pod Połtawą zadecydowała o jej wyniku.

  Jak do niej doszło?

  Król szwedzki Karol XII  po zwycięstwie nad koalicją wojsk rosyjsko-saksońskich i spustoszeniu terytoriów neutralnej Rzeczypospolitej, gdzie osadził na tronie swojego przyjaciela Stanisława Leszczyńskiego, oraz Saksonii, gdzie zmusił Augusta II Mocnego do abdykacji, zadecydował o ostatecznym rozbiciu swojego głównego wroga – Rosji Piotra I.

  Podjął marsz na Moskwę, jednak musiał go przerwać w związku z taktyką spalonej ziemi stosowanej przez Rosjan. W związku z poważnymi brakami w zaopatrzeniu skierował się na żyzną Ukrainę. Stojący na czele hetmanatu Iwan Mazepa przeszedł na stronę Szwedów, a Kozacy zasilili szeregi armii Lwa Północy.

  Karol postanowił zdobyć twierdzę Połtawę i uczynić z niej bazę do dalszych działań lub sprowokować Rosjan do wydania decydującej bitwy. Car rosyjski Piotr I stanął zaledwie kilometr od Połtawy i zbudował wielki obóz warowny w kształcie prostokąta, który obsadziło ponad 40 tysięcy żołnierzy. Siły Rosjan stale się powiększały, podczas gdy siły Szwedów, dręczonych głodem i chorobami, topniały.

  Mimo przytłaczającej przewagi liczebnej Rosjan, Szwedzi podjęli decyzję o ataku wyprzedzającym na całej linii, chcąc zaskoczyć przeciwnika. Król szwedzki, raniony w stopę podczas zwiadu, nie był w stanie samodzielnie dowodzić, dlatego oddał dowodzenie swoim generałom. Ci jednak nie dorównywali mu talentami, a na dodatek darzyli się głęboką niechęcią, przez co współpraca między nimi była mocno utrudniona. Doprowadziło to do chaosu i zamętu, a w konsekwencji do załamania się szwedzkiego ataku i rozbicia głównych sił.

  Niedobitki ratowały się ucieczką na południe, do Turcji. Tam król Karol XII uzyskał azyl. Po latach wrócił do Szwecji i poległ podczas oblężenia jednej z twierdz. Ponoć od kuli własnego żołnierza.

  Piotr I zaś umacniał swoją władzę i potęgę Imperium. Przywrócił na tron Rzeczypospolitej i Saksonii zdetronizowanego Augusta II Wettyna, stając się od Sejmu Niemego w 1717 roku protektorem Rzeczypospolitej.

  Kazimierz Grabowski

  Skrócony link:
  https://abcniepodleglosc.pl/cunm

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja