back to top
More

    Bitwa pod Połtawą

    Strona głównaHistoriaBitwa pod Połtawą

    Polecamy w dziale

    Inka – ta, która zachowała się jak trzeba

    28.08.1946 na tydzień przed swoimi 18 urodzinami w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku zamordowana została Danuta Siedzikówna pseudonim "Inka". Jej ostatnimi słowami był okrzyk: "Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko!". Inka pozostaje do dzisiaj symbolem wierności, wytrwałości i poświęcenia dla niepodległej Ojczyzny.

    Za króla Olbrachta wyginęła szlachta

    27.08.1492 r. na zakończenie Sejmu w Piotrkowie Jan Olbracht został jednogłośnie wybrany królem Polski. Urodził się 27.12.1459 r. jako syn Kazimierza IV Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Rakuszanki. Nauczycielem młodego księcia został kronikarz Jan Długosz, po nim zaś włoski humanista Jan Kallimach.

    Zygmunt III Waza – potęga i zmierzch Rzeczpospolitej

    19.08.1587 roku na polu elekcyjnym w Woli pod Warszawą, głosami większości z Janem Zamojskim na czele, szwedzki królewicz Sigismund Waza został wybrany na króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego (pomimo bojkotu Litwinów).

    Wielka wojna z Krzyżakami

    14.08.1409 roku rozpoczęła się Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim. Miała ona zadecydować o losach regionu i scementować unię polsko-litewską. Pierwszy jej okres nie był jednak dla strony polsko-litewskiej korzystny.
    08.07.1709 r. miała miejsce bitwa pod Połtawą. Przesądziła ona o statusie Rosji jako światowego mocarstwa o ambicjach imperialnych i zmierzchu potęgi Szwecji. Przegrał król Szwecji Karol XII, a zwyciężył car Rosji Piotr I

    08.07.1709 miała miejsce bitwa pod Połtawą. Przesądziła ona o statusie Rosji jako światowego mocarstwa o ambicjach imperialnych i jednoczesnym zmierzchu potęgi Szwecji. Trwająca od 1700 roku Wielka Wojna Północna toczyła się ze zmiennym szczęściem aż do 1721 roku, jednak to bitwa pod Połtawą zadecydowała o jej wyniku.

    Jak do niej doszło?

    Król szwedzki Karol XII  po zwycięstwie nad koalicją wojsk rosyjsko-saksońskich i spustoszeniu terytoriów neutralnej Rzeczypospolitej, gdzie osadził na tronie swojego przyjaciela Stanisława Leszczyńskiego, oraz Saksonii, gdzie zmusił Augusta II Mocnego do abdykacji, zadecydował o ostatecznym rozbiciu swojego głównego wroga – Rosji Piotra I.

    Podjął marsz na Moskwę, jednak musiał go przerwać w związku z taktyką spalonej ziemi stosowanej przez Rosjan. W związku z poważnymi brakami w zaopatrzeniu skierował się na żyzną Ukrainę. Stojący na czele hetmanatu Iwan Mazepa przeszedł na stronę Szwedów, a Kozacy zasilili szeregi armii Lwa Północy.

    Karol postanowił zdobyć twierdzę Połtawę i uczynić z niej bazę do dalszych działań lub sprowokować Rosjan do wydania decydującej bitwy. Car rosyjski Piotr I stanął zaledwie kilometr od Połtawy i zbudował wielki obóz warowny w kształcie prostokąta, który obsadziło ponad 40 tysięcy żołnierzy. Siły Rosjan stale się powiększały, podczas gdy siły Szwedów, dręczonych głodem i chorobami, topniały.

    Mimo przytłaczającej przewagi liczebnej Rosjan, Szwedzi podjęli decyzję o ataku wyprzedzającym na całej linii, chcąc zaskoczyć przeciwnika. Król szwedzki, raniony w stopę podczas zwiadu, nie był w stanie samodzielnie dowodzić, dlatego oddał dowodzenie swoim generałom. Ci jednak nie dorównywali mu talentami, a na dodatek darzyli się głęboką niechęcią, przez co współpraca między nimi była mocno utrudniona. Doprowadziło to do chaosu i zamętu, a w konsekwencji do załamania się szwedzkiego ataku i rozbicia głównych sił.

    Niedobitki ratowały się ucieczką na południe, do Turcji. Tam król Karol XII uzyskał azyl. Po latach wrócił do Szwecji i poległ podczas oblężenia jednej z twierdz. Ponoć od kuli własnego żołnierza.

    Piotr I zaś umacniał swoją władzę i potęgę Imperium. Przywrócił na tron Rzeczypospolitej i Saksonii zdetronizowanego Augusta II Wettyna, stając się od Sejmu Niemego w 1717 roku protektorem Rzeczypospolitej.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/cunm

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja