back to top
More

    Obława Augustowska

    Strona głównaHistoriaObława Augustowska

    Polecamy w dziale

    Relacja z Marszu z okazji 1000 lecia Królestwa Polskiego

    Relacja z Marszu z okazji 1000 lecia Królestwa Polskiego

    Karta Praw Kobiet

    CEDAW to międzynarodowa konwencja, nazywana również Kartą Praw Kobiet. Uchwalona została rezolucją nr 34/180 Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 18.12.1979 roku. Weszła w życie 3.09.1981 r. Ratyfikowało ją 187 państw (bez USA). Nie podpisały jej Iran, Somalia, Stolica Apostolska, Sudan i Tonga.

    Robert Menzies – 18 lat na stanowisku premiera Australii

    20.12.1894 roku urodził się Robert Menzies, wielokrotny premier Australii. Rządził w sumie 18 lat, co stanowi do dziś niepobity rekord w historii tego kraju. Stał na czele 10 rządów federalnych i był ojcem-założycielem Liberalnej Partii Australii.

    Granatowa policja 1939-45

    17.16.1939 roku rozporządzeniem GG Hansa Franka powołana została nowa formacja policyjna nazywana granatową policją (od koloru mundurów). Miała służyć okupantowi. Jednak polskie państwo podziemne nigdy nie potępiło granatowej policji. Dlaczego?
    W dniach 25-28.07.1945 roku miała miejsce operacja wojskowa przeprowadzona przez NKWD, UB, oddziały Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego. Zabito co najmniej 6 tysięcy ludzi, mieszkańców pow. Suwalskiego i Augustowskiego.

    W dniach 25-28.07.1945 roku miała miejsce operacja wojskowa przeprowadzona przez NKWD, UB, oddziały Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego. Zabito co najmniej 6 tysięcy ludzi, w większości mieszkańców powiatów Suwalskiego i Augustowskiego. Ze względu na skalę i liczbę ofiar nazywana jest ona Małym Katyniem. Była to największa rzeź ludności cywilnej i czystka etniczna w powojennej Europie, aż do lat 90-tych i wybuchu wojny w Jugosławii.

    Obława miała na celu raz na zawsze rozwiązać kwestię polską na pograniczu polsko-litewsko-białoruskim i zniszczyć prężnie działającą na tym obszarze Armię Krajową Obywatelską, powstałą na bazie Armii Krajowej rozwiązanej 19.01.1945 roku.

    Polskie Państwo Podziemne w praktyce sparaliżowało funkcjonowanie komunistycznego reżimu na tym terenie. Partyzantom udało się rozbić 17 z 18 posterunków MO i 12 z 14 zarządów gmin. Atakowano oddziały Armii Czerwonej, likwidowano konfidentów i wrogich agentów, dokonywano aktów dywersji i sabotażu. AK-owcy skutecznie zablokowali trasę wywożenia wszystkiego co miało jakąkolwiek wartość z Prus Wschodnich do ZSRR, w tym wielkich stad bydła.

    Bolszewicy nie mogli tego tolerować zwłaszcza, że przez tereny Suwalszczyzny miał przejechać sowiecki dyktator Józef Stalin na konferencję w Poczdamie. Podobno na jego rozkaz podjęto decyzję o obławie. Dowództwo nad operacją przejął Smiersz, radziecka organizacja kontrwywiadowcza. Jej siedziba znajdowała się w Augustowie.

    Na jej rozkaz żołnierze sowieccy i ich kolaboranci, w tym przyszły generał Pożoga, zaczęli przeszukiwać teren. Idąc długa tyralierą zatrzymywali wszystkie napotkane osoby. Następnie zamykano je w tymczasowych miejscach odosobnienia, np. w oborach lub piwnicach. Tam brutalnymi torturami zmuszano je do złożenia obciążających zeznań, w tym do członkostwa w Armii Krajowej, a następnie zwalniano lub wywożono w nieznanym kierunku i mordowano. Dochodziło przy tym do gwałtów (jedną dziewczynę zgwałcono na śmierć), osobistych porachunków i grabieży. Ludność, którą często odrywano od pracy w polu, całkowicie sterroryzowano.

    Cześć partyzantów zdołała wyrwać się z matni. Większość jednak zginęła w walkach z czerwonoarmistami lub dostała się do niewoli. Ich los pozostaje nieznany, choć niemal na pewno zostali zamordowani. Liczba ofiar i miejsce pochówku do dziś pozostają nieznane, choć przypuszcza się, że znajdują się one na Białorusi, której władze nie chcą jednak współpracować z Polakami.

    Kazimierz Grabowski

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja