More

  Ukraina w NATO? Jak najszybciej!

  Strona głównaPolitykaUkraina w NATO? Jak najszybciej!

  Polecamy w dziale

  Kiedy upadnie Koalicja 13 Grudnia?

  Płk Sienkiewicz nie został odwołany. Była za nim cała Koalicja 241:194. Gdy za 3-mce wszystkie stanowiska po PiS zostaną podzielone, dojdzie do sporów o wysokość łupów... i program. Zatem przypomnijmy: zima wasza - wiosna nasza! :)

  Zapraszamy na relację z Protestu Wolnych Polaków

  Zapraszamy na relację z Protestu Wolnych Polaków: LIVE

  Pierwszy cud Donalda Tuska, a może drugi?

  Okazuje się, że Donald Tusk sprawił cud - ponownie zjednoczył PiS. To nie pierwszy cud Tuska i jego zaplecza. Pierwszym było wyeliminowanie w wyborach prez. 2005 W. Cimoszewicza i zwycięstwo Lecha Kaczyńskiego. Jak będzie teraz?

  Zwiększmy pomoc dla Ukrainy!

  Wojskowy obiekt nad PL przypomniał nam, że wojna jest blisko. Zatem powinniśmy zwiększyć pomoc dla UA. Propaganda (pro)RUS wylicza, że daliśmy za dużo. Fakty są inne. USA dały 44 mld, GER - 17 i GB - 7, a PL - 3. Sprzęt - to samo!
  Powtarza się, że Ukrainy nie można przyjąć do NATO, bo na jej terytorium toczy się wojna, a wejście Ukrainy do NATO naraziłoby Sojusz na konflikt z Kremlem. No dobrze, ale przecież NATO powstało do obrony Europy przed Rosją (ZSRS)

  Powtarza się jak mantrę, że Ukrainy nie można przyjąć do NATO, bo na jej terytorium toczy się wojna, a wejście Ukrainy do NATO naraziłoby kraje członkowie na konflikt z Kremlem. No dobrze, ale przecież NATO zostało stworzone do obrony Europy przed Moskwą, dawnym Związkiem Sowieckim.

  Zatem, jeżeli NATO boi się wejść w bezpośredni konflikt z rosyjskim agresorem na Ukrainie,  to jak zareaguje, gdy Rosja zaatakuje któreś z państw sojuszu? Czy otrzyma ono odpowiednią pomoc wojskową? 

  Zgoda na członkostwo Ukrainy w NATO powinno być manifestacją  determinacji państw członkowskich, zwłaszcza tych, które gwarantowały Ukrainie nienaruszalność terytorialną i suwerenność w zamian za jej rezygnację z broni nuklearnej. Były to, przypomnijmy, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Decyzja taka nie doprowadzi  do III Wojny Światowej, ale pozwoli na odzyskanie przez nie autorytetu. I przyspieszy wyprowadzenie wojsk rosyjskich z Ukrainy. Rosja nie zaryzykuje wojny ze znacznie silniejszym przeciwnikiem.

  Rosja nie chce spopielenia Petersburga lub Moskwy. Chce natomiast dokonywać skutecznych podbojów relatywnie niskim kosztem. Gdy Kreml widzi, że cele są zbyt ambitne, wycofuje się. Tak było podczas wojny japońsko-rosyjskiej. Tak było podczas wojny koreańskiej i tak będzie dziś, gdy przywódcy państw zachodnich to zrozumieją.

  Nie można dopuścić do tego, by państwo bandyckie uzyskiwało jakiekolwiek profity ze swojej agresywnej polityki. Państwo takie powinno tylko tracić. Po ultimatum Sojuszu – albo wycofacie się z Ukrainy (sprzed 2014), albo my wchodzimy – Kreml wycofa się. 

  Obecna sytuacja Rosji jest szczególnie trudna. NATO może ją wy rzucić poza granice Ukrainy relatywnie niedużym kosztem. Taka sytuacja może się już nie powtórzyć. Wzmocnienie kilkusettysięcznej  armii ukraińskiej bezpośrednim wsparciem, odebrałoby złudzenia na zwycięstwo nawet najbardziej zagorzałym stronnikom Władimira Putina.

  Polska,  Ukraina i Kraje Nadbałtyckie mają  kilkusetletnie  doświadczenie z ekspansjonizmem  moskiewskim. Tym doświadczeniem powinniśmy się podzielić teraz z pozostałymi członkami NATO. Im  wcześniej zostaną  podjęte śmiałe decyzje, tym mniejszy koszt zapłacimy za trwały  pokoju w Europie.

  Podsumowując, przyjęcie Ukrainy do NATO może zadziałać jak kubeł zimnej wody na rozpalone głowy rosyjskich turbo-patriotów. Metoda półśrodków, małych kroków, choć wydaje się atrakcyjna, może nie wystarczyć. Jeżeli nawet, to nieuchronnym kosztem śmierci kolejnych tysięcy obywateli Ukrainy.

  Mariusz Patey 

  Mariusz Patey
  Mariusz Patey
  Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta specjalizujący się problematyce ekonomii Międzymorza, bezpieczeństwa energetycznego. Były doradca wojewody lubuskiego, były członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z transportem, rozwiązaniami IT dla transportu.

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja