back to top
More

    To, co powinno zrobić NATO

    Strona głównaPolitykaTo, co powinno zrobić NATO

    Polecamy w dziale

    Afera korupcyjna w Hiszpanii

    W najnowszą aferę korupcyjną zamieszani są najbliżsi współpracownicy premiera Sancheza, w tym jego żony. Chodzi o nielegalne finansowanie partii, na co dowody w postaci nagrań z lat 2019-23 zebrała hiszpańska Gwardia Cywilna. Premier jednak nie zamierza rezygnować, ani rozpisywać nowych wyborów.

    Stosunek Rosjan do wojny z Ukrainą

    Tylko 28% Rosjan popiera dalsze działania zbrojne, czyli najmniej od początku konfliktu. Odsetek osób opowiadających się za rozmowami pokojowymi z Ukrainą wzrósł do 64%. Najwięcej wśród kobiet (73%), młodzieży do 24 roku życia (77%), mieszkańców małych miast i wsi (67%).

    Co myślę o próbie ponownego przeliczenia głosów przez Bodnara/Sienkiewicza

    Nie mam zaufania do instytucji państwa, które są kontrolowane przez służby Tuska i Bodnara. Worki z głosami znajdują się teraz pod "opieką" urzędników gminnych/miejskich, którzy mają także dostęp do wszystkich pieczęci OKW z obszaru gminy, którą zarządzają. Możliwość fałszerstwa byłaby ogromna.

    Wojna Izraela z Iranem

    Sukcesy militarne Izraela nie wystarczą do wygrania wojny z Iranem. Do obalenia reżimu ajatollahów potrzebny jest bunt społeczny samych Irańczyków. Przy dysproporcji ludności - 100 mln vs. 8 mln - Izrael nie ma możliwości dokonania inwazji lądowej. Osłabiony Iran również nie ma takiej możliwości.
    Czy można zatem jakoś Ukrainie pomóc? Tak, kiedy dojdzie do przełamania bariery strachu w państwach NATO

    Cóż, dla Kremla mam scenariusz, choć może mało prawdopodobny, to pewnie skuteczny. Po kolei. Ukraina nie ma zdolności ofensywnych. Więc bez wsparcia NATO nie podejmie żadnych kroków ponad te, które robi, czyli opóźnia zajmowanie własnych terytoriów i zadaje możliwie wysokie straty agresorowi. Czy można zatem jakoś Ukrainie pomóc? Tak, kiedy dojdzie do przełamania bariery strachu w państwach NATO i:

    1. NATO zrobi wielkoskalowe ćwiczenia z udziałem wszystkich państw układu i wszystkich rodzajów wojsk wzdłuż granic NATO z FR, tzn. od Arktyki do Morza Kaspijskiego (taki ruch musiałby odciągnąć cześć wojsk rosyjskich z Ukrainy).
    2. Przyjęcie do NATO: Finlandii, Szwecji, Gruzji i Mołdawii (pokazanie, że polityka Putina prowadzi do skutków odwrotnych od zamierzonych).
    3. Jeśli jeszcze FR nie wycofa się do granic z 2014 roku, przyjąć Ukrainę do NATO i dać Kremlowi 3 dni na opuszczenie wszystkich okupowanych terytoriów. Po spektakularnej klęsce w wojnie konwencjonalnej, po oddaniu Krymu, Donbasu i Osetii, wybierze pokój z gwarancjami państw atomowych nienaruszalności granic Rosji (pytanie: czy Rosjanie tzn. rosyjscy urzędnicy, rodziny oficerów, politycy wybiorą wojnę i koniec Rosji, czy ciepłą wodę w kranie – jest retoryczne. Kreml odpuści, jak odpuścił w Korei i na Kubie).

    Aby taki czarny scenariusz dla Kremla się spełnił, potrzeba siły woli i determinacji ze strony czynników politycznych dużych państw Zachodu. Tylko tyle i aż tyle….

    Mariusz Patey
    Mariusz Patey
    Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta specjalizujący się problematyce ekonomii Międzymorza, bezpieczeństwa energetycznego. Były doradca wojewody lubuskiego, były członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z transportem, rozwiązaniami IT dla transportu.

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja