To, co powinno zrobić NATO

Data

Strona głównaPolitykaTo, co powinno zrobić NATO

Polecamy w dziale

Paweł Kukiz – pierwszy wygrany tych wyborów?

Paweł Kukiz został specjalnie wyciągnięty przez PiS przed wyborami. Ma pokazać, że wyborcy wolnościowi nie muszą głosować na Konfederację, skoro ich postulaty spełni PiS. A po wyborach? Zbigniew Ziobro, lider SP, się nie zgodzi :)

Duże wzmocnienie Ukrainy i Polski – po szczycie NATO

Ukraina dostała w Wilnie tyle, ile mogła dostać bez wywoływania IIIWŚ. Najwięcej zyskała Polska, państwa bałtyckie i wschodniej Europy, stale zagrożone odbudową Imperium Rosyjskiego - gwarancję natychmiastowego użycia wojsk NATO.

400 000 migrantów rocznie z Azji i Afryki – Tusk do dymisji?!

Patriotyczny polski rząd jest niewinny. Winny jest Donald Tusk, który perfidnie i kłamliwie wykorzystuje ten niedoszły fakt do walki z naszym patriotycznym rządem. Proponuję go za to zdymisjonować kolejnym rządowym rozporządzeniem
Czy można zatem jakoś Ukrainie pomóc? Tak, kiedy dojdzie do przełamania bariery strachu w państwach NATO

Cóż, dla Kremla mam scenariusz, choć może mało prawdopodobny, to pewnie skuteczny. Po kolei. Ukraina nie ma zdolności ofensywnych. Więc bez wsparcia NATO nie podejmie żadnych kroków ponad te, które robi, czyli opóźnia zajmowanie własnych terytoriów i zadaje możliwie wysokie straty agresorowi. Czy można zatem jakoś Ukrainie pomóc? Tak, kiedy dojdzie do przełamania bariery strachu w państwach NATO i:

  1. NATO zrobi wielkoskalowe ćwiczenia z udziałem wszystkich państw układu i wszystkich rodzajów wojsk wzdłuż granic NATO z FR, tzn. od Arktyki do Morza Kaspijskiego (taki ruch musiałby odciągnąć cześć wojsk rosyjskich z Ukrainy).
  2. Przyjęcie do NATO: Finlandii, Szwecji, Gruzji i Mołdawii (pokazanie, że polityka Putina prowadzi do skutków odwrotnych od zamierzonych).
  3. Jeśli jeszcze FR nie wycofa się do granic z 2014 roku, przyjąć Ukrainę do NATO i dać Kremlowi 3 dni na opuszczenie wszystkich okupowanych terytoriów. Po spektakularnej klęsce w wojnie konwencjonalnej, po oddaniu Krymu, Donbasu i Osetii, wybierze pokój z gwarancjami państw atomowych nienaruszalności granic Rosji (pytanie: czy Rosjanie tzn. rosyjscy urzędnicy, rodziny oficerów, politycy wybiorą wojnę i koniec Rosji, czy ciepłą wodę w kranie – jest retoryczne. Kreml odpuści, jak odpuścił w Korei i na Kubie).

Aby taki czarny scenariusz dla Kremla się spełnił, potrzeba siły woli i determinacji ze strony czynników politycznych dużych państw Zachodu. Tylko tyle i aż tyle….

Mariusz Patey
Mariusz Patey
Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta specjalizujący się problematyce ekonomii Międzymorza, bezpieczeństwa energetycznego. Były doradca wojewody lubuskiego, były członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z transportem, rozwiązaniami IT dla transportu.

Ostatnie wpisy autora