back to top
More

    To, co powinno zrobić NATO

    Strona głównaPolitykaTo, co powinno zrobić NATO

    Polecamy w dziale

    44% – wybory samorządowe są nieważne! :)

    44% w II turze to podważenie przez wyborców legalności systemu. Czas tę patologię odrzucić i zaproponować normalność – oddolny system zarządzania naszymi gminami i państwem - naszymi pieniędzmi.

    Tarcza niemiecka, głupota naszych elit i propaganda

    Niemcy proponują Europie swoją tarczę ochronną. Proponują, bo przez kilkadziesiąt lat podbiły Europę swoją gospodarką. A teraz chcą to zaklajstrować politycznie i militarnie, co przestaje być śmieszne.

    Partie wygrywają – Polska przegrywa

    Po euforii z października 2023 i oczekiwaniu na czasy pizzy i coli lajt, a wróciły ubeckie zmory, nie pozostało nic. Tylko 51,5% głosowało. Gdy nastąpi spadek poniżej 50%, zawali się zły system zarządzania Polską.

    Zestrzelmy wreszcie jakąś rakietę!

    Kolejna rosyjska rakieta, która wleci na terytorium Polski, spadnie na mało zaludniony skrawek Polski. Dlatego, że nie zestrzeliliśmy tej. Rosjanie testują nasze tchórzostwo. Nie przestaną, jeżeli nie zrobimy im bum!
    Czy można zatem jakoś Ukrainie pomóc? Tak, kiedy dojdzie do przełamania bariery strachu w państwach NATO

    Cóż, dla Kremla mam scenariusz, choć może mało prawdopodobny, to pewnie skuteczny. Po kolei. Ukraina nie ma zdolności ofensywnych. Więc bez wsparcia NATO nie podejmie żadnych kroków ponad te, które robi, czyli opóźnia zajmowanie własnych terytoriów i zadaje możliwie wysokie straty agresorowi. Czy można zatem jakoś Ukrainie pomóc? Tak, kiedy dojdzie do przełamania bariery strachu w państwach NATO i:

    1. NATO zrobi wielkoskalowe ćwiczenia z udziałem wszystkich państw układu i wszystkich rodzajów wojsk wzdłuż granic NATO z FR, tzn. od Arktyki do Morza Kaspijskiego (taki ruch musiałby odciągnąć cześć wojsk rosyjskich z Ukrainy).
    2. Przyjęcie do NATO: Finlandii, Szwecji, Gruzji i Mołdawii (pokazanie, że polityka Putina prowadzi do skutków odwrotnych od zamierzonych).
    3. Jeśli jeszcze FR nie wycofa się do granic z 2014 roku, przyjąć Ukrainę do NATO i dać Kremlowi 3 dni na opuszczenie wszystkich okupowanych terytoriów. Po spektakularnej klęsce w wojnie konwencjonalnej, po oddaniu Krymu, Donbasu i Osetii, wybierze pokój z gwarancjami państw atomowych nienaruszalności granic Rosji (pytanie: czy Rosjanie tzn. rosyjscy urzędnicy, rodziny oficerów, politycy wybiorą wojnę i koniec Rosji, czy ciepłą wodę w kranie – jest retoryczne. Kreml odpuści, jak odpuścił w Korei i na Kubie).

    Aby taki czarny scenariusz dla Kremla się spełnił, potrzeba siły woli i determinacji ze strony czynników politycznych dużych państw Zachodu. Tylko tyle i aż tyle….

    Mariusz Patey
    Mariusz Patey
    Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta specjalizujący się problematyce ekonomii Międzymorza, bezpieczeństwa energetycznego. Były doradca wojewody lubuskiego, były członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z transportem, rozwiązaniami IT dla transportu.

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja