back to top
More

    To, co powinno zrobić NATO

    Strona głównaPolitykaTo, co powinno zrobić NATO

    Polecamy w dziale

    Żołnierze koreańscy w Rosji

    Tysiące północnokoreańskich żołnierzy znalazło się na terenie Rosji. Otrzymują tam wyposażenie (w tym 50 m papieru toaletowego i 300 g mydła miesięcznie) oraz przechodzą szkolenie, które ma na celu dostosowanie ich do warunków rosyjskich.

    Niepewność po wyborach w Gruzji

    Obie strony ogłosiły zwycięstwo, ale to partia rządząca – Gruzińskie Marzenie, której udało się zawłaszczyć wszystkie państwowe instytucje, jest na wygranej pozycji. Wg państwowej komisji wyborczej zdobyła ponad 54% głosów i może dyktować warunki.

    Wybory w Gruzji

    W sobotę 26.10 odbędą się w Gruzji wybory, które zadecydują o przyszłości całego regionu. Naprzeciwko siebie staną prorosyjskie Gruzińskie Marzenie i prozachodnia koalicja pod wodzą prezydent Salome Zurabiszwili. Wynik będzie ważny dla układu sił w regionie.

    Pyrrusowe zwycięstwo sił proeuropejskich w Mołdawii

    Maia Sandu zdobyła 42% głosów, a jej główny rywal Alexander Stoianoglu 26%. Wydawałoby się, że to Sandu jest bliższa fotela prezydenckiego. Jednak to Stoianoglu może liczyć na głosy pozostałych, również prorosyjskich kandydatów. Dlatego wynik wyborów nie jest pewny.
    Czy można zatem jakoś Ukrainie pomóc? Tak, kiedy dojdzie do przełamania bariery strachu w państwach NATO

    Cóż, dla Kremla mam scenariusz, choć może mało prawdopodobny, to pewnie skuteczny. Po kolei. Ukraina nie ma zdolności ofensywnych. Więc bez wsparcia NATO nie podejmie żadnych kroków ponad te, które robi, czyli opóźnia zajmowanie własnych terytoriów i zadaje możliwie wysokie straty agresorowi. Czy można zatem jakoś Ukrainie pomóc? Tak, kiedy dojdzie do przełamania bariery strachu w państwach NATO i:

    1. NATO zrobi wielkoskalowe ćwiczenia z udziałem wszystkich państw układu i wszystkich rodzajów wojsk wzdłuż granic NATO z FR, tzn. od Arktyki do Morza Kaspijskiego (taki ruch musiałby odciągnąć cześć wojsk rosyjskich z Ukrainy).
    2. Przyjęcie do NATO: Finlandii, Szwecji, Gruzji i Mołdawii (pokazanie, że polityka Putina prowadzi do skutków odwrotnych od zamierzonych).
    3. Jeśli jeszcze FR nie wycofa się do granic z 2014 roku, przyjąć Ukrainę do NATO i dać Kremlowi 3 dni na opuszczenie wszystkich okupowanych terytoriów. Po spektakularnej klęsce w wojnie konwencjonalnej, po oddaniu Krymu, Donbasu i Osetii, wybierze pokój z gwarancjami państw atomowych nienaruszalności granic Rosji (pytanie: czy Rosjanie tzn. rosyjscy urzędnicy, rodziny oficerów, politycy wybiorą wojnę i koniec Rosji, czy ciepłą wodę w kranie – jest retoryczne. Kreml odpuści, jak odpuścił w Korei i na Kubie).

    Aby taki czarny scenariusz dla Kremla się spełnił, potrzeba siły woli i determinacji ze strony czynników politycznych dużych państw Zachodu. Tylko tyle i aż tyle….

    Mariusz Patey
    Mariusz Patey
    Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta specjalizujący się problematyce ekonomii Międzymorza, bezpieczeństwa energetycznego. Były doradca wojewody lubuskiego, były członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z transportem, rozwiązaniami IT dla transportu.

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja