To, co powinno zrobić NATO

Data

Polecamy

Obrońmy lekarzy, którzy wbrew systemowi ratowali pacjentów!

W marcu 2020 roku nastąpił niesłychany atak na naszą wolność. Zamknięto nas w domach i pozbawiono prawa decydowania o własnym życiu. Dla rzekomego naszego dobra. Opłaciliśmy ten czas ogromną ilością nadwymiarowych zgonów. Znaleźli się jednak lekarze, którzy pomimo represji, pomagali pacjentom. Izby Lekarskie nadal ich prześladują, pomimo coraz liczniejszych dowodów na to, że to system się pomylił.

Wizyta Bidena – szansa dla Ukrainy i Polski

Wizyta Bidena na Ukrainie znaczy, że Ukraina nie zostanie przez USA porzucona dla obłaskawienia Rosji na wypadek starcia z Chinami. Polska gra tu rolę bazy wojskowej. Nie oczekujmy jednak, że USA rozwiążą wszystkie nasze problemy.

Jaskinie praworządności

Niemcy ustanowili sobie takie prawo, które pozwala złodziejowi po trzydziestu latach zatrzymać skradziony przedmiot i traktować go prawnie jako swój własny.
Czy można zatem jakoś Ukrainie pomóc? Tak, kiedy dojdzie do przełamania bariery strachu w państwach NATO

Cóż, dla Kremla mam scenariusz, choć może mało prawdopodobny, to pewnie skuteczny. Po kolei. Ukraina nie ma zdolności ofensywnych. Więc bez wsparcia NATO nie podejmie żadnych kroków ponad te, które robi, czyli opóźnia zajmowanie własnych terytoriów i zadaje możliwie wysokie straty agresorowi. Czy można zatem jakoś Ukrainie pomóc? Tak, kiedy dojdzie do przełamania bariery strachu w państwach NATO i:

  1. NATO zrobi wielkoskalowe ćwiczenia z udziałem wszystkich państw układu i wszystkich rodzajów wojsk wzdłuż granic NATO z FR, tzn. od Arktyki do Morza Kaspijskiego (taki ruch musiałby odciągnąć cześć wojsk rosyjskich z Ukrainy).
  2. Przyjęcie do NATO: Finlandii, Szwecji, Gruzji i Mołdawii (pokazanie, że polityka Putina prowadzi do skutków odwrotnych od zamierzonych).
  3. Jeśli jeszcze FR nie wycofa się do granic z 2014 roku, przyjąć Ukrainę do NATO i dać Kremlowi 3 dni na opuszczenie wszystkich okupowanych terytoriów. Po spektakularnej klęsce w wojnie konwencjonalnej, po oddaniu Krymu, Donbasu i Osetii, wybierze pokój z gwarancjami państw atomowych nienaruszalności granic Rosji (pytanie: czy Rosjanie tzn. rosyjscy urzędnicy, rodziny oficerów, politycy wybiorą wojnę i koniec Rosji, czy ciepłą wodę w kranie – jest retoryczne. Kreml odpuści, jak odpuścił w Korei i na Kubie).

Aby taki czarny scenariusz dla Kremla się spełnił, potrzeba siły woli i determinacji ze strony czynników politycznych dużych państw Zachodu. Tylko tyle i aż tyle….

Mariusz Patey
Mariusz Patey
Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta specjalizujący się problematyce ekonomii Międzymorza, bezpieczeństwa energetycznego. Były doradca wojewody lubuskiego, były członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z transportem, rozwiązaniami IT dla transportu.

Ostatnie wpisy autora