Przyczyny i skutki posiadania broni palnej w Polsce i na świecie. Przez epoki (2)

Data

Strona głównaIdeePrzyczyny i skutki posiadania broni palnej w Polsce i na świecie. Przez...

Polecamy w dziale

Wszystkich Świętych Obcowanie

1 listopada przypomina nam trzy prawdy. 1. Że święci nadal żyją, chociaż fizycznie nie ma ich już wśród nas. 2. Istnieje życie inne od tu i teraz. 3. A skoro tak, to istnieje dawca życia na tyle mocny, że pozwala umarłym żyć dalej.

Chrońmy nasze dzieci w przedszkolu, w szkole … i w Macdonaldzie

Demoralizacja narodu jest najprostszym i najtańszym sposobem na przejęcie jego państwa - zasobów materialnych i ludzkich. Sposobem na przekształcenie człowieka – dziecka bożego w niewolnika własnych żądz i światowych korporacji.

Franek Vetulani i Jan Hartman – wyznawcy 11 przykazania

Franek Vetulani jest najbardziej znanym studentem krakowskim ostatnich lat. Zawiesił tęczową flagę na Smoku Wawelskim. Obraża pamięć Jana Pawła II i Wandę Półtawską. Jego nihilizm uderza w polskie wartości. Bronią go profesorowie.

Związki zawodowe – między tradycją a wyzwaniami współczesności

Tylko 1,5 mln (na 17 mln prac.) to członkowie związków zawodowych. Liczba osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą wynosiła 1,3 mln, a 1,2 mln pracuje na umowę o pracę lub dzieło. Czy związki zawodowe powinny im pomóc?
Dziś Autor zabiera nas w szybką podróż przez epoki w dziejach ludzkości. W każdej towarzyszyła człowiekowi broń. Ulegając zmianie i ulepszeniom, zmieniała sposób i organizację życia człowieka i tworzonych przez niego społeczności.

Średniowiecze

Okres średniowiecza nie przyniósł większej rewolucji w uzbrojeniu człowieka. Pancerze i hełmy z brązu zastąpione zostały najpierw kolczugami, a w późniejszym okresie również stalowymi zbrojami. Podstawowym uzbrojeniem stały się długie na metr miecze. W walce na odległość łuki wsparte zostały kuszami. Główną siłę uderzeniową władców stanowiły armie złożone z zakutych w zbroję rycerzy, którzy silnymi uderzeniami konnicy przełamywali szeregi wroga(21).

Początek wieku XIV przynosić zaczął w Europie pewne zmiany w uzbrojeniu, które co prawda były jeszcze z początku symboliczne, to jednak miały z czasem zmienić diametralnie znany od tysięcy lat sposób prowadzenia wojny, z walki wręcz, na starcie prowadzone z dystansu, gdzie głównym czynnikiem osiągnięcia sukcesu była siła i celność ostrzału ogniowego.

Chociaż w Chinach tak zwany „czarny proch” wynaleziono już w wieku IX naszej ery, to pierwsze wzmianki o posiadaniu broni palnej w Europie znaleźć można w zarządzeniu florenckiej rady miejskiej z roku 1326 roku, gdzie wspomina się o tym nowym środku prowadzenia walki(22)

.Jednak pierwszy raz na europejskim teatrze działań wojennych broń palna w postaci pierwszych, prymitywnych, odlanych z brązu dział zwanych sclopus, użyta została w 1331 roku przy próbie przełamania obrony miasta Cividale, leżącego w północnej części Włoch. Pomimo swojej początkowo wątpliwej skuteczności, broń ta szybko znalazła się w armiach państw europejskich, o czym w 1338 roku donosiły kroniki angielskie, w 1339 roku francuskie, a kilka lat później również niemieckie. W 1340 roku ponownie pojawiła się wzmianka o użyciu dział, tym razem przez wojska papieskie oblegające miasto Terni, leżące sto kilometrów na północ od Rzymu(23).

W 1346 roku w bitwie pod Crécy wojska francuskie użyły przeciw Anglikom około 200 ribaudequins – sprzężonych ze sobą zazwyczaj na pojedynczych wózkach kilku lub kilkunastu działek małokalibrowych, szczególnie użytecznych przy zwalczaniu siły żywej przeciwnika(24).

Ostatnie wpisy autora