back to top
More

    Przyczyny i skutki posiadania broni palnej w Polsce i na świecie. Przez epoki (2)

    Strona głównaIdeePrzyczyny i skutki posiadania broni palnej w Polsce i na świecie. Przez...

    Polecamy w dziale

    Alkoholizm europejski a kryzys wodny

    Do wyprodukowania 1 l piwa zużywa się 300 l wody. Kto pije 1 l piwa dziennie, przez 4 lata spowoduje ślad wodny na poziomie 440 000 litrów, więcej niż wynosi ślad wodny wyprodukowania nowego samochodu.

    Rozmowa z prezesem Fundacji Orla Straż Bartoszem Rutkowskim 

    W Iraku ISIS dopuściło się wielu zbrodni, głównie na ludności cywilnej. Mieszkałem z cywilami, jadłem i godzinami rozmawiałem o tym, co się wydarzyło. Poznałem ich potrzeby. Postanowiłem im pomóc. Ta działalność trwa już 8 lat.

    Dwaj bracia – dwa patriotyzmy 

    Od lat znaczna część polityków, ludzi sztuki, literatów, „aktywistów”...

    Partie i polityka. Diagnoza polskiego systemu władzy.

    “Wykonywanie władzy politycznej czy to we wspólnocie, czy to w instytucjach reprezentujących państwo powinno być ofiarną służbą człowiekowi i społeczeństwu, nie zaś szukaniem własnych korzyści z pominięciem dobra wspólnego". JPII
    Dziś Autor zabiera nas w szybką podróż przez epoki w dziejach ludzkości. W każdej towarzyszyła człowiekowi broń. Ulegając zmianie i ulepszeniom, zmieniała sposób i organizację życia człowieka i tworzonych przez niego społeczności.

    Średniowiecze

    Okres średniowiecza nie przyniósł większej rewolucji w uzbrojeniu człowieka. Pancerze i hełmy z brązu zastąpione zostały najpierw kolczugami, a w późniejszym okresie również stalowymi zbrojami. Podstawowym uzbrojeniem stały się długie na metr miecze. W walce na odległość łuki wsparte zostały kuszami. Główną siłę uderzeniową władców stanowiły armie złożone z zakutych w zbroję rycerzy, którzy silnymi uderzeniami konnicy przełamywali szeregi wroga(21).

    Początek wieku XIV przynosić zaczął w Europie pewne zmiany w uzbrojeniu, które co prawda były jeszcze z początku symboliczne, to jednak miały z czasem zmienić diametralnie znany od tysięcy lat sposób prowadzenia wojny, z walki wręcz, na starcie prowadzone z dystansu, gdzie głównym czynnikiem osiągnięcia sukcesu była siła i celność ostrzału ogniowego.

    Chociaż w Chinach tak zwany „czarny proch” wynaleziono już w wieku IX naszej ery, to pierwsze wzmianki o posiadaniu broni palnej w Europie znaleźć można w zarządzeniu florenckiej rady miejskiej z roku 1326 roku, gdzie wspomina się o tym nowym środku prowadzenia walki(22)

    .Jednak pierwszy raz na europejskim teatrze działań wojennych broń palna w postaci pierwszych, prymitywnych, odlanych z brązu dział zwanych sclopus, użyta została w 1331 roku przy próbie przełamania obrony miasta Cividale, leżącego w północnej części Włoch. Pomimo swojej początkowo wątpliwej skuteczności, broń ta szybko znalazła się w armiach państw europejskich, o czym w 1338 roku donosiły kroniki angielskie, w 1339 roku francuskie, a kilka lat później również niemieckie. W 1340 roku ponownie pojawiła się wzmianka o użyciu dział, tym razem przez wojska papieskie oblegające miasto Terni, leżące sto kilometrów na północ od Rzymu(23).

    W 1346 roku w bitwie pod Crécy wojska francuskie użyły przeciw Anglikom około 200 ribaudequins – sprzężonych ze sobą zazwyczaj na pojedynczych wózkach kilku lub kilkunastu działek małokalibrowych, szczególnie użytecznych przy zwalczaniu siły żywej przeciwnika(24).

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja