back to top
More

    Przyczyny i skutki posiadania broni palnej w Polsce i na świecie. Przez epoki (2)

    Strona głównaIdeePrzyczyny i skutki posiadania broni palnej w Polsce i na świecie. Przez...

    Polecamy w dziale

    Alkoholizm europejski a kryzys wodny

    Do wyprodukowania 1 l piwa zużywa się 300 l wody. Kto pije 1 l piwa dziennie, przez 4 lata spowoduje ślad wodny na poziomie 440 000 litrów, więcej niż wynosi ślad wodny wyprodukowania nowego samochodu.

    Rozmowa z prezesem Fundacji Orla Straż Bartoszem Rutkowskim 

    W Iraku ISIS dopuściło się wielu zbrodni, głównie na ludności cywilnej. Mieszkałem z cywilami, jadłem i godzinami rozmawiałem o tym, co się wydarzyło. Poznałem ich potrzeby. Postanowiłem im pomóc. Ta działalność trwa już 8 lat.

    Dwaj bracia – dwa patriotyzmy 

    Od lat znaczna część polityków, ludzi sztuki, literatów, „aktywistów”...

    Partie i polityka. Diagnoza polskiego systemu władzy.

    “Wykonywanie władzy politycznej czy to we wspólnocie, czy to w instytucjach reprezentujących państwo powinno być ofiarną służbą człowiekowi i społeczeństwu, nie zaś szukaniem własnych korzyści z pominięciem dobra wspólnego". JPII
    Dziś Autor zabiera nas w szybką podróż przez epoki w dziejach ludzkości. W każdej towarzyszyła człowiekowi broń. Ulegając zmianie i ulepszeniom, zmieniała sposób i organizację życia człowieka i tworzonych przez niego społeczności.

    Epoka żelaza

    Podobnie jak epoka brązu, tak i epoka żelaza wkraczała na arenę dziejów powoli i etapami. Dlatego też stojący na straży cywilizacji greckiej hoplita, chroniony był hełmem i pancerzem wykonanym jeszcze z brązu, natomiast grot włóczni oraz długi na około 60 cm miecz był już najczęściej sporządzony z żelaza. Dzięki formacji falangi, miecze w ich rękach zbierały śmiertelne żniwo w szeregach wroga. Ciężkozbrojnych hoplitów z czasem zastąpili wojownicy lżej opancerzeni, ale za to uzbrojeni w długie, ponad pięciometrowe włócznie18. Pozwoliły one podbić Aleksandrowi Macedońskiemu większość Bliskiego Wschodu, aż po Półwysep Indyjski, natomiast na południowym zachodzie opanować także Egipt.

    Również greckiej myśli wojennej zawdzięczamy to, że na polach bitew oprócz łuków, mieczy czy włóczni zaczynał pojawiać się także ciężki sprzęt bojowy znany pod wspólną nazwą katapeltes — w dosłownym tłumaczeniu „przebijacz tarcz”. Była wśród nich oksybeles – machina strzelająca bełtami, mogąca na dystansie 400 metrów przebić każdą tarczę. Był i lithobolos – wystrzeliwujący za pomocą napiętej cięciwy kilkudziesięciokilogramowe kamienie, które z odległości 200 metrów burzyły mury obronne twierdz i miast(19).

    Pojętnymi uczniami greckiej sztuki walki okazali się Rzymianie, którzy już w III wieku przed naszą erą skutecznie przeciwstawili się królowi greckiemu Pyrrusowi, udowadniając, że potrafią oni być równie skuteczni na polu walki jak ci, na których się wzorowali.

    Podstawowym wyposażeniem rzymskiego legionisty był krótki miecz gladius, oszczep pilum oraz tarcza scutum. Na polu walki Rzymian wspierały machiny takie jak balista (wzorowana na greckiej lithobolos), czy skorpion (przypominający greckie oksybeles), które wystrzeliwały bełty na 600 metrów, siejąc spustoszenie i przerażenie w szeregach wroga(20).

    Przez setki lat tak uzbrojone legiony rzymskie zapewniały panowanie Imperium Romanum nad dużą częścią Europy. Z czasem jednak ich potęga osłabła, a napór głównie plemion germańskich przyczynił się bezpośrednio do upadku Rzymu.

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja