back to top
More

    Robert Różycki, Przyczyny i skutki posiadania broni palnej w Polsce i na świecie. Poziom uzbrojenia (5)

    Strona głównaIdeeRobert Różycki, Przyczyny i skutki posiadania broni palnej w Polsce i na...

    Polecamy w dziale

    Dwaj bracia – dwa patriotyzmy 

    Od lat znaczna część polityków, ludzi sztuki, literatów, „aktywistów”...

    Partie i polityka. Diagnoza polskiego systemu władzy.

    “Wykonywanie władzy politycznej czy to we wspólnocie, czy to w instytucjach reprezentujących państwo powinno być ofiarną służbą człowiekowi i społeczeństwu, nie zaś szukaniem własnych korzyści z pominięciem dobra wspólnego". JPII

    Wyzwania stojące przed Polską

    Musimy zrobić rachunek zysków i strat, nie dla formacji politycznej, nie dla własnego środowiska, nie pod kątem karier tych czy innych osób, ale dla dobra narodu i państwa. Powinniśmy przeanalizować ewentualne skutki wyjścia z UE.

    Refleksje na Boże Narodzenie

    Koniecznie karp, prezenty pod choinkę, jeszcze opłatek, odpalić kolędy i możemy świętować. Czym jest Boże Narodzenie dziś? Na naszych oczach upada cywilizacja zbudowana na nauce Chrystusa. Powrót do źródeł to jedyny nasz ratunek.
    W Polsce na 100 mieszkańców przypada tylko 2,51 sztuk broni. Dla porównania w Niemczech jest to 19,62, w Czechach - 12,53, w Rosji - 12,29, w Szwecji - 32,36, w Szwajcarii - 27,58. Jesteśmy najbardziej rozbrojonym Europy i świata.

    Według raportu szwajcarskiej organizacji „Small Arms Survey”, która w 2018 roku opublikowała dane dotyczące liczby sztuk broni będącej w dyspozycji obywateli poszczególnych państw na świecie, zarejestrowanej, jak i tej niezarejestrowanej, w dyspozycji Polaków było w roku 2017 w sumie 980 tys. sztuk broni palnej. Oznacza to, że na 100 mieszkańców naszego państwa przypadało 2,51 sztuk broni, z czego większość, była nielegalna. Agencja „Small Arms Survey” opiera swoje dane na raportach policji oraz organizacji zajmujących się badaniem zjawisk kryminalnych w poszczególnych państwach[1]

    Wykres 5. Liczba zarejestrowanej broni palnej w poszczególnych państwach europejskich.

    Wykres 5. Liczba zarejestrowanej broni palnej w poszczególnych państwach europejskich.
    Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Small Arms Survey

    Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Small Arms Survey[2]

    Jak wynika z danych Small Arms Survey, najwięcej sztuk broni palnej zarejestrowanej w państwach europejskich w 2017 roku, znajdowało się w Rosji (6 600 000 sztuk), w Niemczech (5 830 000 sztuk), oraz we Francji (4 501 000 sztuk). 

    Uwzględniając jednak dane szacunkowe dotyczące również broni niezarejestrowanej znajdującej się w poszczególnych krajach, okazuje się, iż wyniki przedstawiają się zgoła inaczej, co powinno stanowić duże wyzwanie dla organów ścigania zobowiązanych do zwalczania tego typu zjawiska.

    Wykres 6. Łączna liczba broni palnej w poszczególnych państwach europejskich.

    Wykres 6. Łączna liczba broni palnej w poszczególnych państwach europejskich.
    Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Small Arms Survey

    Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Small Arms Survey[3]

    Jak wynika z danych Small Arms Survey, najwięcej sztuk broni palnej w poszczególnych państwach europejskich, znajdowało się w roku 2017 w Rosji (17 620 000 sztuk), w Niemczech (15 822 000 sztuk), oraz we Francji (12 732 000 sztuk). Na uwagę zasługuje również Ukraina, gdzie w posiadaniu osób cywilnych było w sumie 4 396 000 sztuk broni, w tym legalnej zaledwie 800 000 sztuk. W Polsce tymczasem liczbę wszystkich egzemplarzy broni palnej szacowano „tylko” na 980 000[4].

    O stopniu nasycenia poszczególnych społeczeństw w broń palną, decyduje jednak nie tyle jej liczba w danym państwie, ile liczba sztuk broni przypadających na 100 mieszkańców danego kraju. 

    Jak nietrudno się domyślić, mając na uwadze powyższe wykresy, Polacy są jednym z najbardziej rozbrojonych społeczeństw w Europie. Nie mógł tego nawet zmienić dynamiczny wzrost otrzymywanych w ostatnich latach pozwoleń na broń palną przeznaczoną do celów sportowych i kolekcjonerskich. 

    Wykres 7. Liczba sztuk broni palnej na 100 mieszkańców w poszczególnych państwach europejskich.

    Wykres 7. Liczba sztuk broni palnej na 100 mieszkańców w poszczególnych państwach europejskich.
    Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Small Arms Survey

    Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Small Arms Survey[5]

    W Polsce, jak zostało to już wcześniej napisane, na 100 mieszkańców przypada 2,51 szt. broni palnej, gdy tymczasem w Niemczech jest to 19,62 szt., w Czechach 12,53 szt., na Litwie 13,59 szt., w Rosji 12,29 szt., na Ukrainie 9,9 szt., na Słowacji 6,53 szt., we Francji 19,61 szt., w Szwecji 32,36 szt., Austrii 29,99 szt., a w Szwajcarii 27,58 szt. Oznacza to, że społeczeństwo polskie pod względem posiadanej broni palnej dzieli prawdziwa przepaść nie tylko od Szwajcarów, których stawia się za wzór stopnia nasycenia bronią palną w społeczeństwie, jako oręża obronnego w wypadku konfliktu zbrojnego, ale i naszych bezpośrednich sąsiadów takich jak Niemcy, Rosja, Czechy, Litwa, a nawet Słowacja, w której przypada ponad 2,5 razy więcej sztuk broni na 100 mieszkańców niż w Polsce.

    [1] Small Arms Survey, Global Firearms Holdingshttps://www.smallarmssurvey.org/database/global-firearms-holdings, (dostęp z dnia 28.12.2021).

    [2] Ibidem

    [3] Ibidem

    [4] Ibidem

    [5] Ibidem

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja