back to top
More

    30. rocznica ludobójstwa w Srebrenicy

    Strona głównaHistoria30. rocznica ludobójstwa w Srebrenicy

    Polecamy w dziale

    Relacja z Marszu z okazji 1000 lecia Królestwa Polskiego

    Relacja z Marszu z okazji 1000 lecia Królestwa Polskiego

    Karta Praw Kobiet

    CEDAW to międzynarodowa konwencja, nazywana również Kartą Praw Kobiet. Uchwalona została rezolucją nr 34/180 Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 18.12.1979 roku. Weszła w życie 3.09.1981 r. Ratyfikowało ją 187 państw (bez USA). Nie podpisały jej Iran, Somalia, Stolica Apostolska, Sudan i Tonga.

    Robert Menzies – 18 lat na stanowisku premiera Australii

    20.12.1894 roku urodził się Robert Menzies, wielokrotny premier Australii. Rządził w sumie 18 lat, co stanowi do dziś niepobity rekord w historii tego kraju. Stał na czele 10 rządów federalnych i był ojcem-założycielem Liberalnej Partii Australii.

    Granatowa policja 1939-45

    17.16.1939 roku rozporządzeniem GG Hansa Franka powołana została nowa formacja policyjna nazywana granatową policją (od koloru mundurów). Miała służyć okupantowi. Jednak polskie państwo podziemne nigdy nie potępiło granatowej policji. Dlaczego?
    Minęła 30. rocznica ludobójstwa w Srebrenicy. Bośniaccy Serbowie w ciągu zaledwie kilku dni zamordowali około 8 tys. mężczyzn i chłopców pochodzenia bośniackiego i wyznania muzułmańskiego.

    W sobotę odbyły się obchody 30 rocznicy ludobójstwa w Srebrenicy, które miało miejsce w trakcie wojny na terenie Bośni i Hercegowiny. Toczyły ją trzy nienawidzące się frakcje: bośniackich muzułmanów, bośniackich Chorwatów wspieranych przez Chorwację oraz bośniackich Serbów, którzy otrzymywali wsparcie ze strony sąsiedniej Serbii. 

    Bośniaccy Serbowie w ciągu zaledwie kilku dni zamordowali około 8 tys. mężczyzn i chłopców pochodzenia bośniackiego i wyznania muzułmańskiego. 

    Jak doszło do tej zbrodni, kto za nią odpowiadał i czy sprawiedliwości stało się zadość? 

    Wojna w Bośni zaczęła się w 1992 roku i była toczona między Serbami i Czarnogórcami z jednej strony, a Chorwatami i Bośniakami z drugiej. Doprowadziły do niej narastające od lat napięcia etniczne i polityczne. 

    Zdominowana przez bośniackich muzułmanów i Chorwatów Republiki Bośni i Hercegowiny chciała oderwać się od rozpadającej się Jugosławii, zdominowanej przez Serbów. Ogłosiła niepodległość na co reżim Milosevica w Belgradzie odpowiedział wojną. Wojska serbskie wspierane przez tysiące ochotników przeszły do ofensywy spychając muzułmanów, których nazywali Turkami i Chorwatów coraz bardziej na południe. 

    Rok po wybuchu wojny ONZ ogłosiło szereg miejscowości, w tym Srebrenicę, strefami bezpieczeństwa, za które odpowiadać miały wojska ONZ. Oznaczało to stworzenie azylów dla tysięcy uciekinierów z ogarniętych wojną terenów. Były to głównie kobiety i dzieci, ale też mężczyźni i chłopcy, w większości cywile, ale byli wśród nich również bojownicy i żołnierze bośniaccy. Przeprowadzali oni rajdy na okoliczne serbskie wioski, co potem Serbowie wykorzystali do uzasadnienia zbrodni. 

    Za bezpieczeństwo uchodźców w Srebrenicy odpowiadali Holendrzy, stosunkowo nieliczni, słabo uzbrojeni i fatalnie dowodzeni. Gdy do miasta zbliżały się wojska Mladica, dowódcy wojsk bośniackich Serbów, Holendrzy wpadli w panikę i nie stawiali oporu Serbom. 

    Ci ogłosili odzyskanie miasta z rąk Turków i zaczęli przeprowadzać czystki etniczne. Najpierw oddzielili kobiety i dziewczęta (wiele zgwałcili) od mężczyzn i chłopców. Te pierwsze zostały deportowane autobusami na tereny kontrolowane przez Bośniaków. Tych drugich Serbowie w większości zamordowali, wielu przed śmiercią torturując.  

    To właśnie zdjęcia satelitarne z okolic Srebrenicy, gdzie dokonywało się ludobójstwo, były impulsem do podjęcia decyzji przez dowództwo wojsk NATO o przeprowadzeniu nalotów na pozycje wojsk bośniackich Serbów. 

    Układ w Dayton zakończył wojnę. Ustalono, że Bośnia i Hercegowina będzie państwem federalnym z dużą autonomią swoich części składowych, w tym przede wszystkim Republiki Serbskiej, która zajmuje 49% terytorium kraju. Uchodźcom zapewniono prawo powrotu do swoich domów, ale tylko niewielki odsetek Bośniaków z Srebrenicy się na to zdecydował. 

    W związku z tym dziś w tym owianym złą sławą mieście dominują Serbowie, którzy wysiedlili, a następnie zastąpili Bośniaków. Co gorsza wielu spośród Serbów kwestionuje lub wręcz neguje zbrodnie popełnione przez różne serbskie formacje w trakcie wojny, w tym ludobójstwo w Srebrenicy. Spośród zbrodniarzy zdołano ująć i osądzić tylko 54 osoby, w tym przywódcę bośniackich Serbów, Rodovana Karadzicia oraz generała Mladicia. 

    W wyniku celowej polityki władz Republiki Serbskiej zwłoki ofiar masakry zostały poćwiartowane i pochowane w wielu różnych miejscach. Utrudnia to ich identyfikację i przeprowadzenie godnych pochówków. 

    Bośniaccy muzułmanie wciąż żyją w cieniu tamtych wydarzeń. Ich trauma przechodzi na następne pokolenie. Poczucie krzywdy i niesprawiedliwości utrudnia, a często wręcz uniemożliwia pojednanie, tym bardziej, że przedstawiciele serbskich władz, wspierani przez Federację Rosyjską i wielu zwykłych Serbów, umniejszają wagę rzezi i innych popełnianych przez Serbów zbrodni. 

    My Polacy, obchodząc już 82 rocznicę ludobójczej Zbrodni Wołyńskiej, podczas której zamordowano w bestialski sposób około 100 tys. osób, dobrze to rozumiemy. Jednocześnie starając się przezwyciężyć trudną i bolesną przeszłość dla lepszej przyszłości.

    Czy taka lepsza przyszłość czeka Bośnię?

    Na razie niewiele na to wskazuje. Raczej należy spodziewać się pogłębienia istniejących podziałów i konfliktów wewnętrznych, które podsycają i wykorzystują państwa sąsiednie i Rosja.   

    Patryk Patey

    Patryk Patey
    Patryk Patey
    Błędny rycerz w służbie dobra, piękna i prawdy. Czarodziej wierzący w magiczną moc Słowa. Piewca cywilizacji indoeuropejskiej. Miłośnik życia, kobiet, wina, dobrego jedzenia, historii i sztuki. Fanatyczny patriota. Wróg hipokryzji, zakłamania i podłości. Polak.

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja