Czy już możemy otwierać szampana?

Data

Polecamy

Zielona rewolucja a bezpieczeństwo energetyczne Polski

Jesteśmy bombardowani informacjami, że bez znaczącego udziału OZE, nasza planeta jest skazana na zagładę klimatyczną. Jednak do tej pory nikt nie przedstawił dowodów na to, że bez użycia węgla mielibyśmy teraz chłodniejszy klimat.

Prawo narodów do samostanowienia energetycznego

Jednym ze sposobów minimalizacji wpływu człowieka na globalne ocieplenie jest fiskalizm, lecz nie ten skompromitowany, oparty o spekulację świadectwami emisyjnymi CO2.

Czy wyrok TSUE wywróci polski sektor bankowy?

Decyzja TSUE będzie miała znaczenie nie tylko dla osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne we frankach. Wyrok korzystny dla konsumentów, obciąży banki kwotą nawet 234 mld zł. Dlatego bankierzy już myślą, jak obciążyć tym klientów
Po tym jak PE zgodził się na przepisy ograniczające produkcję metanu, w mediach rządowych oraz wśród polityków PiS zapanowała euforia. Mamy to!, kolejny sukces Polski. Tymczasem, chwilowo, udało się uratować 200 tys. miejsc pracy.

Po tym jak Parlament Europejski zgodził się na łagodniejsze przepisy ograniczające produkcję metanu, w mediach rządowych oraz wśród polityków PiS zapanowała euforia. Mamy to!, kolejny sukces Polski. 

Tymczasem, chwilowo udało się oddalić ryzyko likwidacji 11 kopalń oraz 200 tysięcy miejsc pracy na Śląsku. Informowaliśmy o tym przed miesiącem:

Co więcej, ukazał się właśnie wywiad z europosłem PiS, profesorem Karolem Karskim. Twierdzi on, że projekt „Fit for 55” praktycznie już nie istnieje oraz … że był on elementem przejęcia przez Niemcy i Rosję rynków energetycznych w Unii Europejskiej (!) 

Prof. Karski: Projekt „Fit for 55” praktycznie już nie istnieje (dorzeczy.pl) 

Wypowiedź Karola Karskiego jest szokująca, gdyż to przecież rząd polski, reprezentowany przez premiera Mateusza Morawieckiego, zgodził się w grudniu na założenia projektu „Fit for 55”, co pociąga znaczące konsekwencje nie tylko dla polskiej energetyki, ale również dla przemysłu, budownictwa oraz rolnictwa. Jego skutki odczujemy my wszyscy, o czym informowali wybitni analitycy Banku Pekao S.A. w raporcie wydanym w grudniu 2021 roku.

 Pekao – Wpływ Fit for 55 na polską gospodarkę – final.pdf 

Przedstawiciele innych państw członkowskich – oraz Komisja Europejska – muszą być równie mocno zdziwieni twierdzeniem, że strategia klimatyczna nie istnieje.  Wciąż jest procedowana w Parlamencie Europejskim i zaczyna być wdrażana w kolejnych sferach gospodarki.

Zamiast fajerwerków i otwierania szampana może ktoś z przedstawicieli polskiego rządu zechce odnieść się do planów niemieckiego Ministerstwa Gospodarki? Planuje ono subsydiować ceny energii elektrycznej dla przemysłu (25-30 mld euro do 2030) tak, żeby mógł on utrzymać konkurencyjność. 

Oznacza to, że prąd dla niemieckich firm będzie o połowę tańszy niż dla firm polskich.  Ministerstwo Gospodarki Niemiec zrozumiało, że „zielona rewolucja”, którą tak usilnie próbuje forsować rząd Mateusza Morawieckiego, prowadzi do utraty konkurencyjności gospodarki. Co więcej, Niemcy proponują stworzenie funduszu europejskiego, który subsydiowałby przemysł pozostałych państw członkowskich. Jednak nie w formie dotacji lecz pożyczek. 

Co oznacza, że po zadłużeniu się na przeprowadzenie „zielonej rewolucji”, dalej będziemy się zadłużać, po to, żeby subsydiować niekonkurencyjny przemysł. Jaka jest w tym logika? 

MTC

Źródła:

Ostatnie wpisy autora