back to top
More

    Czy już możemy otwierać szampana?

    Strona głównaGospodarkaCzy już możemy otwierać szampana?

    Polecamy w dziale

    Donald Tusk staje po stronie deweloperów

    Ceny mieszkań w Polsce wariują. Im więcej państwo stara się zainwestować pieniędzy w tanie kredyty mieszkaniowe, tym częściej korzystają deweloperzy. Tak twierdził Donald Tusk jeszcze w lutym b.r. Teraz zmienił zdanie. Czy to możliwe, że pomogły przelewy branży budowlanej?

    Słowo o podatkach

    Polska cofnęła się w rankingu „Doing business” o parę miejsc. Jedną z przyczyn jest nadmierny fiskalizm i związana z nim rozbudowana biurokracja, nakładająca wiele czasochłonnych i kosztownych obowiązków sprawozdawczych na podatnika.

    Rafako – serce Donalda Tuska już nie krwawi

    Rafako trzeba ratować. Nie wyobrażam sobie, żeby efektem działania władzy i wielkiej spółki skarbu państwa, było zniszczenie innej polskiej firmy. /.../Serce krwawi, że zupełnie za darmo Niemcy tu wejdą ze swoją produkcją - twierdził D. Tusk 1,5 roku temu. Nikt już tego nie pamięta, zwłaszcza on sam.

    Kryzys w PKP Cargo

    PKP Cargo, narodowy kolejowy przewoźnik towarowy, traci udziały w rynku i notuje straty za pierwsze dwa kwartały 2024 r. Co poszło nie tak? Przedstawiamy ciekawą analizę specjalisty z branży kolejowej, niezwiązanego z żadną partią. Nie potrzebujemy przecież partyjnych, jedynie słusznych narracji (ABC).
    Po tym jak PE zgodził się na przepisy ograniczające produkcję metanu, w mediach rządowych oraz wśród polityków PiS zapanowała euforia. Mamy to!, kolejny sukces Polski. Tymczasem, chwilowo, udało się uratować 200 tys. miejsc pracy.

    Po tym jak Parlament Europejski zgodził się na łagodniejsze przepisy ograniczające produkcję metanu, w mediach rządowych oraz wśród polityków PiS zapanowała euforia. Mamy to!, kolejny sukces Polski. 

    Tymczasem, chwilowo udało się oddalić ryzyko likwidacji 11 kopalń oraz 200 tysięcy miejsc pracy na Śląsku. Informowaliśmy o tym przed miesiącem:

    Co więcej, ukazał się właśnie wywiad z europosłem PiS, profesorem Karolem Karskim. Twierdzi on, że projekt „Fit for 55” praktycznie już nie istnieje oraz … że był on elementem przejęcia przez Niemcy i Rosję rynków energetycznych w Unii Europejskiej (!) 

    Prof. Karski: Projekt „Fit for 55” praktycznie już nie istnieje (dorzeczy.pl) 

    Wypowiedź Karola Karskiego jest szokująca, gdyż to przecież rząd polski, reprezentowany przez premiera Mateusza Morawieckiego, zgodził się w grudniu na założenia projektu „Fit for 55”, co pociąga znaczące konsekwencje nie tylko dla polskiej energetyki, ale również dla przemysłu, budownictwa oraz rolnictwa. Jego skutki odczujemy my wszyscy, o czym informowali wybitni analitycy Banku Pekao S.A. w raporcie wydanym w grudniu 2021 roku.

     Pekao – Wpływ Fit for 55 na polską gospodarkę – final.pdf 

    Przedstawiciele innych państw członkowskich – oraz Komisja Europejska – muszą być równie mocno zdziwieni twierdzeniem, że strategia klimatyczna nie istnieje.  Wciąż jest procedowana w Parlamencie Europejskim i zaczyna być wdrażana w kolejnych sferach gospodarki.

    Zamiast fajerwerków i otwierania szampana może ktoś z przedstawicieli polskiego rządu zechce odnieść się do planów niemieckiego Ministerstwa Gospodarki? Planuje ono subsydiować ceny energii elektrycznej dla przemysłu (25-30 mld euro do 2030) tak, żeby mógł on utrzymać konkurencyjność. 

    Oznacza to, że prąd dla niemieckich firm będzie o połowę tańszy niż dla firm polskich.  Ministerstwo Gospodarki Niemiec zrozumiało, że „zielona rewolucja”, którą tak usilnie próbuje forsować rząd Mateusza Morawieckiego, prowadzi do utraty konkurencyjności gospodarki. Co więcej, Niemcy proponują stworzenie funduszu europejskiego, który subsydiowałby przemysł pozostałych państw członkowskich. Jednak nie w formie dotacji lecz pożyczek. 

    Co oznacza, że po zadłużeniu się na przeprowadzenie „zielonej rewolucji”, dalej będziemy się zadłużać, po to, żeby subsydiować niekonkurencyjny przemysł. Jaka jest w tym logika? 

    MTC

    Źródła:

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja