Czy już możemy otwierać szampana?

Data

Strona głównaGospodarkaCzy już możemy otwierać szampana?

Polecamy w dziale

Wojna wiatraków z atomem – w Polsce i na Ukrainie

Gdy grupa nieznanych lobbystów postanowiła zrobić z PL raj wiatrakowy, w Dubaju USA, CAN, Francja, GB, Ukraina, Szwecja, Czechy, Słowacja i Polska (prez. Duda) postanowiły potroić energetykę atomową do 2050. Kto wygra to starcie?

Nowi posłowie chcą wywłaszczać Polaków i budować farmy wiatrowe 300 m. od domów!

Projekt nowej ustawy zakłada zmniejszenie odległości z 700 do 300 metrów, wywłaszczania osób prywatnych i budowę wiatraków w pakach krajobrazowych. Tylko pytamy posła Gadowskiego: na czyje zlecenie i w jaki sposób powstał projekt?

Donald Tusk rozpoczyna wiatrakową rewolucję! – czyim kosztem?

Jeszcze nie ma nowego rządu, a już mamy rewolucyjny projekt ustawy. Farmy wiatrowe mogą stać 300 metrów od zabudowań! Wiatraki mają być inwestycją strategiczną. A za zamrożenie cen prądu (na pół roku) ma zapłacić Orlen -15 mld zł!

Europejska Unia równych i równiejszych

Odpowiedzią na wzrost cen surowców po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 była pomoc państw UE dla swoich firm. Ale aż 70% z 742 mld euro zaakceptowanych przez KE udzieliły Niemcy i Francja. Jedna UE? Tak - dla równych i równiejszych.
Po tym jak PE zgodził się na przepisy ograniczające produkcję metanu, w mediach rządowych oraz wśród polityków PiS zapanowała euforia. Mamy to!, kolejny sukces Polski. Tymczasem, chwilowo, udało się uratować 200 tys. miejsc pracy.

Po tym jak Parlament Europejski zgodził się na łagodniejsze przepisy ograniczające produkcję metanu, w mediach rządowych oraz wśród polityków PiS zapanowała euforia. Mamy to!, kolejny sukces Polski. 

Tymczasem, chwilowo udało się oddalić ryzyko likwidacji 11 kopalń oraz 200 tysięcy miejsc pracy na Śląsku. Informowaliśmy o tym przed miesiącem:

Co więcej, ukazał się właśnie wywiad z europosłem PiS, profesorem Karolem Karskim. Twierdzi on, że projekt „Fit for 55” praktycznie już nie istnieje oraz … że był on elementem przejęcia przez Niemcy i Rosję rynków energetycznych w Unii Europejskiej (!) 

Prof. Karski: Projekt „Fit for 55” praktycznie już nie istnieje (dorzeczy.pl) 

Wypowiedź Karola Karskiego jest szokująca, gdyż to przecież rząd polski, reprezentowany przez premiera Mateusza Morawieckiego, zgodził się w grudniu na założenia projektu „Fit for 55”, co pociąga znaczące konsekwencje nie tylko dla polskiej energetyki, ale również dla przemysłu, budownictwa oraz rolnictwa. Jego skutki odczujemy my wszyscy, o czym informowali wybitni analitycy Banku Pekao S.A. w raporcie wydanym w grudniu 2021 roku.

 Pekao – Wpływ Fit for 55 na polską gospodarkę – final.pdf 

Przedstawiciele innych państw członkowskich – oraz Komisja Europejska – muszą być równie mocno zdziwieni twierdzeniem, że strategia klimatyczna nie istnieje.  Wciąż jest procedowana w Parlamencie Europejskim i zaczyna być wdrażana w kolejnych sferach gospodarki.

Zamiast fajerwerków i otwierania szampana może ktoś z przedstawicieli polskiego rządu zechce odnieść się do planów niemieckiego Ministerstwa Gospodarki? Planuje ono subsydiować ceny energii elektrycznej dla przemysłu (25-30 mld euro do 2030) tak, żeby mógł on utrzymać konkurencyjność. 

Oznacza to, że prąd dla niemieckich firm będzie o połowę tańszy niż dla firm polskich.  Ministerstwo Gospodarki Niemiec zrozumiało, że „zielona rewolucja”, którą tak usilnie próbuje forsować rząd Mateusza Morawieckiego, prowadzi do utraty konkurencyjności gospodarki. Co więcej, Niemcy proponują stworzenie funduszu europejskiego, który subsydiowałby przemysł pozostałych państw członkowskich. Jednak nie w formie dotacji lecz pożyczek. 

Co oznacza, że po zadłużeniu się na przeprowadzenie „zielonej rewolucji”, dalej będziemy się zadłużać, po to, żeby subsydiować niekonkurencyjny przemysł. Jaka jest w tym logika? 

MTC

Źródła:

Ostatnie wpisy autora