back to top
More

  Zyski firm w 1 kwartale spadły o 40%

  Strona głównaPolitykaZyski firm w 1 kwartale spadły o 40%

  Polecamy w dziale

  Walczmy jak Donald Trump 

  Ameryka Donalda Trumpa, Ameryka wielka i silna wolnością swoich obywateli jest gwarantem naszej wolności i niepodległości. Jeżeli w Stanach ostatecznie zwyciężą globaliści, nasz los będzie marny.

  Wszyscy przeciwko Marine Le Pen

  Chociaż za zwycięzcę uznaje się skrajnie lewicowego Melenchona, to jego Francja Nieujarzmiona jedynie utrzymała stan posiadania, a on sam nie zostanie premierem. Zwycięzcą jest ... Emanuel Macron

  Keir Starmer – nowy premier Wielkiej Brytanii

  Wybory do Izby Gmin wygrała Partia Pracy (laburzyści), która zdobyła niemal 34% głosów i 412 mandatów (na 650). Do zwycięstwa poprowadził ją Keir Starmer, porównywany do Tony'ego Blaira "umiarkowany nudziarz".

  Po I turze wyborów we Francji

  Zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego w I turze (33%) nie oznacza jeszcze zdobycia przez Marine Le Pen bezwzględnej większości w parlamencie. O tym zadecyduje II tura, która odbędzie się w tę niedzielę.
  Zyski firm zatrudniających od 50 osób spadły o 40% r/r w 1 kw. b.r. Wynika to nie tylko z rosnących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (płace, energia), lecz też ze spadku przychodów.

  Miesiąc temu pokazałem, że wbrew medialnej propagandzie rządowej, sytuacja gospodarcza w Polsce uległa pogorszeniu. Spada produkcja przemysłowa, zmniejsza się zatrudnienie oraz sprzedaż detaliczna. 

  Jest to całkowicie odmienny obraz niż ten, jaki malują przedstawiciele rządzącej koalicji. Według nich nasza gospodarka nabiera rozpędu, a drugie półrocze będzie zdecydowanie lepsze.

  W czerwcu i na początku lipca poznaliśmy kolejną porcję danych. Nie napawają one optymizmem. Analitycy oraz rządzący nie zmieniają jednak narracji. Są przekonani, że ożywienie nadejdzie niebawem.

  Tymczasem dane GUS pokazują, że zyski firm zatrudniających przynajmniej 50 osób spadły o 40% r/r w 1 kwartale 2024 roku. 

  Wynik netto przedsiębiorstw niefinansowych spadł o 39,9% r/r w I kw. 2024 – Inwestycje.pl

  Zatem sytuacja finansowa firm pogarsza się drastycznie. Skoro notują one mniejsze zyski, to będą w najbliższych kwartałach skore do szukania oszczędności. Może to oznaczać również redukcję etatów, o czym od dłuższego czasu informują media (szczególnie w sektorze przemysłowym). Wraz z pogarszającą się rentownością i rosnącą niepewnością gospodarczą będą też mniej skłonne do inwestowania. Istnieje więc ryzyko, że oczekiwane odbicie nie nastąpi. Jednym z fundamentów ożywienia miał być napływ środków w ramach KPO. Jednak większość z tych środków będzie inwestowana w sektorze energetycznym i docelowo trafią do podmiotów spoza Polski.

  Niepokojące jest to, że ich spadek zysków firm wynika nie tylko z rosnących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (płace, energia), lecz również ze spadku przychodów.

  Jest ona szczególnie widoczna w branżach eksportowych (m.in. produkcja elektroniki, metali, mebli). Oznacza to, że nasza gospodarka wraz z kolejnymi etapami implementacji Zielonego Ładu traci konkurencyjność. Wzrost przychodów widoczny jest głównie w sektorach związanych z konsumpcją (sprzedaż detaliczna, hurtowa, zakwaterowanie). Ich dynamika może zaś wyhamować wraz ze spadkiem zatrudnienia. Na czym wtedy będzie rosła nasza gospodarka? 

  Zyski firm w 1 kwartale spadły o 40%

  Rzekomo  wciąż jesteśmy tygrysem europejskim, który ma przed sobą dekady dynamicznego wzrostu. Jednak wraz z rosnącymi obciążeniami podatkowymi i wzrostem kosztów pracy (m.in. Zielony Ład i składki na ZUS) nasza gospodarka na tle innych krajów rozwijających się prezentuje się coraz gorzej. Widoczne jest to szczególnie w przemyśle. W ostatnich miesiącach PMI przemysłowy w Polsce wypada zdecydowanie gorzej niż średnia światowa. 

  Zyski firm w 1 kwartale spadły o 40%

  Koniunktura w przemyśle rozczarowuje, ale ożywienie nadejdzie – Puls Biznesu – pb.pl

  Dalsze zwiększanie opodatkowania tego sektora oraz wyhamowanie inwestycji rozwojowych (CPK, atom) spowoduje, że wpadniemy na długo w pułapkę średniego rozwoju lub recesję. I żadne zaklinanie rzeczywistości nie pomoże.

  MTC

  Skrócony link:
  https://abcniepodleglosc.pl/p0ej

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja