Atak na polską energetykę 

Strona głównaGospodarkaAtak na polską energetykę 

Polecamy w dziale

Nikogo nie obchodzi 80 mld złotych?

Żyjemy aferą wartości 1,6 mln zł. Tymczasem Polska zadłuża się o 1 mld zł każdego dnia. Deficyt budżetu państwa osiągnie w tym roku 350 mld zł, wobec 271 mld zaplanowanych. Zabraknie 80 mld zł! Tym powinny się zajmować polskie media i odrobinę Dawidem Kacprzykiem

Mamy to! … najwyższe ceny gazu na świecie

Mamy to! Nasz kraj osiągnął kolejny niebywały sukces. Mamy najwyższe ceny gazu na świecie. Prześcignęliśmy nie tylko kraje europejskie, ale wszystkie na świecie. Czemu nie piszą o tym media prorządowe? Czemu nie chwali się tym Premier?

Czy Europa będzie chińska?

Europa jest w potrzasku. Cześć państw opowiada się za bliską współpracą z Chinami, część z USA. Jest to swoista schizofrenia – domagać się amerykańskiego wsparcia militarnego, a swój rozwój gospodarczy opierać na współpracy z Chinami. Te zalewają nas swoimi towarami i niszczą nasze gospodarki

Bajek statystycznych GUS c.d.

Wg GUS w kwietniu b.r. sprzedaż paliw wzrosła o 25% r/r; wobec 15% wzrostu w marcu. Jak to możliwe, że Polacy zwiększyli zakup paliw aż o 25%(!) pomimo skokowego wzrostu cen po ataku na Iran? I dlaczego spadek konsumpcji paliw odnotowała spółka Unimot?
Zanim minister Motyka poinformował o odpartym przez nasz dzielny rząd cyberataku na polską energetykę, wystąpiło w Polsce inne zjawisko - hurtowe ceny prądu poszybowały z 400/500 zł za 1MWh na 1000 zł. Wygląda zatem na to, że odparliśmy atak, ale przegraliśmy wojnę.

Wczoraj Minister Energii Elektrycznej Miłosz Motyka ogłosił, że „w ostatnich dniach 2025 r. doszło do nieudanego ataku cybernetycznego na szereg instalacji produkujących energię elektryczną”. Według Ministra wróg (nie powiedział jaki) chciał narazić na szwank bezpieczeństwo energetyczne Polski. Na całe szczęście atak został odparty. Rząd nas obronił. Należy jednak wzmocnić naszą odporność, dlatego planowane są dalsze inwestycje w modernizację naszej infrastruktury. 

https://biznes.pap.pl/wiadomosci/gospodarka/spolki-energetyczne-sa-przygotowane-do-odpierania-cyberatakow-motyka-me

Czy po zapewnieniach Ministra Motyki możemy spać spokojnie? Nie budzą mnie co prawda wizje braku prądu. Przeraża co innego – skokowy wzrost ceny prądu z powodu wystąpienia w naszym kraju zimy.

Od kilkunastu lat jesteśmy karmieni narracją o globalnym ociepleniu klimatu i konieczności walki z nim. Ma ona polegać na eliminacji wytwarzania prądu ze źródeł kopalnych, jakimi są węgiel kamienny i brunatny. Zastąpić je miało wytwarzanie prądu z źródeł niestabilnych, jakimi są farmy wiatrowe i słoneczne. Te drugie nie zawsze jednak działają przez co znacznie urosły koszty systemu elektroenergetycznego w Polsce. Płacimy za to my wszyscy – konsumenci i przedsiębiorstwa. 

Rosnący udział energii wiatrowej i słonecznej w łącznym wolumenie produkcji prądu w Polsce przez wiele lat mało komu przeszkadzał. Tak chciała Unia Europejska, a jej wolę realizowali polscy politycy – zarówno z Koalicji Obywatelskiej, jak i z Prawa i Sprawiedliwości. Cierpiało polskie górnictwo, które przez wiele lat było podstawą polskiej potęgi przemysłowej. Niestety polskie elity polityczne zdecydowały, że węgiel ma iść w odstawkę. Ma być zastąpiony przez azjatyckie farmy słoneczne i niemiecko-duńskie wiatraki. 

Na wiele dni przed wystąpieniem ministra Motyki obserwowałem hurtowe ceny prądu na Towarowej Giełdzie Energii. W listopadzie i grudniu oscylowały na poziomie 400-500 zł za MWh. Wraz z pojawieniem się w naszym kraju zimy osiągnęły one poziom 1 000 zł za MWh. 

Okazało się, że rosnące zapotrzebowanie na prąd i ciepło nie jest w stanie być zbilansowane przez dodatkową produkcję. Słońce nie zawsze świeci, wiatr nie zawsze mocne wieje, a kolejne elektrownie węglowe są wyłączane. Zima zaatakowała nas skutecznie. Okazaliśmy się bezbronni. 

Uświadomiło mi to, że atak na polski system elektroenergetyczny nie rozpoczął się w ostatnich dniach ubiegłego roku. On trwa już od kilkunastu lat. Jest realizowany przez polskich polityków implementujących strategię europejskiego zielonego ładu, który nie uwzględnia naszego interesu. Odparliśmy atak, ale przegraliśmy wojnę.

MTC

Ostatnie wpisy autora

Nowa Konstytucja