back to top
More

    Powstanie Białoruskiej Republiki Ludowej

    Strona głównaHistoriaPowstanie Białoruskiej Republiki Ludowej

    Polecamy w dziale

    Non possumus

    8.05.1953 r. Episkopat Polski przyjął 25 stronicowy memoriał, krytyczny wobec przemian zachodzących w Polsce, wobec polityki władz komunistycznych w stosunku do Kościoła i katolików. Memoriał kończył się biblijnym "non possumus".

    Uniwersał Połaniecki

    7.05.1794 w obozie wojskowym pod miastem Połaniec, Naczelnik Sił Zbrojnych Narodowych, Tadeusz Kościuszko, wydał akt prawny, znany jako Uniwersał Połaniecki. Celem była poprawa losu chłopów i zwerbowanie ich do armii insurekcji.

    Sacco di Roma

    6.05.1527 miało miejsce wydarzenie, które wstrząsnęło chrześcijańską Europą. Rzym, stolica apostolska, w której zasiadali następcy Piotra, został zdobyty i splądrowany. Liczba ludności spadła z 55 tys. do mniej niż 10 tysięcy.

    Polskie konstytucje 3 Maja

    3.05.1505 r. uchwalono Konstytucję Nihil novi. 3.05.1791 r. Konstytucję 3 Maja. 3 maja 1831 r. powstaniec Jastrzębowski napisał projekt konstytucji zjednoczonej Europy - nazwijmy go ojcem zjednoczonej Europy.
    25.03.1918 roku, mimo okupacji niemieckiej, Rada Białoruskiej Republiki Ludowej ogłosiła niepodległość. BRL została uznana tylko przez Finlandię. Wsparcia udzieliły BRL Ukraina, Litwa i Niemcy, które zabroniły jej tworzenia wojska

    25.03.1918 roku, pomimo okupacji niemieckiej, Rada Białoruskiej Republiki Ludowej ogłosiła niepodległość.

    BRL zajmowała terytorium zamieszkiwane w większości przez ludność posługującą się różnymi dialektami języka białoruskiego, mniej więcej teren współczesnej Białorusi. Została ona uznana tylko przez jedno państwo: Finlandię, ale wsparcia udzieliły jej także Ukraina, Litwa i Niemcy.

    Te ostatnie pozwoliły na rozwój białoruskiej samorządności. Stanowczo sprzeciwiały się jednak tworzeniu białoruskiego wojska, oddziałów paramilitarnych i policji, grożąc użyciem siły w razie sprzeciwu.

    To sprawiło, że chociaż intensywnie rozwijała się białoruska kultura (min. powstał białoruski teatr, językiem urzędowym i wykładanym w szkołach był białoruski, powstał hymn państwowy, trójkolorowy biało-czerwono-biały sztandar i herb z pogonią), państwo było zupełnie nieprzygotowane do obrony kruchej niepodległości i zależne od Cesarstwa Niemieckiego.

    Jednocześnie dla Niemców kwestią priorytetową było wymuszenie kontrybucji wojennej od podbitej ludności, co realizowano poprzez bardzo dotkliwe dla chłopów rekwizycje. Z tego powodu współpraca rządu BRL z Niemcami była przez ogół, w zdecydowanej większości chłopskiego społeczeństwa, traktowana jako przejaw zdrady i poddaństwa wobec okupanta. Prowadziło to do alienacji elit politycznych Białorusi.

    Gdy w listopadzie 1918 roku przez Niemcy przetoczyła się rewolucja, rozpoczął się generalny odwrót wojsk państw centralnych. Próżnię powstałą po wycofaniu się Niemców szybko zajęli bolszewicy, którzy opowiadali się za federacją Białorusi z Rosją.

    W czasie wojny polsko-bolszewickiej większość ziem białoruskich zostało zajętych przez Polaków. Pomimo wystosowania odezwy Piłsudskiego do narodów byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego, obiecującej samostanowienie i mglistą federację, nie powrócono do koncepcji niepodległej Białorusi. Zamiast tego rozwiązano Radę BRL i internowano premiera Antona Łuckiewicza.

    Mimo tego to właśnie Łuckiewicz był największym na Białorusi zwolennikiem sojuszu polsko-białoruskiego. Argumentował, że przyczyniłby się on do uzyskania przez Białoruś prawdziwej niepodległości i poszerzenia stanu posiadania aż do Smoleńska.

    Niestety większość białoruskich polityków była przeciwna planom Łuckiewicza i nieufna wobec Polaków, podejrzewając ich o zamiar okupowania Białorusi. Dlatego z inicjatywy białoruskich bolszewików wystosowano wobec rządu wotum nieufności i zmuszono go do dymisji.

    Tymczasem w Polsce zamiast federacji wybrano inkorporację i podzielono się białoruskimi ziemiami z Sowietami w ramach traktatu Ryskiego z 1921 roku. Prezydent BRL Piotr Kreczeuski nazwał traktat rozbiorem Białorusi. Już rozpoczęcie rozmów z bolszewikami jesienią 1920 roku szef rządu Białorusi, Łastouski, nazwał zdradą i zaczął paktować z Litwinami, tworząc antypolski front z narodów zamieszkujących kresy wschodnie Rzeczpospolitej.

    W kolejnych latach białoruski rząd przebywał na uchodźstwie. Najpierw na Litwie, gdzie był wykorzystywany przez Litwinów w politycznej rozgrywce z Polakami, potem w Czechosłowacji, w końcu w USA. Nigdy nie powrócił do kraju, a Białoruś stała się częścią Związku Radzieckiego.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/il3x

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja