Strzelnica w każdej gminie

Data

Polecamy

Komisja ds. rosyjskich wpływów w Polsce – jestem za, a nawet bardziej

Powinniśmy wiedzieć kto z polityków (i nie tylko) reprezentował interesy rosyjskie w Polsce wbrew interesom Polski. Oczekuję wykazania jak to się przyczyniło do realnych strat. I rozszerzenia uprawnień Komisji na pozostałe państwa

Kulturalna mafia

Czy my, widzowie jesteśmy skazani na antykulturę? Czy mamy jakąkolwiek szansę na to, żeby odsunąć mafię trzymająca władzę w sferach filmowych?

Najbogatszy Polak

Gdyby polska kinematografia była chociaż odrobinę polska, to nie przepuściłaby takiego niezwykłego scenariusza.
MON powinien stworzyć sieć afiliowanych strzelnic. Powinny być dostępne w każdej gminie. Wokół strzelnic kształtowałyby się aktywne środowiska patriotyczne. Wybrane organizacje pro-obronne prowadziłyby bezpłatne szkolenia wojskowe

18 kwietnia 2022 r  w Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego odbyło się spotkanie  z ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem. Minister omówił sytuację geopolityczną i wyjaśnił działania rządu w obszarze bezpieczeństwa. 

Polska nawiązała ścisłą współpracę z dostawcami sprzętu z USA i Korei Południowej. Te dwa państwa, związane sojuszem gospodarczym i wojskowych, mają technologie i moce produkcyjne mogące zapewnić polskiej armii nowoczesny sprzęt. Wykazują także otwartość na polskie oczekiwania w zakresie rozwoju rodzimego przemysłu. Wojsko polskie ma zwiększyć liczebność, a także rozwijać formacje obrony terytorialnej i cyberbezpieczeństwa.

Cieszy to, że minister nie zapomniał o  obronie cywilnej. Wydaje się jednak, że ogromny potencjał społeczny jest jeszcze niezagospodarowany, a zatem nieaktywny. Potencjał, który może być niebawem bardzo potrzebny.

Wojna na Ukrainie pokazała, jak ważna jest potrzeba istnienia  szerokiej platformy wychowania patriotycznego, kreowania postaw pro-obronnych i nabywania umiejętności przydatnych w warunkach wojny. Mamy przecież do czynienia z wrogiem, który potrafi motywować swoich obywateli dla realizacji wyznaczonych celów politycznych. Kreml może liczyć na spore zaplecze ludzi, gotowych poświęcić życie za ideę imperialnej Rosji. 

W polskim społeczeństwie przeważają postawy pacyfistyczne. Dominuje niechęć do przyjęcia odpowiedzialności za wspólnotę i  państwo. Niechęć do ponoszenia jakiegokolwiek kosztu związanego z obroną niepodległości i  wolności.  Postawy patriotyczne są nie tylko w mniejszości, ale są też powszechnie kwestionowane. Musimy to zmienić, bo poddamy się bez walki.

Kreowanie odpowiedniej postawy obywatelskiej może nastąpić tylko poprzez aktywne nabywanie umiejętności wojskowych, przydatnych dla obrony ojczyzny. To praca u podstaw. Państwo musi współpracować z organizacjami pro-obronnymi. Tyle, że na bazie jakieś infrastruktury. Jak to rozwiązać?

MON powinien stworzyć sieć afiliowanych strzelnic. Powinny być dostępne w każdej gminie.

Wokół strzelić kształtowałyby się aktywne środowiska patriotyczne. Wybrane organizacje pro-obronne prowadziłyby bezpłatne szkolenia dla chętnych, jeśli MON zapewniłby odpowiednie środki na wyposażenie i amunicję. 

PO miało projekt: stadion w każdej gminie. Rząd PiS powinien ogłosić program: strzelnica w każdej gminie.

Mariusz Patey  

Mariusz Patey
Mariusz Patey
Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta specjalizujący się problematyce ekonomii Międzymorza, bezpieczeństwa energetycznego. Były doradca wojewody lubuskiego, były członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z transportem, rozwiązaniami IT dla transportu.

Ostatnie wpisy autora