More

  Innowacje dla polskiej armii

  Strona głównaOpinieInnowacje dla polskiej armii

  Polecamy w dziale

  Czy rząd Donalda Tuska powoła Skansen Narodowy Polska jeszcze w tym roku?

  Po co poprzestawać na powoływaniu tylko PN Doliny Dolnej Odry? Dla zachowania w stanie naturalnym polskiego bagniska narodowego w dorzeczu Odry, Warty, Wisły, Narwi i Bugu, utwórzmy na terenie całego kraju Skansen Narodowy Polska.

  Donald Tusk nie potrzebuje mieć większego!

  Donald Tusk oznajmił, że nie ma kompleksów i nie potrzebuje większego! Tymczasem Port Lotniczy we Frankfurcie odprawił 900 000 ton, a prawie 700 000 ton Lipsk-Halle. Lotnisko Chopina obsłużyło tylko 111 000 ton i nie może więcej.

  Czy Ukraińcy mają wpisaną w gen narodowy nieufność do Polaków, a interesy Polski i Ukrainy są strategicznie sprzeczne? 

  Wszyscy nagle troszczą się o polskie interesy. Rzekomo to Ukraina, z którą mamy nadwyżkę 3,5 mld euro (2022), nam zagraża. Dlaczego nie Czechy? Nasz eksport do Czech to 32 mld zł, a import 62 mld - 2 x więcej! Blokujemy granicę? :)

  Widziane na Ukrainie. Przesłuchanie (11)

  Sierioża ma 45 lat. Od kilku tygodni siedzi w ukraińskim więzieniu. Przesłuchiwał, torturował i zabijał. Dlaczego zabijałeś? - pytam. Nie zabijałem, byłem mechanikiem. A twoje zdjęcia z bronią snajperską? Miałeś nóż. To dla szpanu
  Problemem jest niedostateczna innowacyjność polskiego przemysłu zbrojeniowego, w dużej mierze państwowego. Wada strukturalna. Innowacji nie da się zaplanować, nie można jej rozkazać, nie da się określić w czyjej głowie ma powstać.

  Wojsko polskie wykonało w ostatnim czasie ogromny skok technologiczny. Dokonano też wielu zakupów nowoczesnego sprzętu. Zatem twierdzenie, że wojsko potrzebuje innowacyjnych  rozwiązań, brzmi trochę jak banał. 

  Jednak problemem jest niedostateczna innowacyjność polskiego przemysłu zbrojeniowego, w dużej mierze państwowego. Wada poniekąd strukturalna. Innowacji nie da się zaplanować, nie można jej zlecić, nawet nie da się określić w czyjej głowie się pojawi. Wcale nie jest przesądzone, że będzie to utytułowany pracownik jakiejś wyższej uczelni lub instytutu badawczego. Tymczasem wojsku powinno szczególnie zależeć na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, to one przecież dają przewagę nad armią wroga.

  Dobrze zorganizowane państwa potrafią, gdy tylko nowatorski pomysł się pojawi, zaabsorbować go i wykorzystać. Mają one wypracowane formy wspierania działalności badawczo-rozwojowej, wspierającej zdolności obronne. 

  Dobry przykład to USA. Państwo posiada rozbudowany ekosystem prywatnych funduszy inwestycyjnych, wspierających startupy opracowujące innowacyjne produkty. Świetnie  sprawdza się rozwiązanie umożliwiające tworzenie technologii na zamówienie wojska i jej transfer w ramach  Defense Advanced Research Projects Agency – DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony). Założona w roku 1958 pod nazwą Advanced Research Projects Agency – ARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych). Agencja ta potrafi także docenić potencjał propozycji pochodzących z rynku. 

  W warunkach polskich powinien sprawdzić się  fundusz nadzorowany przez MON, ale działający na warunkach komercyjnych. 

  Inwestujący, wspierający transfer wypracowanych rozwiązań i technologii dla wojska, a potem wycofujący się z inwestycji po to, by mieć środki na wsparcie kolejnych projektów. A zarazem rozliczany ze wzrostu wartości aktywów, bo tylko to wymusza profesjonalizm i doskonalenie się.

  Mariusz Patey (współpraca: Dariusz Świtalski) 

  Mariusz Patey
  Mariusz Patey
  Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta specjalizujący się problematyce ekonomii Międzymorza, bezpieczeństwa energetycznego. Były doradca wojewody lubuskiego, były członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z transportem, rozwiązaniami IT dla transportu.

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja