back to top
More

    Innowacje dla polskiej armii

    Strona głównaOpinieInnowacje dla polskiej armii

    Polecamy w dziale

    Prawdziwe przyczyny globalnego ocieplenia

    Zwolennicy CO2-centrycznej teorii globalnego ocieplenia sprowadzili rzecz do wyłącznie dwóch możliwości: a) jest antropogeniczne i spowodowane przez CO2; b) jest naturalne. Nie dopuszczono 3. możliwości, że globalne ocieplenie jest antropogeniczne, ale nie wynika z CO2

    Widziane na Ukrainie. Doktor Zemsta (16)

    Dostał SMS. „Masz przyjechać, ukrze, ze 100 tys. dolarów, inaczej wszyscy umrą”. Nie miał. Po godzinie dostał MMS. Na jakiś czas zaniemówił. Poszedł na front. Zbierał rannych. Któregoś dnia usłyszał wołanie o pomoc. Trzech ruskich leżało we krwi.

    Boże Narodzenie

    Niech nowonarodzony Syn Boży dodaje Wam Wiary, Nadziei i...

    2,5 miliona Polaków żyje w skrajnej biedzie!

    Jak informuje fundacja Szlachetna Paczka, aż 2,5 miliona Polaków żyje w skrajnej biedzie. Liczba ta wzrosła o 47% w 2023 roku. Kolejnym problemem jest ubóstwo emerytów. W Polsce jest 423 000 emerytów pobierających tzw. głodowe emerytury. Za 10 lat ma być ich ponad 2 mln(!)
    Problemem jest niedostateczna innowacyjność polskiego przemysłu zbrojeniowego, w dużej mierze państwowego. Wada strukturalna. Innowacji nie da się zaplanować, nie można jej rozkazać, nie da się określić w czyjej głowie ma powstać.

    Wojsko polskie wykonało w ostatnim czasie ogromny skok technologiczny. Dokonano też wielu zakupów nowoczesnego sprzętu. Zatem twierdzenie, że wojsko potrzebuje innowacyjnych  rozwiązań, brzmi trochę jak banał. 

    Jednak problemem jest niedostateczna innowacyjność polskiego przemysłu zbrojeniowego, w dużej mierze państwowego. Wada poniekąd strukturalna. Innowacji nie da się zaplanować, nie można jej zlecić, nawet nie da się określić w czyjej głowie się pojawi. Wcale nie jest przesądzone, że będzie to utytułowany pracownik jakiejś wyższej uczelni lub instytutu badawczego. Tymczasem wojsku powinno szczególnie zależeć na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, to one przecież dają przewagę nad armią wroga.

    Dobrze zorganizowane państwa potrafią, gdy tylko nowatorski pomysł się pojawi, zaabsorbować go i wykorzystać. Mają one wypracowane formy wspierania działalności badawczo-rozwojowej, wspierającej zdolności obronne. 

    Dobry przykład to USA. Państwo posiada rozbudowany ekosystem prywatnych funduszy inwestycyjnych, wspierających startupy opracowujące innowacyjne produkty. Świetnie  sprawdza się rozwiązanie umożliwiające tworzenie technologii na zamówienie wojska i jej transfer w ramach  Defense Advanced Research Projects Agency – DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony). Założona w roku 1958 pod nazwą Advanced Research Projects Agency – ARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych). Agencja ta potrafi także docenić potencjał propozycji pochodzących z rynku. 

    W warunkach polskich powinien sprawdzić się  fundusz nadzorowany przez MON, ale działający na warunkach komercyjnych. 

    Inwestujący, wspierający transfer wypracowanych rozwiązań i technologii dla wojska, a potem wycofujący się z inwestycji po to, by mieć środki na wsparcie kolejnych projektów. A zarazem rozliczany ze wzrostu wartości aktywów, bo tylko to wymusza profesjonalizm i doskonalenie się.

    Mariusz Patey (współpraca: Dariusz Świtalski) 

    Mariusz Patey
    Mariusz Patey
    Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta specjalizujący się problematyce ekonomii Międzymorza, bezpieczeństwa energetycznego. Były doradca wojewody lubuskiego, były członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z transportem, rozwiązaniami IT dla transportu.

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja