back to top
More

  Do wszystkich „realistów” – wojna Rosji z Ukrainą to także nasza wojna!

  Strona głównaOpinieDo wszystkich „realistów” - wojna Rosji z Ukrainą to także nasza wojna!

  Polecamy w dziale

  Czy leci z nami pilot?

  Dr Katarzyna Sójka, była MZ (PiS), zarzuciła PDT oszukiwanie Polaków. Gdy u śp. Sitka stwierdzono śmierć mózgu, podawano, że jego stan jest stabilny. Droga Pani, stan zmarłego jest stanem absolutnie stabilnym.

  Odbierzmy polskim żołnierzom karabiny!

  Aresztowanie polskich żołnierzy po oddaniu przez nich strzałów ostrzegawczych to skandal. Tym większy, że fakt został zatajony przez MON, a wystąpił 2 miesiące temu! Kto chce zniszczyć morale naszej armii?

  Czy Koalicja 13 Grudnia będzie kontrolować przedsiębiorców prywatnych?

  Upartyjnienie Inspekcji Pracy może doprowadzić do wykorzystywania inspektorów pracy do szykanowania przedsiębiorców podejrzewanych o związki z opozycją, a inspektorów nieposłusznych partyjnym poleceniom eliminować.

  Przerywanie ciąży na żądanie już jest wprowadzane!

  30.05.2024, w przeddzień Dnia Dziecka, Minister Zdrowia wydała rozporządzenie o karach finansowych, a nawet zerwaniu umowy przez NFZ, dla szpitali, które odmówią przerwania ciąży. Czy to wstęp do wprowadzenia aborcji na życzenie?
  Ukraina pokazuje nam, że Rosja silna to przeszłość z czasów Piotra I, Katarzyny II i ZSRS. Rosyjska strategia polega na zdobywaniu obcych terytoriów i używaniu ich do dalszej ekspansji. Należy teraz tę bandycką strategię zniszczyć

  Rozważania naszych  dzisiejszych „realistów” są mało realistyczne. Przywołują oni naszą tragiczną historię, jako przestrogę, ale nie analizują tych sytuacji, w których odnosiliśmy sukcesy. Przywołują „realiści” takie argumenty:

  1. Rosja jest wielka i silna, zatem wszelki opór jest bezcelowy.

   Ukraina pokazuje nam dziś, że Rosja nie jest tym samym państwem, którym była za cara Piotra I czy carycy Katarzyny II. Nie ma tej siły, którą miał ZSRR. To państwo co prawda o 2.5 razy  większym PKB od Polski i z populacją  3.5 razy liczniejszą, ale Rzeczpospolita potrafiła stawiać skuteczny opór i wygrywać w czasach, kiedy ten stosunek sił był jeszcze bardziej niekorzystny. 

  Nie byliśmy wtedy jednak pozbawieni woli walki. Byliśmy gotowi na poświęcenie życia w obronie naszej ojczyzny. Nie zaniedbywaliśmy szkolenia armii i dbaliśmy tak o kadry dowódcze, jak i o dostęp do skutecznej techniki wojennej. Mieliśmy zdolność do tworzenia  sojuszy. Udawanie, że pacyfizm nas ochroni, że wojna nas nie dotyczy, tylko rozzuchwala potencjalnego agresora.

  2. Niezaangażowanie, nieprowokowanie Rosji jest przepisem na bezpieczeństwo Polski. Jeżeli nie będziemy pomagać Ukrainie w rozbiciu milionowej armii rosyjskiej i pozwolimy Rosji na zajęcie terytorium Ukrainy, to Rosja to doceni. 

  Nie, nie tylko nie doceni, ale spostrzeże okazję dla dalszych aneksji. Dlaczego? Znając trochę historię Rosji należy wiedzieć, że Rosja napada i zdobywa wtedy, gdy może. Pretekst zawsze znajdzie lub go stworzy działaniami agenturalnymi. Rosja nie napada i nie zdobywa tylko wtedy, gdy nie ma na to sił i środków.

   Strategia rosyjskiej ekspansji polega na izolowaniu potencjalnej ofiary i doprowadzeniu jej do stanu bezradności. Za pomocą środków miękkich, jak w przypadku Białorusi, lub zbrojnie jak w przypadku Czeczenii, Gruzji i Mołdawii. Po przejęciu jej aktywów, także ludzkich, używa się ich potem w ekspansji na kolejne terytoria.

  Jedyną skuteczną obroną przed Rosją jest solidarna obrona napadniętego państwa przez mniejszych i większych sąsiadów, i nie sąsiadów. Rosja tylko wtedy, kiedy traci wiarę w zwycięstwo, odstępuje i siada do stołu negocjacyjnego. 

  Stąd wniosek – im Rosja jest słabsza ekonomicznie, mniejsza obszarowo i populacyjnie, tym jej sąsiedzi są bardziej bezpieczni. 

  Każda agresja Rosji musi jednoczyć i aktywizować do działania wszystkie miłujące pokój państwa, a efektem musi być koszt i trwała strata dla Kremla. Tylko tak można nauczyć obecnych i przyszłych carów Rosji szacunku dla wolności i niezawisłości małych i średnich państw leżących w „bliskiej zagranicy” Rosji.

  Mariusz Patey 

  Mariusz Patey
  Mariusz Patey
  Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta specjalizujący się problematyce ekonomii Międzymorza, bezpieczeństwa energetycznego. Były doradca wojewody lubuskiego, były członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z transportem, rozwiązaniami IT dla transportu.

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja