back to top
More

    Komu przeszkadza gotówka?

    Strona głównaGospodarkaKomu przeszkadza gotówka?

    Polecamy w dziale

    Czarne chmury zbierają się nad polską gospodarką

    Optymizm w gospodarce, jaki wyzwolił nowy rząd powoli zanika. W ub. tygodniu GUS podał dane o zamówieniach w przemyśle w marcu 2024 roku. Były niższe o 22% r/r. Zamówienia eksportowe zanurkowały o 21% r/r.

    Wojna czy współpraca niemiecko-chińska?

    Rzekomo trwa wojna gospodarcza UE-Chiny. Chiny są beneficjentem zielonej rewolucji europejskiej. Tymczasem ostatnia wizyta kanclerza Scholza w Chinach to dowód nie wojny, ale korzystnej współpracy GER - CHRL.

    Ciemna strona KPO

    Mamy to! Dostaliśmy środki w ramach KPO. Euforia jednak szybko wygasła. Okazało się, że część środków to normalna pożyczka, tylko w euro i że musimy ją wydać tak, jak sobie tego KE życzy.

    Dlaczego zapłacimy więcej za prąd?

    Wreszcie minister Hennig-Kloska pokazała projekt ustawy energetycznej. Zapłacimy więcej, choć ceny energii wróciły do poziomów z 2021? Pani Minister, czy to przez podwyżkę opłaty dystrybucyjnej?
    Pierwszy propagandowy atak na gotówkę miał miejsce podczas pandemii C19. Banknoty i monety miały zagrażać naszemu zdrowiu. Teraz, wg słów Pawła Borysa, niewprowadzenie cyfrowego złotego zagraża naszemu rozwojowi.

    Kilka lat temu, podczas pandemii Covid-19, pojawiły się opinie, że należy ograniczyć korzystanie z gotówki. Co więcej, Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia zachęcały do stosowania płatności bezgotówkowych. Twierdzono, że są one bezpieczniejsze od gotówki, gdyż ta ostatnia w postaci banknotów i monet jest jednym z nośników drobnoustrojów. Nie wiem czy tezy te znalazły potwierdzenie w świecie naukowym oraz ile osób zaraziło się korono-wirusem płacąc gotówką. 

    Faktem jest to, że właśnie kilka lat temu pojawił propagandowy atak na fizyczne pieniądze, poprzez sugerowanie negatywnych skutków zdrowotnych. Odniosłem wtedy wrażenie, że jest to pierwsza próba zniechęcenia społeczeństwa do korzystania z gotówki. 

    Bezpieczne płatności a koronawirus – dlaczego warto zrezygnować z gotówki w czasie pandemii? – Polskie ePłatności (pep.pl)

    Minęło kilka lat. W mediach pojawia się coraz więcej informacji o planach wprowadzenia walut cyfrowych. Ich skutkiem byłoby całkowite wyeliminowanie płatności gotówkowych i znacząca kontrola naszego majątku i dokonywanych wydatków. Nie słyszałem, żeby rząd lub NBP rozważały oficjalnie zastąpienie złotówki papierowej przez cyfrową. Jednak temat ten podjął prezes Polskiego Funduszu Rozwoju na początku obecnego roku. Pan Paweł Borys stwierdził mianowicie:

    „Jeżeli mówimy o strategii rozwoju na najbliższą dekadę to bardzo ważnym tematem jest cyfrowy złoty. Jeżeli go nie wprowadzimy w najbliższym czasie, to skutki mogą być daleko idące dla konkurencyjności i samodzielności polskiego systemu finansowego”

    Prezes PFR roztacza wizję scentralizowanych danych o obywatelach. Ich płatnościach, zdrowiu, edukacji. Straszy, że jeśli nie wprowadzimy cyfrowego złotego, to stracimy wielką szansę na dogonienie krajów rozwiniętych oraz kontrolę nad systemem finansowym. 

    Paweł Borys o CPK: Takie analizy to szkolny błąd – Biznes w INTERIA.PL

    Czy Prezes PFR ma rację? W czasach covidu korzystałem z gotówki i udało mi się nie zachorować. Czy jeśli będę to nadal robił, to będę stanowił zagrożenie dla państwa i przeze mnie nasz system finansowy się rozpadnie? 

    Nie powinno nam się ograniczać możliwości wyboru. Monety i banknoty nie były źródłem pandemii. System finansowy bardzo dobrze funkcjonuje w oparciu o płatności gotówkowe i bezgotówkowe. To my dokonujemy wyboru, z czego chcemy korzystać. 

    W przestrzeni publicznej pojawia się jednak coraz więcej głosów optujących za odebraniem nam tej wolności. Naturalnie, dla dobra ogółu. Reakcją na to są akcje mające na celu obronę praw obywatelskich. Jedną z nich organizuje Stowarzyszenie Polonia Christiana. 

    Zamach na gotówkę. Kiedy wyłączą twoje pieniądze? – Stowarzyszenie Polonia Christiana

    W przeciwieństwie do Prezesa PFR-u dostrzega ono duże ryzyko związane z wyłącznym stosowaniem pieniądza cyfrowego. Czy apele i petycje są jednak w stanie zagwarantować nam ochronę praw przed zakusami elit? 

    Pandemię C-19 politycy w Europie wykorzystali do wprowadzenia tzw. Zielonego Ładu. Teraz odczuwamy tego negatywne skutki. 

    Możliwe, że za kilka lat nadejdzie kolejny duży kryzys gospodarczy i „dla naszego dobra” elity wprowadzą waluty cyfrowe. Wtedy będziemy musieli się cieszyć, że w tej formie otrzymujemy wsparcie od państwa. Innej po prostu nie będzie.

    MTC

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/6alm

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja