Euro jest wprowadzane do Polski kuchennymi drzwiami

Data

Polecamy

Zielona rewolucja a bezpieczeństwo energetyczne Polski

Jesteśmy bombardowani informacjami, że bez znaczącego udziału OZE, nasza planeta jest skazana na zagładę klimatyczną. Jednak do tej pory nikt nie przedstawił dowodów na to, że bez użycia węgla mielibyśmy teraz chłodniejszy klimat.

Prawo narodów do samostanowienia energetycznego

Jednym ze sposobów minimalizacji wpływu człowieka na globalne ocieplenie jest fiskalizm, lecz nie ten skompromitowany, oparty o spekulację świadectwami emisyjnymi CO2.

Czy wyrok TSUE wywróci polski sektor bankowy?

Decyzja TSUE będzie miała znaczenie nie tylko dla osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne we frankach. Wyrok korzystny dla konsumentów, obciąży banki kwotą nawet 234 mld zł. Dlatego bankierzy już myślą, jak obciążyć tym klientów
Sfinansowanie transformacji energetycznej w Polsce przekracza obecne możliwości naszego kraju. Będzie ona wymagała wzrostu zadłużenia w walutach obcych, co oznacza wprowadzenie euro do Polski tylnymi drzwiami. To już się dzieje.

Na początku kwietnia pisałem o ogromnych kosztach transformacji energetycznej, do której zobowiązał się rząd Mateusza Morawieckiego 

Mają one wynieść, według Ministerstwa Klimatu, 1,2 biliona złotych. Ministerstwo oraz rząd nie określiły jednak publicznie w jaki sposób zamierzają sfinansować wydatki związane z rewolucją energetyczną. 

Kwestia ta została jednak poruszona przez głównego ekonomistę ING Banku Śląskiego, Rafała Beneckiego, w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” 

Rafał Benecki: Nowe koła zamachowe polskiej gospodarki trzeba umieć uruchomić – rp.pl 

Ceniony specjalista twierdzi w nim, że sfinansowanie transformacji energetycznej w Polsce przekracza obecne możliwości naszego kraju, oraz będzie ona wymagała wzrostu zadłużenia w walutach obcych. Oznacza to de facto wprowadzenie euro do Polski tylnymi drzwiami, gdyż potrzebuje tego biznes i państwo polskie. 

Z kolei jeszcze niedawno Prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, oraz główny ekonomista Banku Pekao S.A (kontrolowanego przez Skarb Państwa), Ernest Pytlarczyk, stwierdzili,  że obecnie koszty uczestnictwa Polski w strefie euro są zdecydowanie wyższe niż korzyści z tym związane.

 Przyjęcie euro. Prezes NBP: dla Polski byłoby głęboko szkodliwe – Gospodarka – polskieradio24.pl

 Ernest Pytlarczyk: Kryzys jest wpisany w DNA strefy euro. To pułapka [WYWIAD] – GazetaPrawna.pl

Dlaczego więc wybitni rządowi specjaliści ostrzegają nas przed implementacją euro, a rząd wprowadza je do Polski tylnymi drzwiami, bez naszej zgody? 

MTC

Ostatnie wpisy autora