Nikogo nie obchodzi 80 mld złotych?

Strona głównaGospodarkaNikogo nie obchodzi 80 mld złotych?

Polecamy w dziale

Mamy to! … najwyższe ceny gazu na świecie

Mamy to! Nasz kraj osiągnął kolejny niebywały sukces. Mamy najwyższe ceny gazu na świecie. Prześcignęliśmy nie tylko kraje europejskie, ale wszystkie na świecie. Czemu nie piszą o tym media prorządowe? Czemu nie chwali się tym Premier?

Czy Europa będzie chińska?

Europa jest w potrzasku. Cześć państw opowiada się za bliską współpracą z Chinami, część z USA. Jest to swoista schizofrenia – domagać się amerykańskiego wsparcia militarnego, a swój rozwój gospodarczy opierać na współpracy z Chinami. Te zalewają nas swoimi towarami i niszczą nasze gospodarki

Bajek statystycznych GUS c.d.

Wg GUS w kwietniu b.r. sprzedaż paliw wzrosła o 25% r/r; wobec 15% wzrostu w marcu. Jak to możliwe, że Polacy zwiększyli zakup paliw aż o 25%(!) pomimo skokowego wzrostu cen po ataku na Iran? I dlaczego spadek konsumpcji paliw odnotowała spółka Unimot?

Kasę z KPO wydajemy na łatanie dziury budżetowej

W Hiszpanii pieniądze z New Generation Fund (KPO) zamiast na cyfryzację i zielony ład trafiły do emerytów. A w Polsce? Jachty, sauny i swingersi to mały pikuś. Według Eurostatu prawie połowa dotychczas otrzymanych środków została wydana na bieżące wydatki budżetowe(!), na łatanie dziur.
Żyjemy aferą wartości 1,6 mln zł. Tymczasem Polska zadłuża się o 1 mld zł każdego dnia. Deficyt budżetu państwa osiągnie w tym roku 350 mld zł, wobec 271 mld zaplanowanych. Zabraknie 80 mld zł! Tym powinny się zajmować polskie media i odrobinę Dawidem Kacprzykiem

Od kilku dni głównym tematem w mediach jest tzw. afera w Szpitalu Południowym w Warszawie. Znaczna część opinii publicznej jest oburzona skalą zarobków młodego lekarza będącego członkiem Koalicji Obywatelskiej oraz wykorzystywaniem infrastruktury szpitala dla celów prywatnych przez polityków rządzącej Koalicji. Młody działacz KO mógł zarobić nielegalnie nawet 1,6 mln zł. 

https://www.medonet.pl/zdrowie/wiadomosci/milionowe-zarobki-lekarza-i-salon-vip-szpital-reaguje-na-wyniki-audytu/sz925te

Podczas toczących się dyskusji, mało kto zwraca uwagę na przyczyny tej patologii. Jest nią styk polityki i finansów publicznych. Od wielu lat rządzący nami politycy traktują środki publiczne jak swój łup.  Dawid Kacprzyk nie jest pierwszym politykiem, który postanowił wykorzystać brak przejrzystości w wydatkach publicznych i przyzwolenie ze strony swoich wyżej postawionych kolegów. 

Od momentu przejęcia władzy przez Koalicję 13 Grudnia mamy skokowy wzrost deficytu sektora finansów publicznych. Procesu zadłużania się państwa polskiego nikt nie kontroluje. Ustawy budżetowe nie są traktowane pod kątem dochodów budżetowych. I tak wiadomo, że nie będą zrealizowane. 

Minister Finansów skupia się na znalezieniu dodatkowych źródeł finansowania długu. A to czy deficyt budżetowe wyniesie 280 czy 350 miliardów złotych nikogo nie martwi. Przywykliśmy do życia ponad stan, a politycy Koalicji pokochali wydawać pieniądze pochodzące z dodatkowego zadłużenia. 

To czy 1,6 mln zł trafi bezprawnie do kolejnego działacza KO tak naprawdę nie ma znaczenia. Ważne jest to, że kraj nasz zadłuża się w średnim tempie 1 mld złotych dziennie. 

Pod koniec kwietnia rząd dyskutował na temat przyszłorocznego budżetu. 

We wtorek rząd zajmie się m.in. założeniami makroekonomicznymi do projektu budżetu na 2027 r.

Czy widzieliście w mediach szerszą debatę na ten temat ? Ja nie. 

Zatem pytam Ministra Finansów: dlaczego na koniec maja zadłużenie Skarbu Państwa urosło o 21% r/r, a od początku roku koszty obsługi zadłużenia o 30%? 

Wszystko wskazuje na to, że deficyt budżetu centralnego osiągnie w 2026 roku około 350 mld zł w stosunku do planowanych 271 mld zł. Zabraknie 80 md zł. Dług wymknął się spod kontroli, a my emocjonujemy się oszustwem na 1,6 mln zł.

MTC

Ostatnie wpisy autora

Nowa Konstytucja