back to top
More

  Wojna Izraela z Hamasem – czy tylko to?

  Strona głównaPolitykaWojna Izraela z Hamasem – czy tylko to?

  Polecamy w dziale

  Francuski Front Narodowy o krok od pełnego zwycięstwa. 

  Po tym jak niemiecka CDU zagroziła francuskim Republikanom wyrzuceniem z EPL, w przypadku sojuszu z FN, poparcie dla Frontu wzrosło z 30 do 36%. Jeszcze 2% i FN ma szansę na utworzenie większościowego rządu.

  Mark Rutte nowym sekretarzem generalnym NATO

  Wybór na szefa NATO Marka Rutte, który opowiadał się za projektem Nord Stream 2 i resetem z Rosją, nawet po zestrzeleniu w 2014 holenderskiego samolotu, może nie być korzystny dla Europy Wschodniej.

  Afrykański Kongres Narodowy traci samodzielną większość

  Rządzący nieprzerwanie od trzech dekad Afrykański Kongres Narodowy (ANC) stracił samodzielną większość w parlamencie. Po raz pierwszy uzyskał mniej niż połowę oddanych głosów (40%) i będzie zmuszony wejść w koalicję.

  Narendra Modi po raz trzeci premierem Indii

  1.06 zakończyły się trwające od kwietnia wybory parlamentarne w największej demokracji świata. Spośród 969 mln osób uprawnionych w wyborach wzięło udział 642 mln (66%). Jest to rekordowa liczba głosujących na świecie.
  Odnaleziono 4 zabitych zakładników Hamasu. Ofiara Izraela to kilkaset osób. Palestyńczyków zabito już kilkadziesiąt tys., 2 mln wysiedlono, 50% zabudowy Strefy Gazy zniszczono. Czy dlatego Mosad 7.10.23 nie zauważył ataku Hamasu?

  Hamas znowu zabija zakładników. Siły Obronne Izraela (IDF) w poniedziałek potwierdziły śmierć czterech kolejnych zakładników izraelskich w niewoli Hamasu. Do tej pory IDF potwierdziły śmierć 41 zakładników spośród 120, których Hamas nie uwolnił. 7 października palestyńska grupa uprowadziła 251 osób.

  https://wpolityce.pl/swiat/694129-msz-dwoch-obywateli-rp-zostalo-zabitych-przez-hamas

  Wcześniej, 20.05. 2024 roku, prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, Karim Khan, oskarżył premiera Izraela Benjamina Netanjahu, jego ministra obrony Joawa Galanta oraz przywódców Hamasu o zbrodnie wojenne. Akt ten stanowi podsumowanie trwającej już przeszło pół roku wojny Izraela z Hamasem. 

  7.10.2023 roku bojownicy Hamasu przeniknęli przez granicę palestyńsko-izraelską i zaczęli masakrować mieszkańców przygranicznych miejscowości i kibuców, w tym młodzież uczestniczącą w koncercie muzyki elektronicznej. Setki ludzi zginęło, 250 zostało porwanych.

  Jak do tego doszło? Jak to się stało, że Mosad – najskuteczniejszy wywiad na świecie – nie zapobiegł tragedii, chociaż od dawna dochodziły do niego sygnały o mobilizacji terrorystów i planach ataku?

  Czy młodzi w większości ludzie, uczestnicy koncertu, którzy wcześniej demonstrowali przeciwko rządowi Netanjahu (ciążą na nim zarzuty korupcyjne), zostali złożeni w ofierze, aby przekierować gniew społeczeństwa na Palestyńczyków i w ten sposób pozostać u władzy? Czy to, że w chwili wybuchu wojny notowania „niezatapialnego” premiera były najniższe w historii jest tylko zbiegiem okoliczności?

  Odpowiedzi prawdopodobnie nigdy nie poznamy. Jedno jest pewne, odpowiedź Izraela od samego początku jest prowadzona na wyniszczenie narodu palestyńskiego, w sposób sprzeczny z jakimikolwiek zasadami prawa międzynarodowego.

  Atakowane są budynki publiczne i cywilne, domy, szpitale, szkoły, urzędy, konwoje pomocy humanitarnej. Ofiary, liczone w dziesiątkach tysięcy, to w większości kobiety i dzieci. Nie brakuje wśród nich także wolontariuszy i dziennikarzy, którzy giną pomimo stosownych oznaczeń.

  Wysiedlono już około 2 milionów Palestyńczyków (90% mieszkańców). Ponad 50% zabudowy w Strefie Gazy uległo zniszczeniu (w obrębie całej autonomii palestyńskiej 20%).

  Nic nie wskazuje na to, aby konflikt miał się zakończyć. Obie strony, Palestyńczycy i Żydzi, chcą kontynuowania wojny aż do ostatecznego zwycięstwa. Ale nie tylko oni. Za Hamasem stoi przecież Iran, niezmiennie dążący do zniszczenia Izraela i Rosja, która jest zainteresowana odwróceniem uwagi od Ukrainy i podzieleniem Zachodu. Pamiętajmy też o żydowskich szowinistach, którzy chcą ostatecznego rozwiązania kwestii palestyńskiej i przejęcia ich ziemi.

  Zarówno dla Hamasu, jak i  Netanjahu, wojna zapewnia przetrwanie i utrzymanie się na powierzchni, dlatego można spodziewać się dalszej eskalacji i kolejnych ofiar.   

  Patryk Patey

  Skrócony link:
  https://abcniepodleglosc.pl/g4td

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja