back to top
More

    Keir Starmer – nowy premier Wielkiej Brytanii

    Strona głównaPolitykaKeir Starmer - nowy premier Wielkiej Brytanii

    Polecamy w dziale

    Alternatywa dla Niemiec

    AfD sprzeciwia się wszystkiemu co niemieckie elity uznają za pewnik: Unii Europejskiej i strefie euro, biurokracji, centralizacji i federalizacji, podatkom i obciążeniom fiskalnym, zielonemu ładowi, wygaszaniu krajowego przemysłu, niekontrolowanej migracji oraz pomaganiu Ukrainie.

    Czerwona Sara

    Sentyment za Armią Czerwoną, Stalinem i NRD - to podstawa nowej lewicy Sahry Wagenknecht, nazywanej nową Różą Luksemburg. Jej Sojusz opowiada się za wstrzymaniem pomocy wojskowej dla Ukrainy i porozumieniem z Rosją. To łączy ją z AfD

    AfD wygrywa w Turyngii

    W wyborach do landtagu Turyngii wygrała po raz pierwszy w historii RFN partia uznawana za skrajnie prawicową czyli AfD. Uzyskała niemal 33% głosów i 32 miejsca (na 88). Nasila się frustracja i radykalizacja mieszkańców byłego NRD.

    Gruzińskie Marzenia czy gruziński koszmar?

    Premier Gruzji Irakli Kobachidze zapowiedział, że rząd będzie dążył do delegalizacji ponad pół tuzina partii opozycyjnych po październikowych wyborach parlamentarnych. Zostały one sklasyfikowane jako jedna siła podporządkowana siedzącemu w więzieniu byłemu prezydentowi Micheilowi Saakaszwilemu.
    Wybory do Izby Gmin wygrała Partia Pracy (laburzyści), która zdobyła niemal 34% głosów i 412 mandatów (na 650). Do zwycięstwa poprowadził ją Keir Starmer, porównywany do Tony'ego Blaira "umiarkowany nudziarz".

    Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii zakończyły się całkowitą porażką torysów (konserwatystów), którzy uzyskali niecałe 24% głosów (spadek o niemal 20 punktów procentowych w stosunku do poprzednich wyborów) i 121 miejsc w Izbie Gmin, co jest najgorszym wynikiem tej partii od przeszło 100 lat. 

    Wygrała Partia Pracy (laburzyści), która zdobyła niemal 34% głosów i 412 mandatów, co zapewnia jej większość bezwzględną w liczącej 650 miejsc izbie niższej parlamentu brytyjskiego. 

    Dobry wynik uzyskała także partia Reform UK (prawie 15% głosów). Jednak nie przełożyło się to na ilość mandatów, tych bowiem partia Nigela Farrage’a zdobyła zaledwie 13. W Wielkiej Brytanii panuje system okręgów jednomandatowych i ordynacja większościowa, która premiuje zwycięzców i najsilniejsze partie. Partie mniejsze zwykle nie zdobywają mandatów. W wyborach wzięła udział rekordowa liczba kandydatów (4515) i partii politycznych (98), z czego do parlamentu dostało się jedynie 6, a 3 z nich otrzymało tylko po 1% mandatów.

    Z urzędem premiera żegna się Rishi Shunak. Zastąpi go  Keir Starmer, który uchodzi za „umiarkowanego nudziarza”. To on objął przywództwo nad Partią Pracy po katastrofalnych dla niej wyborach z 2019 roku. Zastąpił kontrowersyjnego polityka o radykalnych, socjalistycznych poglądach, Jeremy’ego Corbyna i przesunął partię w kierunku akceptowalnego dla przeciętnego wyborcy centrolewu. Poprowadził ją do historycznego zwycięstwa porównywalnego tylko z wyborami z 1997 roku, które wygrał Tony Blair. Sam Starmer jest często do niego porównywany.

    Ten syn ślusarza i pielęgniarki pochodzi z rodziny robotniczej, żyjącej w cieniu niezapłaconych rachunków, bez telefonu, gdzie makaron był luksusem. To wyraźnie kontrastuje z poprzednim premierem Wielkiej Brytanii, który jest multimilionerem. 

    Mały Keir pilnie się uczył i uzyskał dobre wyniki na egzaminach wstępnych, dzięki czemu dostał się do elitarnego liceum. Potem, jako pierwszy w rodzinie, zdobył wyższe wykształcenie. Studiował w Leeds i na Oksfordzie, gdzie skończył prawo.

    W latach 90-tych dołączył do Dought Street Chambers, gdzie zajmował się sprawami dotyczącymi praw człowieka. Szczególnie zażarcie walczył z karą śmierci w krajach Wspólnoty Narodów. Należał do zespołu prawnego, który doprowadził do unieważnienia wszystkich 417 wyroków śmierci w Ugandzie. Zaangażował się również w sprawę pary wegańskich anarchistów, którzy rozdawali ulotki oskarżające MC Donalds o wspieranie wylesiania, niskie płace i okrucieństwo wobec zwierząt, reprezentując ich pro bono. Korporacja oskarżyła ich o zniesławienie, a proces sądowy, który trwał ponad dekadę, czyniąc ją jedną z najdłuższych batalii prawnych w historii Wielkiej Brytanii, zakończył się remisem.

    Z drugiej strony, pracując w Królewskiej Służbie Prokuratorskiej, w imieniu Korony tropił terrorystów, za co otrzymał od królowej tytuł szlachecki w 2014 roku, choć sam jest zdeklarowanym antymonarchistą. 

    W trakcie prowadzenia jednej ze spraw poznał swoją przyszłą żonę Victorię, prawniczkę i pracownicę publicznej służby zdrowia, córkę polskiego Żyda, która urodziła mu dwójkę dzieci wychowywanych w wierze judaistycznej.

    W 2015 roku wszedł do polityki w ramach Partii Pracy, sprzeciwiając się Brexitowi. Dziś przyznaje, że chciałby zbliżenia z Brukselą, ale nie wyobraża sobie by za jego życia Wielka Brytania wróciła do Unii Europejskiej.

    Gdy przejął przywództwo w Partii Pracy nie tylko zreformował partię, wykonując zwrot w kierunku centrum, ale  też ostro rozprawił się z antysemityzmem, który kwitł za czasów Corbyna.

    Najważniejsze wydają się być dla niego kwestie polityki wewnętrznej: poprawa stopy życiowej przeciętnego Brytyjczyka, opanowanie inflacji, naprawa systemu opieki społecznej i służby zdrowia. W polityce zagranicznej opowiada się on za „ostrożnym pragmatyzmem”, deklarując chęć porozumienia zarówno z UE, jak i USA, i dalsze wspieranie Ukrainy w jej wojnie przeciwko Rosji. 

    Nowy premier Wielkiej Brytanii określany jako „nudziarz” może jednak dać Wielkiej Brytanii długo oczekiwaną stabilizację, której nie było w stanie zapewnić 3 ostatnich, szybko zmieniających się premierów z Partii Konserwatywnej. 

    Patryk Patey

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/qbjw

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja