back to top
More

    Wzrost o 700% – hiperinflacja regulacji prawnych

    Strona głównaOpinieWzrost o 700% - hiperinflacja regulacji prawnych

    Polecamy w dziale

    T(usk) V(ision) N(etwork) – ostatnie dni Tuska

    Ostatnie, buńczuczne wypowiedzi Tuska, w tym o TVN i Polsat, świadczą jedynie o rychłym jego upadku. Do przejęcia władzy w USA przez Donalda Trumpa pozostało tylko 40 dni. Ostatnie 40 dni demokracji walczącej Donalda Tuska. Ostatnie dni w bunkrze;)

    Karol Nawrocki na prezydenta!

    Karol Nawrocki podkreślił swoje robotnicze pochodzenie, szacunek do ciężkiej pracy i przedstawił konkret – likwidację opodatkowania nadgodzin. Idźmy krok dalej, obniżmy obecny 62% haracz, jaki obciąża każdą płacę, do poziomu przynajmniej Niemiec – 20%.

    Czy teoria spiskowa to rzecz wstydliwa?

    Można podzielić teorie na: 1) trafne i nietrafne; 2) bardzo prawdopodobne i bardzo nieprawdopodobne; 3) dogodne i niedogodne dla kogoś. Można też nazwać niekorzystną dla siebie opinię mianem "teorii spiskowej", zadając tym samym cios, po którym jej głosiciel już się nie podniesie.

    Wokół reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości (3)

    Art. 4 ust. 1 Konstytucji stanowi, że „władza zwierzchnia” w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu”. Jeżeli tak, to tylko naród jako całość („wszyscy obywatele”), a nie inny podmiot (autorytet, grupa społeczna, partia polityczna) sprawuje władzę pierwotną i od nikogo niezależną.
    Przedsiębiorca lub obywatel, który chciałby na bieżąco śledzić wszystkie zmiany w prawie, w 2022 r. musiałby każdego dnia na samo czytanie aktów prawnych poświęcić 2 godziny i 10 minut (2 minuty na 1 s.) - jak żyć Panie Premierze?

    „Przedsiębiorca lub obywatel, który chciałby na bieżąco śledzić wszystkie zmiany w prawie, w 2022 roku musiałby każdego dnia roboczego na samo czytanie aktów prawnych poświęcić 2 godziny i 10 minut (przy założeniu, że na przeczytanie jednej strony aktu prawnego potrzeba dwóch minut)” – taką informację możemy znaleźć w najnowszej edycji raportu „Barometr Prawa” opublikowanej przez firmę doradczą Grant Thornton.

    Jego autorzy informują, że w 2022 roku uchwalono w Polsce blisko 32 tysiące stron nowego prawa (+52% r/r), co jest drugim najwyższym wynikiem w ciągu ostatnich trzech dekad. 

    Co prawda ten dynamiczny wzrost jest pochodną obszernych rozporządzeń Ministra Środowiska, dotyczących ochrony specjalnych obszarów siedlisk przyrodniczych, jednak nawet bez nich przyrost w stosunku do 2021 roku wyniósłby 16%. Aż 42% rządowych ustaw, które zostały uchwalone w 2022 roku, nie miało udokumentowanych konsultacji publicznych.

    Rok 2022 był okresem wdrażania rozwiązań prawnych Nowego Ładu, który dla wielu z nas kojarzy się z chaosem oraz nieprzewidywalnością, a także wymuszonymi konsultacjami z prawnikami i księgowymi. Nowy Ład jest przykładem, jak nie należy tworzyć nowych przepisów – w pośpiechu, bez konsultacji, bez kalkulacji efektów wprowadzenia w życie. 

    Czy urzędnicy, którzy doprowadzili do chaosu „Nowego Ładu”, ponieśli z tego tytułu jakieś konsekwencje?

    Dla porównania, w latach 90-tych, w momencie wprowadzania w Polsce gospodarki wolnorynkowej, średnioroczna liczba stron aktów prawnych, które weszły w życie wyniosła 4 500 (7 razy mniej niż w 2021 roku[!]). 

    Obecnie nasza gospodarka jest regulowana o 700% bardziej niż na początku transformacji gospodarczej. Oznacza to dodatkowe koszty dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

     Niestety, ostatnie lata będą się nam kojarzyć głównie z inflacją monetarną oraz inflacją regulacji prawnych. Czy taki kierunek wybieraliśmy 30-lat temu? 

    MTC

    Źródła:

    Barometr Prawa

    Polski Ład wprowadził chaos. Eksperci: przez 9 miesięcy znacznie wyższy podatek (businessinsider.com.pl)

    Polski Ład. Chaos i bałagan w jednym z podatków. Za błędy państwa zapłacą obywatele – Money.pl

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja