Wzrost o 700% – hiperinflacja regulacji prawnych

Data

Strona głównaOpinieWzrost o 700% - hiperinflacja regulacji prawnych

Polecamy w dziale

O książce „Przeciw uzbrojonym analfabetom” Jana Majchrowskiego

Ta książka to przestroga przed analfabetami, uzbrojonymi przez zbrodnicze systemy w broń różnego rodzaju. Ich karabiny zabijały ciało. Pieniądze i wpływy korumpowały, odbierały przyzwoitość i zmieniały wolnych ludzi w niewolników.

Cud konstytucyjny

Rozczarowanych lub oburzonych cudem konstytucyjnym zapewniam, że to dopiero początek. Zapnijcie pasy, bo jazda będzie ostra. Wystarczy przeczytać umowę koalicyjną.

W tył zwrot

Przyjdzie sztuczna inteligencja i pozamiata po nas cały ten świat, w którym już dla ludzi miejsca nie będzie.

Widziane na Ukrainie. Wasyl – chłopak z Ługańska (10)

Usłyszał spazmatyczny płacz dziewczyny i rechot żołdaków. Byli w mieszaniu na piętrze. Wszedł. Dwa strzały, dwa trupy. Tego co był na niej walnął kolbą w łeb. Związał i zakneblował. Potem w imieniu państwa ukraińskiego wydał wyrok
Przedsiębiorca lub obywatel, który chciałby na bieżąco śledzić wszystkie zmiany w prawie, w 2022 r. musiałby każdego dnia na samo czytanie aktów prawnych poświęcić 2 godziny i 10 minut (2 minuty na 1 s.) - jak żyć Panie Premierze?

„Przedsiębiorca lub obywatel, który chciałby na bieżąco śledzić wszystkie zmiany w prawie, w 2022 roku musiałby każdego dnia roboczego na samo czytanie aktów prawnych poświęcić 2 godziny i 10 minut (przy założeniu, że na przeczytanie jednej strony aktu prawnego potrzeba dwóch minut)” – taką informację możemy znaleźć w najnowszej edycji raportu „Barometr Prawa” opublikowanej przez firmę doradczą Grant Thornton.

Jego autorzy informują, że w 2022 roku uchwalono w Polsce blisko 32 tysiące stron nowego prawa (+52% r/r), co jest drugim najwyższym wynikiem w ciągu ostatnich trzech dekad. 

Co prawda ten dynamiczny wzrost jest pochodną obszernych rozporządzeń Ministra Środowiska, dotyczących ochrony specjalnych obszarów siedlisk przyrodniczych, jednak nawet bez nich przyrost w stosunku do 2021 roku wyniósłby 16%. Aż 42% rządowych ustaw, które zostały uchwalone w 2022 roku, nie miało udokumentowanych konsultacji publicznych.

Rok 2022 był okresem wdrażania rozwiązań prawnych Nowego Ładu, który dla wielu z nas kojarzy się z chaosem oraz nieprzewidywalnością, a także wymuszonymi konsultacjami z prawnikami i księgowymi. Nowy Ład jest przykładem, jak nie należy tworzyć nowych przepisów – w pośpiechu, bez konsultacji, bez kalkulacji efektów wprowadzenia w życie. 

Czy urzędnicy, którzy doprowadzili do chaosu „Nowego Ładu”, ponieśli z tego tytułu jakieś konsekwencje?

Dla porównania, w latach 90-tych, w momencie wprowadzania w Polsce gospodarki wolnorynkowej, średnioroczna liczba stron aktów prawnych, które weszły w życie wyniosła 4 500 (7 razy mniej niż w 2021 roku[!]). 

Obecnie nasza gospodarka jest regulowana o 700% bardziej niż na początku transformacji gospodarczej. Oznacza to dodatkowe koszty dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

 Niestety, ostatnie lata będą się nam kojarzyć głównie z inflacją monetarną oraz inflacją regulacji prawnych. Czy taki kierunek wybieraliśmy 30-lat temu? 

MTC

Źródła:

Barometr Prawa

Polski Ład wprowadził chaos. Eksperci: przez 9 miesięcy znacznie wyższy podatek (businessinsider.com.pl)

Polski Ład. Chaos i bałagan w jednym z podatków. Za błędy państwa zapłacą obywatele – Money.pl

Ostatnie wpisy autora