back to top
More

  Wzrost o 700% – hiperinflacja regulacji prawnych

  Strona głównaOpinieWzrost o 700% - hiperinflacja regulacji prawnych

  Polecamy w dziale

  Co to, kurwa, ma być! – Canal+ promuje przemoc i patologię! [18+]

  Na konferencji przed sobotnią walką została przekroczona granica patologii – jeden z zawodników, po nazwaniu go „transem, który co najwyżej może fiuta do gęby wziąć”, rzucił się na przeciwnika rozcinając mu skórę głowy mikrofonem.

  Czy projekt CPK ma szansę na realizację? 

  Podyskutujmy o CPK. Połączenie kilku lotnisk, aglomeracji warszawskiej i "lotniczych" ośrodków miejskich szybkimi kolejami i drogami, pozwoliłoby na powstanie CPK z tymi lotniskami w roli jego terminali.

  Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg!

  Po decyzji Sejmu o dalszych pracach o zabijaniu dzieci i wyjaśnieniach M. Morawieckiego, że "przez pomyłkę zagłosował przeciw", zapytajmy: jak ma na imię Twój bóg?, bo nasz Bóg mówi: Nie zabijaj!

  Żydowskie ludobójstwo

  Poniedziałkowa śmierć Polaka, cywilnego wolontariusza zabitego przez żołnierzy Izraela, przypomniała nam, co dzieje się od kilku miesięcy w Izraelu. A dzieje się ludobójstwo na miarę holokaustu - eksterminacja miejscowej ludności.
  Przedsiębiorca lub obywatel, który chciałby na bieżąco śledzić wszystkie zmiany w prawie, w 2022 r. musiałby każdego dnia na samo czytanie aktów prawnych poświęcić 2 godziny i 10 minut (2 minuty na 1 s.) - jak żyć Panie Premierze?

  „Przedsiębiorca lub obywatel, który chciałby na bieżąco śledzić wszystkie zmiany w prawie, w 2022 roku musiałby każdego dnia roboczego na samo czytanie aktów prawnych poświęcić 2 godziny i 10 minut (przy założeniu, że na przeczytanie jednej strony aktu prawnego potrzeba dwóch minut)” – taką informację możemy znaleźć w najnowszej edycji raportu „Barometr Prawa” opublikowanej przez firmę doradczą Grant Thornton.

  Jego autorzy informują, że w 2022 roku uchwalono w Polsce blisko 32 tysiące stron nowego prawa (+52% r/r), co jest drugim najwyższym wynikiem w ciągu ostatnich trzech dekad. 

  Co prawda ten dynamiczny wzrost jest pochodną obszernych rozporządzeń Ministra Środowiska, dotyczących ochrony specjalnych obszarów siedlisk przyrodniczych, jednak nawet bez nich przyrost w stosunku do 2021 roku wyniósłby 16%. Aż 42% rządowych ustaw, które zostały uchwalone w 2022 roku, nie miało udokumentowanych konsultacji publicznych.

  Rok 2022 był okresem wdrażania rozwiązań prawnych Nowego Ładu, który dla wielu z nas kojarzy się z chaosem oraz nieprzewidywalnością, a także wymuszonymi konsultacjami z prawnikami i księgowymi. Nowy Ład jest przykładem, jak nie należy tworzyć nowych przepisów – w pośpiechu, bez konsultacji, bez kalkulacji efektów wprowadzenia w życie. 

  Czy urzędnicy, którzy doprowadzili do chaosu „Nowego Ładu”, ponieśli z tego tytułu jakieś konsekwencje?

  Dla porównania, w latach 90-tych, w momencie wprowadzania w Polsce gospodarki wolnorynkowej, średnioroczna liczba stron aktów prawnych, które weszły w życie wyniosła 4 500 (7 razy mniej niż w 2021 roku[!]). 

  Obecnie nasza gospodarka jest regulowana o 700% bardziej niż na początku transformacji gospodarczej. Oznacza to dodatkowe koszty dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

   Niestety, ostatnie lata będą się nam kojarzyć głównie z inflacją monetarną oraz inflacją regulacji prawnych. Czy taki kierunek wybieraliśmy 30-lat temu? 

  MTC

  Źródła:

  Barometr Prawa

  Polski Ład wprowadził chaos. Eksperci: przez 9 miesięcy znacznie wyższy podatek (businessinsider.com.pl)

  Polski Ład. Chaos i bałagan w jednym z podatków. Za błędy państwa zapłacą obywatele – Money.pl

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja