More

  Liverpool – nie tylko futbol i The Beatles

  Strona głównaOpinieLiverpool – nie tylko futbol i The Beatles

  Polecamy w dziale

  Czy rząd Donalda Tuska powoła Skansen Narodowy Polska jeszcze w tym roku?

  Po co poprzestawać na powoływaniu tylko PN Doliny Dolnej Odry? Dla zachowania w stanie naturalnym polskiego bagniska narodowego w dorzeczu Odry, Warty, Wisły, Narwi i Bugu, utwórzmy na terenie całego kraju Skansen Narodowy Polska.

  Donald Tusk nie potrzebuje mieć większego!

  Donald Tusk oznajmił, że nie ma kompleksów i nie potrzebuje większego! Tymczasem Port Lotniczy we Frankfurcie odprawił 900 000 ton, a prawie 700 000 ton Lipsk-Halle. Lotnisko Chopina obsłużyło tylko 111 000 ton i nie może więcej.

  Czy Ukraińcy mają wpisaną w gen narodowy nieufność do Polaków, a interesy Polski i Ukrainy są strategicznie sprzeczne? 

  Wszyscy nagle troszczą się o polskie interesy. Rzekomo to Ukraina, z którą mamy nadwyżkę 3,5 mld euro (2022), nam zagraża. Dlaczego nie Czechy? Nasz eksport do Czech to 32 mld zł, a import 62 mld - 2 x więcej! Blokujemy granicę? :)

  Widziane na Ukrainie. Przesłuchanie (11)

  Sierioża ma 45 lat. Od kilku tygodni siedzi w ukraińskim więzieniu. Przesłuchiwał, torturował i zabijał. Dlaczego zabijałeś? - pytam. Nie zabijałem, byłem mechanikiem. A twoje zdjęcia z bronią snajperską? Miałeś nóż. To dla szpanu
  Liverpool to nie tylko FC Liverpool i The Beatles. W XIX wieku był on głównym portem Wielkiej Brytanii. Nazywany „Miastem floty handlowej” był wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na unikalny portowy charakter

  Wielu osobom Liverpool kojarzy się z miastem, w którym siedzibę ma jeden z najlepszych klubów piłkarskich w Anglii – FC Liverpool.  Dla fanów muzyki Liverpool jest miastem, w którym swoją karierę rozpoczynali „The Beatles” – jeden z najpopularniejszych zespołów muzycznych na świecie. Ich przebojami, takimi jak „She loves you”, „Love me do” czy „Hey Jude”, do dziś zachwyca się wielu fanów na całym świecie. Liverpool ma jednak o wiele bardziej złożoną historię i ciekawych miejsc niż tylko stadion FC Liverpool czy Muzeum The Beatles. 

  W XIX wieku był on głównym portem handlowym Wielkiej Brytanii, która była w tym okresie mocarstwem światowym ze względu na kluczowy udział w rewolucji przemysłowej. Do niedawna Liverpool, nazywany „Miastem floty handlowej”, był wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względy na swój unikalny, portowy charakter.  Podczas II Wojny Światowej był on drugim najbardziej zniszczonym ośrodkiem miejskim w Anglii w wyniku nalotów niemieckiego lotnictwa.

  Liczący 500 tysięcy mieszkańców Liverpool jest miastem tętniącym życiem. W pobliżu stadionu na Anfield Road znajduje się campus studencki. Studiuje na nim kilka tysięcy studentów z prawie wszystkich krajów świata. Niedaleko od uniwersytetu znajduje się Archikatedra Chrystusa Króla. Została ona konsekrowana w 1967 roku. Jej postmodernistyczny kształt może szokować wielu z nas. Trochę bliżej centrum miasta może odnaleźć jej „siostrę” – Katedrę Liverpoolską. Jest ona wyjątkowa ze względu na swoją długość – 189 metrów (rekord światowy). Pod względem wielkości plasuje się ona na piątym miejscu na świecie. 

  W centrum Liverpoolu znajdziemy również dzielnicę chińską, liczne bary i restauracje oraz galerie handlowe. Miłośnikom spacerów polecam przechadzkę wzdłuż nabrzeża. Znajdziemy tam muzea, sieć kanałów, port i doki. Kto ma więcej sił może odbyć dłuższy spacer i zobaczyć z zewnątrz budowany obecnie przy ujściu rzeki Mersey – stadion FC Everton. Atrakcji w Liverpoolu wystarczy na 2-3 dni zwiedzania. 

  Marek Czachor (mgr)

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja