back to top
More

  Liverpool – nie tylko futbol i The Beatles

  Strona głównaOpinieLiverpool – nie tylko futbol i The Beatles

  Polecamy w dziale

  Czy leci z nami pilot?

  Dr Katarzyna Sójka, była MZ (PiS), zarzuciła PDT oszukiwanie Polaków. Gdy u śp. Sitka stwierdzono śmierć mózgu, podawano, że jego stan jest stabilny. Droga Pani, stan zmarłego jest stanem absolutnie stabilnym.

  Odbierzmy polskim żołnierzom karabiny!

  Aresztowanie polskich żołnierzy po oddaniu przez nich strzałów ostrzegawczych to skandal. Tym większy, że fakt został zatajony przez MON, a wystąpił 2 miesiące temu! Kto chce zniszczyć morale naszej armii?

  Czy Koalicja 13 Grudnia będzie kontrolować przedsiębiorców prywatnych?

  Upartyjnienie Inspekcji Pracy może doprowadzić do wykorzystywania inspektorów pracy do szykanowania przedsiębiorców podejrzewanych o związki z opozycją, a inspektorów nieposłusznych partyjnym poleceniom eliminować.

  Przerywanie ciąży na żądanie już jest wprowadzane!

  30.05.2024, w przeddzień Dnia Dziecka, Minister Zdrowia wydała rozporządzenie o karach finansowych, a nawet zerwaniu umowy przez NFZ, dla szpitali, które odmówią przerwania ciąży. Czy to wstęp do wprowadzenia aborcji na życzenie?
  Liverpool to nie tylko FC Liverpool i The Beatles. W XIX wieku był on głównym portem Wielkiej Brytanii. Nazywany „Miastem floty handlowej” był wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na unikalny portowy charakter

  Wielu osobom Liverpool kojarzy się z miastem, w którym siedzibę ma jeden z najlepszych klubów piłkarskich w Anglii – FC Liverpool.  Dla fanów muzyki Liverpool jest miastem, w którym swoją karierę rozpoczynali „The Beatles” – jeden z najpopularniejszych zespołów muzycznych na świecie. Ich przebojami, takimi jak „She loves you”, „Love me do” czy „Hey Jude”, do dziś zachwyca się wielu fanów na całym świecie. Liverpool ma jednak o wiele bardziej złożoną historię i ciekawych miejsc niż tylko stadion FC Liverpool czy Muzeum The Beatles. 

  W XIX wieku był on głównym portem handlowym Wielkiej Brytanii, która była w tym okresie mocarstwem światowym ze względu na kluczowy udział w rewolucji przemysłowej. Do niedawna Liverpool, nazywany „Miastem floty handlowej”, był wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względy na swój unikalny, portowy charakter.  Podczas II Wojny Światowej był on drugim najbardziej zniszczonym ośrodkiem miejskim w Anglii w wyniku nalotów niemieckiego lotnictwa.

  Liczący 500 tysięcy mieszkańców Liverpool jest miastem tętniącym życiem. W pobliżu stadionu na Anfield Road znajduje się campus studencki. Studiuje na nim kilka tysięcy studentów z prawie wszystkich krajów świata. Niedaleko od uniwersytetu znajduje się Archikatedra Chrystusa Króla. Została ona konsekrowana w 1967 roku. Jej postmodernistyczny kształt może szokować wielu z nas. Trochę bliżej centrum miasta może odnaleźć jej „siostrę” – Katedrę Liverpoolską. Jest ona wyjątkowa ze względu na swoją długość – 189 metrów (rekord światowy). Pod względem wielkości plasuje się ona na piątym miejscu na świecie. 

  W centrum Liverpoolu znajdziemy również dzielnicę chińską, liczne bary i restauracje oraz galerie handlowe. Miłośnikom spacerów polecam przechadzkę wzdłuż nabrzeża. Znajdziemy tam muzea, sieć kanałów, port i doki. Kto ma więcej sił może odbyć dłuższy spacer i zobaczyć z zewnątrz budowany obecnie przy ujściu rzeki Mersey – stadion FC Everton. Atrakcji w Liverpoolu wystarczy na 2-3 dni zwiedzania. 

  Marek Czachor (mgr)

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja