back to top
More

    Marek Czachor, Naukowa twarz Barcelony

    Strona głównaIdeeMarek Czachor, Naukowa twarz Barcelony

    Polecamy w dziale

    Wyzwania stojące przed Polską

    Musimy zrobić rachunek zysków i strat, nie dla formacji politycznej, nie dla własnego środowiska, nie pod kątem karier tych czy innych osób, ale dla dobra narodu i państwa. Powinniśmy przeanalizować ewentualne skutki wyjścia z UE.

    Refleksje na Boże Narodzenie

    Koniecznie karp, prezenty pod choinkę, jeszcze opłatek, odpalić kolędy i możemy świętować. Czym jest Boże Narodzenie dziś? Na naszych oczach upada cywilizacja zbudowana na nauce Chrystusa. Powrót do źródeł to jedyny nasz ratunek.

    Paweł Zastrzeżyński, Nim kur zapieje… (list otwarty do Prezydenta RP Andrzeja Dudy)

    PAD wbrew swoim zapowiedziom z kampanii wyborczej 2015, podpisał Ustawę o finansowaniu in vitro. Przeciwko było tylko 100 posłów PiS (194). Pozostali, jak MM byli za, lub wstrzymali się, jak JK. Dlaczego zostaliśmy oszukani? (red)

    Wszystkich Świętych Obcowanie

    1 listopada przypomina nam trzy prawdy. 1. Że święci nadal żyją, chociaż fizycznie nie ma ich już wśród nas. 2. Istnieje życie inne od tu i teraz. 3. A skoro tak, to istnieje dawca życia na tyle mocny, że pozwala umarłym żyć dalej.
    W historii często pojawiała się idea stworzenia maszyny doskonalszej od Boga. W Barcelonie znajduje się superkomputer Mare Nostrum. Ma przyczynić się do powstania odkryć naukowych i medycznych, jakich nigdy nie stworzyłby człowiek

    W ubiegłym roku pisałem o barwnych obliczach Hiszpanii. Możemy podziwiać tu strzeliste, ośnieżone Pireneje i piaszczyste, słoneczne plaże Balearów. Różnorodność widoczna jest również w poszczególnych miastach Półwyspu Iberyjskiego. Dla przykładu w stolicy Katalonii, Barcelonie, możemy zobaczyć takie turystyczne atrakcje jak  świątynie Sagrada de Familia, Katedra w dzielnicy gotyckiej, stadion Nou Camp, Ogrody Gaudiego, deptaki La Rambla i Barceloneta. 

    W dzielnicy Pedralbes w Kampusie Politechniki  Katalońskiej znajduje się zaś Superkomputer – Mare Nostrum (Nasze Morze). Swoją nazwę zawdzięcza on rozbudowanym mocom przerobowym. Urządzenie znajduje się w budynku byłego kościoła katolickiego – Torre Girona, który został dekonsekrowany w latach 70-tych. Wielu naukowców zakłada, że superkomputer ze względu na swoje rozbudowane moce obliczeniowe przyczyni się do powstania nowych odkryć naukowych i medycznych, które nigdy nie powstałyby w umyśle ludzkim.

    W historii ludzkości często pojawiała się idea stworzenia maszyny, która będzie doskonalsza od Boga. 

    Ostatnie dekady to okres dynamicznego rozwoju przemysłu związanego z zarządzaniem danymi (tzw. sztucznej inteligencji). Przedstawiciele tego sektora zapewniają nas, że niebawem sztuczna inteligencja będzie w stanie rozwiązać wiele naszych problemów oraz usprawnić zarządzanie społeczeństwami. Poprawić szeroko rozumianą jakość życia poprzez ograniczenia zanieczyszczenia środowiska oraz stworzenie leków na nieuleczalne choroby. 

    Bardzo często oczekujemy, że jakaś nadzwyczajna siła, urządzenie jest w stanie rozwiązać nasze problemy, poprawić życie. Prawda jest jednak inna. Nic nie dzieje się  bez naszej chęci i woli do dokonywania zmian w naszym życiu. To  my jesteśmy kowalami naszego losu. Rozwiązania technologiczne mogą jedynie realizację naszych celów utrudnić lub usprawnić.

    Marek Czachor (mgr)

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja