Czesław Sobierajski, Hołd dla bohaterskiego Śląska

Prezydent RP w uznaniu bohaterstwa powstańców śląskich i ludu śląskiego, heroicznie walczących z niemieckim zaborcą o polski Śląsk, podpisał projekt ustawy ustanawiającej "Narodowy Dzień Powstań  Śląskich" na 20 czerwca.
Podziel się tym artykułem:

6 maja  delegacja  Województwa Śląskiego, której przewodniczyli wicewojewoda Jan Chrząszcz, marszałek Jakub Chełstowski, a delegacji województwa opolskiego wojewoda Sławomir  Kłosowski, udała się do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, by przedstawić prośbę o podjęcie inicjatywy ustawodawczej dla ustanowienia święta ,,NARODOWEGO DNIA POWSTAŃ ŚLĄSKICH.

Pan Prezydent podziękował wszystkim za inicjatywę uhonorowania bohaterskich powstańców śląskich i ludu śląskiego heroicznie walczących z niemieckim zaborcą o polski Śląsk i podpisał projekt ustawy ustanawiającej „Narodowy Dzień Powstań Śląskich  Śląskich ” na 20 czerwca .

Podczas tego  spotkania Prezydent  Andrzej Duda szczegółowo motywował także wybór dnia w jakim nowe święto ma być obchodzone:

„To był bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej – ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 r., kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie, i aby ci wszyscy Polacy, Ślązacy, którzy tam o Polskę i za Polskę walczyli, mieli ten swój wielki i niezwykle ważny moment przyłączenia do ojczyzny w ramach kształtowania granic II Rzeczypospolitej, tego, można powiedzieć, ostatniego akordu kształtowania granic II Rzeczypospolitej”.

Projekt trafi teraz do Sejmu, a sama ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu. W uzasadnieniu projektu ustawy można przeczytać, że „tak wskazany termin vacatio legis, nie narusza zasady demokratycznego państwa prawnego i stworzy możliwość uczczenia po raz pierwszy Narodowego Dnia Powstań Śląskich już w 2022 r.”

Podziel się tym artykułem:

Komentarz Tygodnia: Prawda znad granicy

O podróży na wschód Polski, o tym co czują tamtejsi mieszkańcy, o peregrynacji obrazu Matki Bożej Łaskawej, a na koniec książkowa premiera grudnia oraz inne propozycje na prezent.

Georozróby premium – Si vis pacem, para bellum. Czy Polska powinna być gotowa do wojny? cz. 2

Tematem kolejnej gorącej geopolitycznej dyskusji w "Rozróbach u Kuby"🌍 będzie zmiana architektury bezpieczeństwa wobec agresji Rosji i aktualnych wydarzeń na wschodniej granicy Polski i UE. 🇵🇱🛡🇷🇺

Ostatnie wpisy

Finlandia jest gotowa na wojnę z Rosją. A Polska?

Tak twierdzi wódz fińskiej armii, gen. Timo Kivinen. Znając historię wojny rosyjsko-fińskiej 1939/40, powinniśmy mu uwierzyć. Finowie dysponują 280 000 armią i posiadają 1,5 mln sztuk osobistej broni palnej. A czym my dysponujemy?

Status kandydata do UE dla Ukrainy i Mołdawii

Wyprawa prezydenta Rumunii do Kijowa, z Macronem i Scholzem, okazała się bardzo opłacalna. Przy okazji Ukrainy status kandydata do UE nadano też Mołdawii. To pierwszy krok do przyłączenia tej byłej sowieckiej republiki do Rumunii

Hipersoniczny kindżał Putina

Hipersoniczne pociski Kindżał są lotniczą wersją pocisku balistycznego Iskander, zostały ujawnione przez samego Władymira Putina w marcu 2018 roku.

Telewizja dla przygniecionych

O tym jak Putin ukrywa swój majątek u kolegów, o odejściu Jarosława Kaczyńskiego z rządu, o powrocie do węgla, o tym jak największe fundusze inwestycyjne przejmują kontrolę nad żywnością.

Jerzy Targalski, Skretynienie

Obraz przyszłego społeczeństwa w filmie „Idiokracja” potwierdzają badania norweskie i angielskie pokazujące, że od lat 70. XX wieku iloraz inteligencji spada obecnie w tempie 7 punktów na każde pokolenie, czyli co 30 lat.

Rosja podchodzą pod Lisiczańsk

PODSUMOWANIE 118. dnia wojny + MAPY

Siły Zbrojne Republiki Słowacji

W dzisiejszym odcinku Armii Świata przyjrzymy się siłom zbrojnym jednego z dwóch południowych sąsiadów Polski, czyli Słowacji.

Popularne w tym dziale