back to top
More

    Czesław Sobierajski, Hołd dla bohaterskiego Śląska

    Strona głównaIdeeCzesław Sobierajski, Hołd dla bohaterskiego Śląska

    Polecamy w dziale

    Alkoholizm europejski a kryzys wodny

    Do wyprodukowania 1 l piwa zużywa się 300 l wody. Kto pije 1 l piwa dziennie, przez 4 lata spowoduje ślad wodny na poziomie 440 000 litrów, więcej niż wynosi ślad wodny wyprodukowania nowego samochodu.

    Rozmowa z prezesem Fundacji Orla Straż Bartoszem Rutkowskim 

    W Iraku ISIS dopuściło się wielu zbrodni, głównie na ludności cywilnej. Mieszkałem z cywilami, jadłem i godzinami rozmawiałem o tym, co się wydarzyło. Poznałem ich potrzeby. Postanowiłem im pomóc. Ta działalność trwa już 8 lat.

    Dwaj bracia – dwa patriotyzmy 

    Od lat znaczna część polityków, ludzi sztuki, literatów, „aktywistów”...

    Partie i polityka. Diagnoza polskiego systemu władzy.

    “Wykonywanie władzy politycznej czy to we wspólnocie, czy to w instytucjach reprezentujących państwo powinno być ofiarną służbą człowiekowi i społeczeństwu, nie zaś szukaniem własnych korzyści z pominięciem dobra wspólnego". JPII
    Prezydent RP w uznaniu bohaterstwa powstańców śląskich i ludu śląskiego, heroicznie walczących z niemieckim zaborcą o polski Śląsk, podpisał projekt ustawy ustanawiającej "Narodowy Dzień Powstań  Śląskich" na 20 czerwca.

    6 maja  delegacja  Województwa Śląskiego, której przewodniczyli wicewojewoda Jan Chrząszcz, marszałek Jakub Chełstowski, a delegacji województwa opolskiego wojewoda Sławomir  Kłosowski, udała się do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, by przedstawić prośbę o podjęcie inicjatywy ustawodawczej dla ustanowienia święta ,,NARODOWEGO DNIA POWSTAŃ ŚLĄSKICH.

    Pan Prezydent podziękował wszystkim za inicjatywę uhonorowania bohaterskich powstańców śląskich i ludu śląskiego heroicznie walczących z niemieckim zaborcą o polski Śląsk i podpisał projekt ustawy ustanawiającej „Narodowy Dzień Powstań Śląskich  Śląskich ” na 20 czerwca .

    Podczas tego  spotkania Prezydent  Andrzej Duda szczegółowo motywował także wybór dnia w jakim nowe święto ma być obchodzone:

    „To był bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej – ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 r., kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie, i aby ci wszyscy Polacy, Ślązacy, którzy tam o Polskę i za Polskę walczyli, mieli ten swój wielki i niezwykle ważny moment przyłączenia do ojczyzny w ramach kształtowania granic II Rzeczypospolitej, tego, można powiedzieć, ostatniego akordu kształtowania granic II Rzeczypospolitej”.

    Projekt trafi teraz do Sejmu, a sama ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu. W uzasadnieniu projektu ustawy można przeczytać, że „tak wskazany termin vacatio legis, nie narusza zasady demokratycznego państwa prawnego i stworzy możliwość uczczenia po raz pierwszy Narodowego Dnia Powstań Śląskich już w 2022 r.”

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja