More

  Wyrok TSUE – czy to początek końca niewolnictwa bankowego Polaków?

  Strona głównaGospodarkaWyrok TSUE – czy to początek końca niewolnictwa bankowego Polaków?

  Polecamy w dziale

  Tajemnicza ustawa frankowa KNF

  Orzeczenie TSUE, przyznające rację kredytobiorcom frankowym, nie ucieszyło banków, które będą musiały oddać im ponad 100 mld zł. Na pewno? Z przecieków wiemy, że KNF bezprawnie przygotowało swój projekt ustawy. W czyim interesie?

  Wszystkiemu winna jest Ukraina, a rosyjskie fakty

  Rosja eksportuje rocznie 35 mln ton pszenicy, a Ukraina 15 mln ton. To Rosja decyduje o światowych cenach, a nie Ukraina. Dlaczego zatem polscy rolnicy winią Ukraińców za swoje problemy? Odpowiedzialne są rosyjskie ośrodki wpływu.

  Czy CPK jest gorszy od wiatraków i czy już powinniśmy się bać?

  CPK - nie, wiatraki - tak. A na wiatraki skąd pieniądze? Minister Domański wyznał niedawno, że jednym z celów rządu jest faktyczne przekształcenie oszczędności obywateli w skuteczne efektywne inwestycje. To ile trzymacie w banku?

  Czy Polska może wywalczyć niepodległość gospodarczą?

  W ubiegłym tygodniu miały miejsce protesty rolników. Najbardziej zastanawia mnie w tym wszystkim postawa polskich polityków. Zarówno rząd, jak i opozycja, uznają rolnicze protesty za słuszne i je popierają! Rozumiecie coś z tego?
  Wyrok TSUE oznacza, że banki będą musiały oddać klientom co najmniej 100 mld zł. Jeden element niewoli bankowej został uchylony. Czekamy teraz na drugi: zabezpieczeniem kredytu nie może być człowiek, ale kredytowana nieruchomość.

  Wczoraj Trybunał Sprawiedliwość Unii Europejskiej zdecydował, że banki nie mogą żądać od kredytobiorców wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. 

  Wyrok TSUE: Frankowicze się cieszą, banki płaczą – rp.pl

  Z orzeczenia TSUE cieszą się tysiące osób, które zaciągnęły w bankach kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. Cieszą się również ci, którzy rozważają wystąpienie przeciwko bankowi o unieważnienie umowy kredytu. Smucą się banki, gdyż zwiększa się ryzyko, że ich klienci będą teraz częściej występować na drogę prawną i najprawdopodobniej będą musiały zapłacić większe odszkodowania. O czym już pisałem.  

  Czy wyrok TSUE wywróci polski sektor bankowy? – ABC Niepodległość – MTC (abcniepodleglosc.pl)

  Radości i smutkowi towarzyszy jednak pytanie: kto poniesie koszty, które teoretycznie mogą wynieść nawet 234 mld zł , a realnie ok. 100 mld zł?

   Przedstawiciele instytucji monetarnych (Rady Polityki Pieniężnej oraz Narodowego Banku Polskiego) twierdzą, że chociaż banki zostaną obciążone znaczącą kwotą, to ich sytuacja pozostaje stabilna. 

  Raporty o stabilności systemu finansowego (nbp.pl) Litwiniuk (RPP): Uważam, że wyrok TSUE ws. franków nie jest wydarzeniem przełomowym – Bankier.pl

  Wynika to, m.in. z faktu, że zyski generowane obecnie przez sektor bankowy w Polsce są rekordowo wysokie. Zatem banki mają z czego wypłacić odszkodowania.

  Zysk banków wyniósł o 40 proc. więcej niż w kwietniu 2022 r. – Bankier.pl

  Na podobnym stanowisku stoi również Jacek Jastrzębski, szef Komisji Nadzoru Finansowego.  Jednak na Europejskim Kongresie Finansowym ogłosił rzecz ze wszech miar niepokojącą, że prace nad ustawą frankową w nadzorowanej przez niego instytucji dobiegają końca. 

  Przewodniczący KNF oznajmił też, że transfer 100 mld zł z banków do wąskiej grupy klientów jest nieuzasadniony, a 100 mld zł, które mogą trafić do Polaków lepiej byłoby spożytkowane m.in. poprzez finansowanie przez banki transformacji energetycznej (!) 

  Przewodniczący KNF apeluje do banków i ocenia ich gotowość na czarny scenariusz (businessinsider.com.pl)

  Zaskakujący jest fakt, że KNF, który nie posiada inicjatywy ustawodawczej, kontynuuje prace nad ustawą, która wpłynie na finanse kilkuset tysięcy Polaków, a jej szef wyraźnie twierdzi, że frankowiczom te pieniądze się nie należą. 

  Dodatkowo rzecznik rządu zapewnił, że rząd nie planuje na razie działań ustawowych w kwestii kredytów frankowych. Czy frankowicze już powinni zacząć się bać czasu po wyborach?

  Decyzja TSUE ws. frankowiczów. Rzecznik rządu: banki mogą wdrażać wyrok w ramach ugód – Gospodarka – polskieradio24.pl

  Przez ostatnie 15 lat polskie władze nie zrobiły nic, aby rozwiązać problem 750 tysięcy Polaków, którzy zostali nabrani przez banki na kredyty frankowe. Potrzeba było dopiero wyroku TSUE – instytucji europejskiej – żeby częściowo Polaków z bezprawia bankowego wyzwolić. Czy takie zachowanie polskiego państwa na pewno buduje postawy patriotyczne?

  Pozostaje jeszcze druga sprawa, dzięki jej rozwiązaniu Państwo Polskie mogłoby odzyskać część zaufania u swoich obywateli. Ta sprawa to prawne wyzwolenie Polaków z niewoli bankowej, na jaką się narażają biorąc kredyt hipoteczny. 

  Obecne przepisy stanowią, że zabezpieczeniem kredytu mieszkaniowego nie jest kredytowana przez bank nieruchomość, ale osoba kredytobiorcy. To cywilizacyjny regres i jawna niesprawiedliwość. 2000 lat po Chrystusie powróciliśmy do czasów popadania w niewolę za niespłacone długi. 

  MTC

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja