back to top
More

  Czy wyrok TSUE wywróci polski sektor bankowy?

  Strona głównaGospodarkaCzy wyrok TSUE wywróci polski sektor bankowy?

  Polecamy w dziale

  Ponadpartyjny front wzrostu cen mieszkań

  Ponad 20% posłów jest osobiście zainteresowanych wzrostem cen mieszkań. To tłumaczy ponadpartyjną koalicję dla kolejnych programów deweloper+, które nakręcają popyt, a nie zajmują się wzrostem podaży.

  Dlaczego „Tak dla Rozwoju” jest gorsze od „Mieszkania na Start”

  Mówimy Tak dla CPK i Tak dla Rozwoju wraz z posłem PiS Marcinem Horałą i posłanką Razem Pauliną Matysiak. My, obywatele, którzy tu, w Polsce, chcemy pracować, kupić mieszkanie, założyć rodzinę.

  Polskie finanse publiczne: bal na Titanicu

  Deficyt finansów publicznych wyniósł 174 mld zł w 2023. W przyszłym osiągnie 250 mld, czyli poziom 60% w stosunku do PKB. Wtedy rząd musi przedstawić budżet bez deficytu ... albo złamać Konstytucję.

  Wywiad z prof. Grażyną Ancyparowicz, członkiem Rady Polityki Pieniężnej 2016–2022. 

  Przyjęcie euro, bez przygotowania fundamentów gospodarki, zahamuje inwestycje rozwojowe, a tym samym utrudni nam doganianie zamożnych państw europejskich. Łatwo to sprawdzić sięgając do statystyk.
  Decyzja TSUE będzie miała znaczenie nie tylko dla osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne we frankach. Wyrok korzystny dla konsumentów, obciąży banki kwotą nawet 234 mld zł. Dlatego bankierzy już myślą, jak obciążyć tym klientów

  Już 15 czerwca poznamy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczący korzystania z kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej w frankach szwajcarskich 

  Ważna decyzja dla frankowiczów. Wkrótce wyrok TSUE ws. umów kredytów w CHF – GazetaPrawna.pl

  Decyzja Trybunału będzie miała znaczenie nie tylko dla osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne we frankach, lecz również dla nasz wszystkich. W przypadku wyroku korzystnego dla konsumentów, sektor bankowy może ponieść koszty w wysokości nawet 234 mld zł. Pisałem już o tym:

   Kto poniesie koszty wieloletnich zaniedbań polskich polityków? – ABC Niepodległość – MTC (abcniepodleglosc.pl)

  Jest to kwota znacząco  większa niż koszty kolejnych rozwiązań socjalnych, zaproponowanych niedawno przez polityków PiS (program 800+). Jednak zarówno media, jak i politycy, unikają zajęcia się poważnym tematem jakim jest możliwy kryzys w polskim sektorze bankowym i tym, kto poniesie jego koszty. Wagę problemu dostrzegają jednak przedstawiciele sektora bankowego, który przez wiele lat zarabiał na kredytach frankowych. 

  Na początku maja dowiedzieliśmy się, że szef Komisji Nadzoru Finansowego nie dostał zgody politycznej od Prawa i Sprawiedliwości na uchwalenie nowej ustawy frankowej. Rządząca partia obawia się, że utraciłaby w ten sposób głosy wyborcze, gdyż nowa ustawa ma na celu chronić banki kosztem frankowiczów.

  Co dalej z ustawą frankową? Wiemy, co szef KNF przekazał bankom (businessinsider.com.pl)  

  Mimo, że Komisja Nadzoru Finansowego nie ma prawa inicjatywy ustawodawczej, to zajmuje się ona tworzeniem ustawy, która będzie miała ogromny wpływ na finanse publiczne.  Określi też w jakim stopniu my, zwykli obywatele, zapłacimy za ryzyko podejmowane przez banki. Co więcej, jak informuje ruch społeczny „Stop bankowemu bezprawiu”, ustawa ma na celu skłonić frankowiczów do zrezygnowania z gwarantowanego konstytucją prawa do sądów. 

  Tworzona w UKNF ustawa antypozwowa cofnęłaby nasze państwo do czasów wczesnego PRL (bankowebezprawie.pl)

  Próba obciążenia frankowiczów kosztami wyroku TSUE jest szczególnie niezrozumiała w momencie, kiedy sektor bankowy raportuje rekordowe zyski. 

  Zysk netto sektora bankowego w I kw. ’23 wyniósł 8,83 mld zł, wzrósł o 42 proc rdr – KNF | StrefaInwestorow.pl, https://www.rp.pl/banki/art38464121-rekordowe-zyski-bankow-w-i-kwartale-2023-r

  Rekordowy poziom zyskowności banków nie przeszkadza rządzącym w podjęciu decyzji o przedłużeniu wakacji kredytowych z połowy roku na okres powyborczy 

  Wakacje kredytowe zostaną przedłużone? Premier wskazuje, kiedy zapadnie decyzja – Biznes w INTERIA.PLBuda: Decyzja o ew. przedłużeniu wakacji kredytowych – w listopadzie bądź grudniu – Stooq)

  Decyzje o tym kto poniesie pokryje koszty wyroku TSUE, oraz to czy wakacje kredytowe będą przedłużone, mają zdecydowanie większy wpływ na nasze finanse niż koszty programu 800+.

   Dyskusja o tym powinna być publiczna. Jawny powinien być również proces tworzenia rozwiązań prawnych dotyczących szczególnie kredytów frankowych. Żądajmy od polityków zajęcia stanowiska w tych sprawach już teraz, a nie dopiero po wyborach.

  MTC

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja