Czy wyrok TSUE wywróci polski sektor bankowy?

Data

Polecamy

Zielona rewolucja a bezpieczeństwo energetyczne Polski

Jesteśmy bombardowani informacjami, że bez znaczącego udziału OZE, nasza planeta jest skazana na zagładę klimatyczną. Jednak do tej pory nikt nie przedstawił dowodów na to, że bez użycia węgla mielibyśmy teraz chłodniejszy klimat.

Prawo narodów do samostanowienia energetycznego

Jednym ze sposobów minimalizacji wpływu człowieka na globalne ocieplenie jest fiskalizm, lecz nie ten skompromitowany, oparty o spekulację świadectwami emisyjnymi CO2.

Jeszcze raz o podatkach

W sferze ustanawiania i poboru podatków oczekiwana jest uczciwość. Nie można płacić podatków od kłamstwa, bo to jest oszustwo. Takim oszustwem jest spekulacyjny podatek od CO2.
Decyzja TSUE będzie miała znaczenie nie tylko dla osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne we frankach. Wyrok korzystny dla konsumentów, obciąży banki kwotą nawet 234 mld zł. Dlatego bankierzy już myślą, jak obciążyć tym klientów

Już 15 czerwca poznamy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczący korzystania z kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej w frankach szwajcarskich 

Ważna decyzja dla frankowiczów. Wkrótce wyrok TSUE ws. umów kredytów w CHF – GazetaPrawna.pl

Decyzja Trybunału będzie miała znaczenie nie tylko dla osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne we frankach, lecz również dla nasz wszystkich. W przypadku wyroku korzystnego dla konsumentów, sektor bankowy może ponieść koszty w wysokości nawet 234 mld zł. Pisałem już o tym:

 Kto poniesie koszty wieloletnich zaniedbań polskich polityków? – ABC Niepodległość – MTC (abcniepodleglosc.pl)

Jest to kwota znacząco  większa niż koszty kolejnych rozwiązań socjalnych, zaproponowanych niedawno przez polityków PiS (program 800+). Jednak zarówno media, jak i politycy, unikają zajęcia się poważnym tematem jakim jest możliwy kryzys w polskim sektorze bankowym i tym, kto poniesie jego koszty. Wagę problemu dostrzegają jednak przedstawiciele sektora bankowego, który przez wiele lat zarabiał na kredytach frankowych. 

Na początku maja dowiedzieliśmy się, że szef Komisji Nadzoru Finansowego nie dostał zgody politycznej od Prawa i Sprawiedliwości na uchwalenie nowej ustawy frankowej. Rządząca partia obawia się, że utraciłaby w ten sposób głosy wyborcze, gdyż nowa ustawa ma na celu chronić banki kosztem frankowiczów.

Co dalej z ustawą frankową? Wiemy, co szef KNF przekazał bankom (businessinsider.com.pl)  

Mimo, że Komisja Nadzoru Finansowego nie ma prawa inicjatywy ustawodawczej, to zajmuje się ona tworzeniem ustawy, która będzie miała ogromny wpływ na finanse publiczne.  Określi też w jakim stopniu my, zwykli obywatele, zapłacimy za ryzyko podejmowane przez banki. Co więcej, jak informuje ruch społeczny „Stop bankowemu bezprawiu”, ustawa ma na celu skłonić frankowiczów do zrezygnowania z gwarantowanego konstytucją prawa do sądów. 

Tworzona w UKNF ustawa antypozwowa cofnęłaby nasze państwo do czasów wczesnego PRL (bankowebezprawie.pl)

Próba obciążenia frankowiczów kosztami wyroku TSUE jest szczególnie niezrozumiała w momencie, kiedy sektor bankowy raportuje rekordowe zyski. 

Zysk netto sektora bankowego w I kw. ’23 wyniósł 8,83 mld zł, wzrósł o 42 proc rdr – KNF | StrefaInwestorow.pl, https://www.rp.pl/banki/art38464121-rekordowe-zyski-bankow-w-i-kwartale-2023-r

Rekordowy poziom zyskowności banków nie przeszkadza rządzącym w podjęciu decyzji o przedłużeniu wakacji kredytowych z połowy roku na okres powyborczy 

Wakacje kredytowe zostaną przedłużone? Premier wskazuje, kiedy zapadnie decyzja – Biznes w INTERIA.PLBuda: Decyzja o ew. przedłużeniu wakacji kredytowych – w listopadzie bądź grudniu – Stooq)

Decyzje o tym kto poniesie pokryje koszty wyroku TSUE, oraz to czy wakacje kredytowe będą przedłużone, mają zdecydowanie większy wpływ na nasze finanse niż koszty programu 800+.

 Dyskusja o tym powinna być publiczna. Jawny powinien być również proces tworzenia rozwiązań prawnych dotyczących szczególnie kredytów frankowych. Żądajmy od polityków zajęcia stanowiska w tych sprawach już teraz, a nie dopiero po wyborach.

MTC

Ostatnie wpisy autora