back to top
More

  Rząd Donalda Tuska szybko wdraża zielony ład

  Strona głównaGospodarkaRząd Donalda Tuska szybko wdraża zielony ład

  Polecamy w dziale

  Wywiad z prof. Grażyną Ancyparowicz, członkiem Rady Polityki Pieniężnej 2016–2022. 

  Przyjęcie euro, bez przygotowania fundamentów gospodarki, zahamuje inwestycje rozwojowe, a tym samym utrudni nam doganianie zamożnych państw europejskich. Łatwo to sprawdzić sięgając do statystyk.

  Dlaczego Ministerstwo Klimatu chce wykończyć nasz przemysł i nas?

  Minister Zielińska zapowiedziała przyspieszenie implementacji polsko-niemieckiej polityki energetyczno-klimatycznej. Oznacza to szybką likwidację polskich kopalń, wykończenie przemysłu, a dla nas podwyżki.

  Czy rząd Donalda Tuska planuje likwidację szpitali?

  Szpitale przestają wypłacać pensje lekarzom. To coraz częstsze przypadki. Mamy też nowy rządowy projekt ustawy - jeżeli będziemy chcieli się leczyć, to zapłacimy za to dodatkowo z własnej kieszeni.

  Z tygrysa Europy stajemy się żółwiem

  Źle się dzieje w polskiej gospodarce. PMI spadł do 45 pkt. Zmalało zatrudnienie w I kwartale. Sprzedaż detaliczna spadła w kwietniu o 7,3% r/r. Spadliśmy na ostatnie miejsce w Europie.
  Pomimo protestów, rząd nie zamierza wycofywać się z wdrażania zielonego ładu. Budżet znajduje się w złym stanie. Nie ma pieniędzy na CPK. Nie ma na atom. Znajdą się na zielony ład.

  W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął nowelę dotyczącą bonu energetycznego i maksymalnych cen energii. Dzięki rozwiązaniom stworzonym przez resort minister Hennig-Kloski i zaakceptowanym przez posłów rządzącej koalicji, już niebawem zapłacimy zdecydowanie wyższe rachunki za prąd, gaz oraz ciepło. Rząd Donalda Tuska zdecydował się na obciążanie większymi kosztami gospodarstw domowych pomimo tego, że ceny nośników energii, po okresie silnych spadków, są już na poziomach z 2021 roku. Premier uznał widocznie, że jego wyborcy są zdolni do dużych poświęceń, nawet ekonomicznych.  

  Uśmiechnięte podwyżki cen prądu i gazu – ABC Niepodległość – MTC (abcniepodleglosc.pl)

  W tym samym dniu Sejm uchwalił kolejną ustawę, która ma za zadanie przyśpieszyć realizację założeń zielonego ładu. Chodzi o ustawę umożliwiającą rozliczanie w euro inwestycji związanych z budową morskich farm wiatrowych, finansowanych z części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy. Podczas drugiego czytania  Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że nowela inicjuje też procedowanie nad Społecznym Funduszem Klimatycznym. Twierdziła, że jest on bardzo ważnym rozwiązaniem, gdyż z niego będzie pochodzić kolejne 50 mld zł przeznaczonych na inwestycje w polską energetykę.

  Sejm uchwalił ustawę mającą usprawnić finansowanie inwestycji w części pożyczkowej KPO – Bankier.pl

  Ponieważ nie słyszałem wcześniej o tym funduszu, postanowiłem przyjrzeć się mu dokładniej. Społeczny Fundusz Klimatyczny jest rozwiązaniem bardzo podobnym do bonu energetycznego. Ma on łagodzić negatywne skutki wywołane podwyżkami cen materiałów budowlanych, transportu oraz paliw. Nastąpią one już za dwa i pół roku i wywołane będą wprowadzeniem kolejnego etapu systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2. Pieniądze z funduszu mają, podobnie jak bon energetyczny, łagodzić cierpienie najuboższych gospodarstw domowych. Zwolennicy transformacji energetycznej liczą też na to, że pozwoli on na „odwrócenie” negatywnej narracji wokół zielonego ładu.

  Na czym będzie polegał ETS2? Czym jest Społeczny Fundusz Klimatyczny? (teraz-srodowisko.pl)

  Inicjując powstanie Społecznego Funduszu Klimatycznego rządząca koalicja pokazuje, że mimo licznych protestów, nie zamierza rezygnować z wdrażania w Polsce rozwiązań zielonego ładu. Znajdą się środki, chociaż, jak twierdzą posłowie rządzącej koalicji, budżet znajduje się w złym stanie. Nie ma środków na CPK, nie ma środków na atom. Są na realizację zielonego ładu.

  MTC

  Skrócony link:
  https://abcniepodleglosc.pl/uuyr

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja