back to top
More

    Rolnicy protestują, a posłowie piszą ustawę wiatrakową

    Strona głównaGospodarkaRolnicy protestują, a posłowie piszą ustawę wiatrakową

    Polecamy w dziale

    Polska z Chinami czy z Ameryką?

    Jacek Bartosiak wzywa polski rząd do ponownego rozważenia współpracy z Chinami kosztem Stanów Zjednoczonych.  Ogłasza to, gdy Donald Trump wziął ostry kurs na Chiny i oczekuje odpowiedniej reakcji sojuszników. Poparcie Chin byłoby uznane przez Amerykanów za akt zdrady Wolnego Świata i Ameryki.

    Po co Donald Trump wprowadza cła?

    Donald Trump wywiązuje się z obietnic. W kampanii głosił, że obniży ceny surowców energetycznych, zatrzyma masową migrację i będzie walczył w interesie ekonomicznym Amerykanów. 2 pierwsze punkty zrealizował. Teraz wprowadza cła, żeby wyrównać, a najlepiej znieść obciążenia handlowe świata wobec USA

    I co, łyso wam Polacy ?

    Koniec euforii. Wbrew zapowiedziom premiera Tuska, ministra Domańskiego i cudom GUS, polska gospodarka nie wkroczyła na ścieżkę dynamicznego wzrostu. Wg wczorajszych danych sprzedaż det. za luty spadła o 0,5% r/r, a produkcja przemysłowa o -2%. Czar prysł niszcząc też oczekiwania "analityków".

    Niemcy zamykają elektrownie wiatrowe, my będziemy je budować

    W czasie gdy Niemcy zamykają morską farmę wiatrową i to 10 lat przed czasem, Koalicja 13XII przyśpiesza pracę nad ustawą o radykalnym rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Co więcej, prace nad nią mają być maksymalnie skrócone, aby jak najszybciej weszła w życie.
    Kto rzucał brukiem, a kto dostał gazem!? - gdy emocjonowaliśmy się, posłowie dyskutowali o wiatrakach. Doszło do sensacji. Poseł PiS, Ireneusz Zyska, nazwał siebie zielonym konserwatystą, a Kowalskiego, też PiS, rolniczym lobbystą

    W ubiegłym tygodniu w Warszawie polscy rolnicy protestowali przeciwko polityce Zielonego Ładu i importowi produktów rolnych spoza UE. Wzbudził on skrajne emocje, gdyż doszło do starć policji ze strajkującymi. Premier Tusk nazwał rolników chuliganami, a posłowie opozycji zarzucili rządowi stosowanie prowokacji. Przy tym posłowie Prawa i Sprawiedliwości obarczyli rząd odpowiedzialnością za pogarszającą się sytuację w rolnictwie. Na to otrzymali odpowiedź, że obecny rząd jedynie kontynuuje strategię premiera Morawieckiego.

    Gdy emocjonowaliśmy się ulicznym protestem, w polskim parlamencie trwało posiedzenie komisji ds. energii.  Dyskutowano o tzw. ustawie wiatrakowej, którą zajmujemy się od ponad roku. W skrajnej wersji zakłada się wywłaszczanie Polaków i budowę farm wiatrowych 300 metrów od zabudowań. Była ona jednym z kroków milowych dla odblokowania środków z KPO.

    Ku mojemu zaskoczeniu poseł Prawa i Sprawiedliwości Ireneusz Zyska ubolewał, że ustawa nie została uchwalona wcześniej. Jej blokowanie zahamowało rozwój OZE w Polsce i według posła, nazywającego siebie „zielonym konserwatystą”, zmniejszyło konkurencyjność naszej gospodarki. Co więcej poseł Zyska wszedł w spór ze swoim kolegą klubowym, posłem Kowalskim, zarzucając mu lobbowanie w interesie polskiej wsi. Na koniec poseł Zyska stwierdził: 

    Albo wychodzimy z Unii Europejskiej i jedziemy dalej na węglu, a jeżeli nie – to musimy te reguły i zasady szanować oraz stosować, inaczej nasze firmy nie wytrzymają konkurencji”.

    Starcie dwóch byłych wiceministrów z rządu PiS na komisji. „To też byli lobbyści” | Energetyka24

    Nie wiem dlaczego poseł Zyska nie dostrzega faktu, że energetyka oparta tylko na OZE nie jest konkurencyjna cenowo. Świadczy o tym przecież  recesja w niemieckim przemyśle, spowodowana wysokimi cenami energii mimo rządowego wsparcia. Rosnący udział energetyki odnawialnej zwiększa również niestabilność systemu elektroenergetycznego, czego już doświadczamy w Polsce. 

    Wyższe  koszty energii elektrycznej w Polsce wynikają z faktu, że energetyka węglowa jest objęta opodatkowaniem w ramach europejskiego systemu ETS. Bez tych kosztów byłaby ona tańsza niż energia z wiatru i słońca. Prawo i Sprawiedliwość, podobnie jak obecna koalicja, opowiada się od wielu lat za zwiększeniem udziału OZE w produkcji prądu i ciepła w Polsce. Wyrazem tego było zaakceptowanie Zielonego Ładu przez rząd Mateusza Morawieckiego. Ofiarami tej polityki są polskie górnictwo, hutnictwo oraz energetyka węglowa. To nasi politycy są odpowiedzialni za likwidację miejsc pracy w/w sektorach.

    Piotr Duda na proteście rolników: Niemiecki CO2 jest dobry, a polski zły. Nie ma na to zgody! (tysol.pl)

    To właśnie podporządkowanie się polityce gospodarczej wyznaczanej przez Brukselę i Berlin doprowadziło do tego, że nasza gospodarka stała się mniej konkurencyjna w ostatnich latach. Bez absurdalnych założeń polityki klimatycznej płacilibyśmy mniej za prąd. 

    Twierdzenie, że nasze firmy nie poradziłyby sobie w przypadku opuszczenia Unii Europejskiej jest absurdalne. Czy przemysł w Wielkiej Brytanii przestał istnieć po Brexicie? Wręcz przeciwnie, obniżka kosztów systemu ETS polepszyła jego sytuację finansową. 

    Teza, że nie poradzimy sobie jako państwo i naród bez akceptacji unijnej polityki klimatycznej i to w dniu protestów rolników, jest dla zdumiewająca. Czy nasi posłowie nie widzą, że rolnicy i myśliwi protestują właśnie przeciwko jej założeniom, nie chcąc po prostu podzielić losu górników i hutników? 

    MTC

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja