Dziś rano rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię, że prawo do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy kredytowej ma konsument, a nie bank.
Pod koniec ubiegłego roku ostrzegaliśmy przed takim scenariuszem:
Na problemy w polskich bankach spowodowane zamiataniem pod dywan sprawy „kredytów frankowych” zwracał uwagę Narodowy Bank Polski oraz szef Komisji Nadzoru Finansowego.
Jednak zarówno rząd jak i opozycja nie zajęły się problemem, którego koszt może wynieść nawet 234 mld zł !
Co prawda opinia rzecznika generalnego nie jest wiążąca i nie stanowi ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy kredytów frankowych, jednak zwykle wyroki TSUE są zgodne z opinią Rzecznika Generalnego. W tym przypadku opinia rzecznika w bardzo dużym stopniu wzmacnia pozycję kredytobiorców frankowych w sporach z bankami. Ostateczny wyrok ma zostać wydany
w październiku obecnego roku.
Przez 14 lat cała polska scena polityczna nie zajęła się na poważnie tematem ograniczenia ryzyka i kosztów związanych z kredytami frankowymi. Dotyczy to zarówno rządów PO-PSL jak i PiS.
Co więcej, w wydanej w 2013 roku opinii, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego stwierdził, że propozycja przewalutowania kredytów mieszkaniowych udzielonych lub denominowanych we frankach szwajcarskich na złote po kursie z dnia udzielenia kredytów miałaby silnie negatywny wpływ na sytuację sektora bankowego, sytuację finansów publicznych i całej polskiej gospodarki oraz naraziłaby Skarb Państwa na wypłatę odszkodowań, które w razie konieczności ich uiszczenia znacząco pogorszyłyby sytuację finansów publicznych.
W przeciwieństwie do polskich władz, problemem kredytów frankowych zajął się rząd węgierski. W 2015 roku przeprowadził on konwersję wcześniej zawartych kredytów dewizowych na forinty, ograniczając w ten sposób ryzyko w/w portfela kredytów oraz przyczyniając się do długoterminowej stabilizacji systemu bankowego.
Dlaczego polski rząd, mimo skutecznego rozwiązania problemu frankowego na Węgrzech, nie zdecydowali się na podobny krok? W jaki sposób chce teraz zająć się zdecydowanie większym problemem? Te pytania pozostają wciąż bez odpowiedzi.
Odpowiedź na nie jest jednak bardzo ważna – to ona wskaże podmioty, które pokryją koszty naprawy systemu bankowego. Czy będą to akcjonariusze banków czy my, podatnicy, o tym będą musieli niebawem zdecydować politycy. Warto zapytać ich o tę kwestię w okresie kampanii wyborczej.
MTC
Źródła:
Konsument ma prawo do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Bank nie – GazetaPrawna.pl
KNF ogłasza frankowy alert. Wyrok TSUE może doprowadzić do upadłości kilku banków – GazetaPrawna.pl
Stanowisko KNF w sprawie kredytów frankowych – Infor.pl
ZBP: Opinia rzecznika generalnego TSUE nie jest wiążąca (dorzeczy.pl)
Problem frankowy? Na Węgrzech nie występuje – wGospodarce.pl