Kto poniesie koszty wieloletnich zaniedbań polskich polityków?

Data

Polecamy

Kolejny skok polityków na nasze oszczędności?

Część mediów publicznych ("naszych") nazywała pożyczenie środków z FRD przez rząd Tuska „grabieżą”, a dziś taką samą decyzję rządu Mateusza Morawieckiego - „zabezpieczeniem wypłaty emerytur”😊 Nie zmienia to jednak rzeczywistości.

Czy euro to nasza konieczność dziejowa?

Znowu pojawiają się głosy upolitycznionych ekonomistów o konieczności wprowadzenia w Polsce euro. Pozbywanie się części suwerenności gospodarczej nie jest mądre. Sama strefa euro jest źle zarządzana i pozbawia nas konkurencyjności

Czy po wyborach czeka nas zapaść gospodarcza i hiperinflacja?

Pogarsza się stan finansów publicznych. Rosną nasze potrzeby pożyczkowe. W zapewnienia rządu nie wierzą ekonomiści, którzy prognozują możliwość zapaści gospodarczej i chronicznie wysokiej inflacji. Bo nikt nie proponuje rozwiązań.
Opinia rzecznika Trybunału Sprawiedliwości UE może oznaczać, po potwierdzeniu jej wyrokiem, koszt 234 mld złotych! Dla banków? Przez 14 lat politycy nie zajęli się tym problemem, bo zajmowali się swoją kasą. Węgrzy zrobili inaczej

Dziś rano rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię, że  prawo do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy kredytowej ma konsument, a nie bank. 

Pod koniec ubiegłego roku ostrzegaliśmy przed takim scenariuszem: 

Na problemy w polskich bankach spowodowane zamiataniem pod dywan sprawy „kredytów frankowych” zwracał uwagę Narodowy Bank Polski oraz szef Komisji Nadzoru Finansowego. 

Jednak zarówno rząd jak i opozycja nie zajęły się problemem, którego koszt może wynieść nawet 234 mld zł !

Co prawda opinia rzecznika generalnego nie jest wiążąca i nie stanowi ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy kredytów frankowych, jednak zwykle wyroki TSUE są zgodne z opinią Rzecznika Generalnego. W tym przypadku opinia rzecznika w bardzo dużym stopniu wzmacnia pozycję kredytobiorców frankowych w sporach z bankami. Ostateczny wyrok ma zostać wydany 
w październiku obecnego roku.

Przez 14 lat cała polska scena polityczna nie zajęła się na poważnie tematem ograniczenia ryzyka i kosztów związanych z kredytami frankowymi. Dotyczy to zarówno rządów PO-PSL jak i PiS. 

Co więcej, w wydanej w 2013 roku opinii, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego stwierdził, że propozycja przewalutowania kredytów mieszkaniowych udzielonych lub denominowanych we frankach szwajcarskich na złote po kursie z dnia udzielenia kredytów miałaby silnie negatywny wpływ na sytuację sektora bankowego, sytuację finansów publicznych i całej polskiej gospodarki oraz naraziłaby Skarb Państwa na wypłatę odszkodowań, które w razie konieczności ich uiszczenia znacząco pogorszyłyby sytuację finansów publicznych. 

W przeciwieństwie do polskich władz, problemem kredytów frankowych zajął się rząd węgierski. W 2015 roku przeprowadził on konwersję wcześniej zawartych kredytów dewizowych na forinty, ograniczając w ten sposób ryzyko w/w portfela kredytów oraz przyczyniając się do długoterminowej stabilizacji systemu bankowego.

Dlaczego polski rząd, mimo skutecznego rozwiązania problemu frankowego na Węgrzech, nie zdecydowali się na podobny krok? W jaki sposób chce teraz zająć się zdecydowanie większym problemem?  Te pytania pozostają wciąż bez odpowiedzi. 

Odpowiedź na nie jest jednak bardzo ważna – to ona wskaże podmioty, które pokryją koszty naprawy systemu bankowego. Czy będą to akcjonariusze banków czy my, podatnicy, o tym będą musieli niebawem zdecydować politycy. Warto zapytać ich o tę kwestię w okresie kampanii wyborczej.

MTC

Źródła:

https://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2023-02/cp230036pl.pdf

Konsument ma prawo do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Bank nie – GazetaPrawna.pl

KNF ogłasza frankowy alert. Wyrok TSUE może doprowadzić do upadłości kilku banków – GazetaPrawna.pl

Stanowisko KNF w sprawie kredytów frankowych – Infor.pl

ZBP: Opinia rzecznika generalnego TSUE nie jest wiążąca (dorzeczy.pl)

Problem frankowy? Na Węgrzech nie występuje – wGospodarce.pl

PRZEWALUTOWANIE_35881.pdf (knf.gov.pl)

Obserwator Finansowy: ekonomia, debata, Polska, świat

Ostatnie wpisy autora