back to top
More

    Kto poniesie koszty wieloletnich zaniedbań polskich polityków?

    Strona głównaGospodarkaKto poniesie koszty wieloletnich zaniedbań polskich polityków?

    Polecamy w dziale

    Same sukcesy rządów PO/PIS

    Gdy słyszę po powrocie z Brukseli premiera PL, ogłaszającego sukces, to zaczynam się bać. Czego ten sukces będzie dotyczył – wprowadzenia euro (bez naszej zgody), likwidacji „brudnej” gotówki, a może likwidacji państwa?

    Niespełnione śląskie marzenie

    Węgiel to nasze czarne złoto... Śląsk i Zagłębie mogą świecić wspaniałym blaskiem na całą gospodarkę - powiedział PMM w 2018. Śląsk będzie potęgą przemysłową, w kopalniach będzie się wydobywać węgiel - a to PDT w 2023.

    Rolnicy protestują, a posłowie piszą ustawę wiatrakową

    Kto rzucał brukiem, a kto dostał gazem!? - gdy emocjonowaliśmy się, posłowie dyskutowali o wiatrakach. Doszło do sensacji. Poseł PiS, Ireneusz Zyska, nazwał siebie zielonym konserwatystą, a Kowalskiego, też PiS, rolniczym lobbystą

    Czy KPO jest ważniejsze od polskiej gospodarki?

    Efektywnością programu New Generation Fund (polski KPO) zajęła się sama Komisja Europejska. Okazało się, że jego wpływ na PKB krajów, które środki otrzymały, jest kilkukrotnie mniejszy niż zakładano. Praktycznie niezauważalny.
    Opinia rzecznika Trybunału Sprawiedliwości UE może oznaczać, po potwierdzeniu jej wyrokiem, koszt 234 mld złotych! Dla banków? Przez 14 lat politycy nie zajęli się tym problemem, bo zajmowali się swoją kasą. Węgrzy zrobili inaczej

    Dziś rano rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię, że  prawo do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy kredytowej ma konsument, a nie bank. 

    Pod koniec ubiegłego roku ostrzegaliśmy przed takim scenariuszem: 

    Na problemy w polskich bankach spowodowane zamiataniem pod dywan sprawy „kredytów frankowych” zwracał uwagę Narodowy Bank Polski oraz szef Komisji Nadzoru Finansowego. 

    Jednak zarówno rząd jak i opozycja nie zajęły się problemem, którego koszt może wynieść nawet 234 mld zł !

    Co prawda opinia rzecznika generalnego nie jest wiążąca i nie stanowi ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy kredytów frankowych, jednak zwykle wyroki TSUE są zgodne z opinią Rzecznika Generalnego. W tym przypadku opinia rzecznika w bardzo dużym stopniu wzmacnia pozycję kredytobiorców frankowych w sporach z bankami. Ostateczny wyrok ma zostać wydany 
    w październiku obecnego roku.

    Przez 14 lat cała polska scena polityczna nie zajęła się na poważnie tematem ograniczenia ryzyka i kosztów związanych z kredytami frankowymi. Dotyczy to zarówno rządów PO-PSL jak i PiS. 

    Co więcej, w wydanej w 2013 roku opinii, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego stwierdził, że propozycja przewalutowania kredytów mieszkaniowych udzielonych lub denominowanych we frankach szwajcarskich na złote po kursie z dnia udzielenia kredytów miałaby silnie negatywny wpływ na sytuację sektora bankowego, sytuację finansów publicznych i całej polskiej gospodarki oraz naraziłaby Skarb Państwa na wypłatę odszkodowań, które w razie konieczności ich uiszczenia znacząco pogorszyłyby sytuację finansów publicznych. 

    W przeciwieństwie do polskich władz, problemem kredytów frankowych zajął się rząd węgierski. W 2015 roku przeprowadził on konwersję wcześniej zawartych kredytów dewizowych na forinty, ograniczając w ten sposób ryzyko w/w portfela kredytów oraz przyczyniając się do długoterminowej stabilizacji systemu bankowego.

    Dlaczego polski rząd, mimo skutecznego rozwiązania problemu frankowego na Węgrzech, nie zdecydowali się na podobny krok? W jaki sposób chce teraz zająć się zdecydowanie większym problemem?  Te pytania pozostają wciąż bez odpowiedzi. 

    Odpowiedź na nie jest jednak bardzo ważna – to ona wskaże podmioty, które pokryją koszty naprawy systemu bankowego. Czy będą to akcjonariusze banków czy my, podatnicy, o tym będą musieli niebawem zdecydować politycy. Warto zapytać ich o tę kwestię w okresie kampanii wyborczej.

    MTC

    Źródła:

    https://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2023-02/cp230036pl.pdf

    Konsument ma prawo do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Bank nie – GazetaPrawna.pl

    KNF ogłasza frankowy alert. Wyrok TSUE może doprowadzić do upadłości kilku banków – GazetaPrawna.pl

    Stanowisko KNF w sprawie kredytów frankowych – Infor.pl

    ZBP: Opinia rzecznika generalnego TSUE nie jest wiążąca (dorzeczy.pl)

    Problem frankowy? Na Węgrzech nie występuje – wGospodarce.pl

    PRZEWALUTOWANIE_35881.pdf (knf.gov.pl)

    Obserwator Finansowy: ekonomia, debata, Polska, świat

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja