back to top
More

    Czarne chmury zbierają się nad polskim systemem bankowym

    Strona głównaGospodarkaCzarne chmury zbierają się nad polskim systemem bankowym

    Polecamy w dziale

    Niemcy zamykają elektrownie wiatrowe, my będziemy je budować

    W czasie gdy Niemcy zamykają morską farmę wiatrową i to 10 lat przed czasem, Koalicja 13XII przyśpiesza pracę nad ustawą o radykalnym rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Co więcej, prace nad nią mają być maksymalnie skrócone, aby jak najszybciej weszła w życie.

    Ministerstwo Klimatu czyli Ministerstwo Prawdy

    Dezinformacja klimatyczna to celowe rozpowszechnianie fałszywych informacji, że zmiany klimatyczne nie są spowodowane przez człowieka - ogłosiła Hennig-Kloska, nasza Ministra Prawdy. Kto się z tym nie zgadza, ten jest kłamcą. Tylko prawda ogłoszona przez MK jest prawdziwa.

    Statystyczne cuda rządu Donalda Tuska

    Po wymianie prezesa GUS polska gospodarka zaczęła "rosnąć". GUS publikuje dane, które coraz bardziej rozjeżdżają się z danymi Eurostatu. Wg GUS sprzedaż det. za 01. 2025 wzrosła o 4,8%, o 1,2% wg Eurostatu. Sprzedaż aut wg GUS wzrosła w styczniu o 22%, ale ich rejestracja tylko o 3,4%!

    Cicha prywatyzacja publicznej służby zdrowia

    Luka w finansach NFZ osiągnie 249 miliardów w l. 2025-28. Rząd Donalda Tuska nie ma planu jak temu zapobiec. Ma ważniejsze cele, implementację zielonego ładu i walkę z opozycją. Chyba, że to celowy powrót do planu sprzed lat - prywatyzacji służby zdrowia.
    Problem kredytów frankowych był przez lata zamiatany pod dywan. Teraz czekamy na wyrok TSUE, odnośnie prawa banków do pobierania wynagrodzenia za użyczony kapitał w przypadku unieważnienia umowy. Mówimy o kwocie 100 mld złotych!!!

    Narodowy Bank Polski opublikował „Raport o stabilności systemu finansowego”. Poruszona została w nim kwestia zagrożeń dla polskiego systemu bankowego, wynikających z oczekiwanego wyroku TSUE (ma zapaść w 2023 roku) odnośnie prawa banków do pobierania wynagrodzenia za użyczony kapitał w przypadku sądowego unieważnienia umowy.

    Kwota jaką będą musiały zapłacić banki, w przypadku niekorzystnego dla nich wyroku TSUE, jest znacząca i wynosi 100 mld zł. Jest to ponad 10-krotność zysku całego sektora bankowego wygenerowanego w 2021 roku.

    Powagę sytuacji dostrzega również szef Komisji Nadzoru Finansowego. Wezwał on banki do angażowania się w rozwiązania ugodowe w sprawach umów frankowych.

    O „tykającej bombie w polskim systemie bankowym” napisał również renomowany „Financial Times”. Twierdzi on, że problem został stworzony podczas rządów PO-PSL, kiedy to zapowiedziano zastąpienie złotówki przez euro, co dało zielony sygnał bankom dla udzielania kredytów hipotecznych w obcych walutach. Mimo rosnącego ryzyka dla systemu finansowego, problem „kredytów frankowych” był przez lata zamiatany pod dywan, zamiast znalezienia rozwiązania.

    Na horyzoncie pojawiło się niedawno kolejne ryzyko. Jest ono związane z próbą podważenia legalności kredytów opartych o stawkę WIBOR.  Wspomniał o nim Prezes Narodowego Banku Polskiego, który jednocześnie zapowiedział monitoring wyroków sądowych dotyczących tej kwestii.

    W polskim systemie bankowym pojawia się coraz więcej zagrożeń, które mogą doprowadzić do  pogorszenia jego stabilności.

    Kto, w przypadku negatywnego dla banków wyroku TSUE oraz wzrostu ilości wyroków sądów kwestionujących stosowanie stawki WIBOR, pokryje znaczące koszty naprawy systemu? Podatnicy czy akcjonariusze banków?

    MTC

    Źródła:

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja