back to top
More

    Jak wielka jest budżetowa dziura Morawieckiego?

    Strona głównaGospodarkaJak wielka jest budżetowa dziura Morawieckiego?

    Polecamy w dziale

    Słowo o podatkach

    Polska cofnęła się w rankingu „Doing business” o parę miejsc. Jedną z przyczyn jest nadmierny fiskalizm i związana z nim rozbudowana biurokracja, nakładająca wiele czasochłonnych i kosztownych obowiązków sprawozdawczych na podatnika.

    Rafako – serce Donalda Tuska już nie krwawi

    Rafako trzeba ratować. Nie wyobrażam sobie, żeby efektem działania władzy i wielkiej spółki skarbu państwa, było zniszczenie innej polskiej firmy. /.../Serce krwawi, że zupełnie za darmo Niemcy tu wejdą ze swoją produkcją - twierdził D. Tusk 1,5 roku temu. Nikt już tego nie pamięta, zwłaszcza on sam.

    Kryzys w PKP Cargo

    PKP Cargo, narodowy kolejowy przewoźnik towarowy, traci udziały w rynku i notuje straty za pierwsze dwa kwartały 2024 r. Co poszło nie tak? Przedstawiamy ciekawą analizę specjalisty z branży kolejowej, niezwiązanego z żadną partią. Nie potrzebujemy przecież partyjnych, jedynie słusznych narracji (ABC).

    Przyszłość światowej energetyki

    CO2 nie jest główną przyczyną globalnego ocieplenia. Straszenie świata zakazem paliw węglowych, z wyznaczeniem granicy czasowej, tylko przyspiesza ich wydobycie – państwa posiadające ich zasoby wydobywają je na wyścigi, aby zdążyć przed rokiem 2050.
    O złej sytuacji budżetu wiedział nie tylko PMM. Wiedzieli także politycy opozycji. Ale dodawali kolejne obietnice socjalne - żeby wygrać. Teraz zaczęli się z nich wycofywać, ogłaszając "dziurę Morawieckiego". Co zatem zlikwidują?

    Od ponad roku piszę o drastycznie pogarszającym się stanie finansów publicznych. O bardzo złej sytuacji budżetowej wiedzieli zarówno rządzący, jak i politycy opozycji. Nie przeszkodziło to im jednak w ogłaszaniu kolejnych kosztownych obietnic wyborczych. Spełnienie ich będzie wymagało dalszego zadłużania się. W kraju i u inwestorów zagranicznych. 

    Już kilka dni po wyborach czołowi politycy opozycji zaczęli wycofywać się ze swoich obietnic. Dodatkowo nazwali oni rekordowo wysoki deficyt dziurą Morawieckiego.  W prasie zaś pojawiły się spekulacje o możliwych cięciach wydatków socjalnych, takich jak 13. i 14. emerytura oraz świadczenie 800+. Posłowie z ramienia PO wezwali również do ujawnienia faktycznego stanu finansów publicznych Polski.

    „Dziura Morawieckiego” i obawy o budżet. Czy potrzebne są cięcia wydatków? – Biznes w INTERIA.PL

    Zwykły obywatel może poczuć się zdezorientowany. Nie wie w jakim stanie są finanse publiczne. Czy trzeba ciąć wydatki socjalne, aby Polska uniknęła bankructwa? 

    Nie czekając na raport o stanie budżetu, który ma stworzyć już nowy rząd, spojrzeliśmy na dane o finansach publicznych w krajach UE prezentowane przez Europejski Urząd Statystyczny – Eurostat.  Na stronach tej instytucji znajdują się informacje tak o deficytach sektora finansów publicznych, jak i ich ogólnym zadłużeniu na koniec czerwca obecnego roku.

    Government finance statistics: updated information – Products Eurostat News – Eurostat (europa.eu)

    Okazuje się, że deficyt fiskalny w Polsce zbliżony jest (w stosunku do Produktu Krajowego Brutto) do raportowanego w Francji i Hiszpanii, zaś zdecydowanie niższy niż we Włoszech i na Węgrzech. Z kolei poziom zadłużenia  (do PKB) jest zdecydowanie niższy niż średnia unijna.  

    Z problemem pogarszającego się stanu finansów publicznych zmaga się zatem większość państw unijnych. Nie dotyczy to tylko Polski. Bez odpowiedzi pozostaje jednak pytanie: w jaki sposób ten znaczący problem zostanie rozwiązany przez nowy rząd?

    MTC

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja