back to top
More

  Jak wielka jest budżetowa dziura Morawieckiego?

  Strona głównaGospodarkaJak wielka jest budżetowa dziura Morawieckiego?

  Polecamy w dziale

  Marże deweloperów nie są jeszcze tak wysokie jak handlarzy bronią!

  Marże nie są tak wysokie jak handlarzy bronią i narkotykami, a branża nie potrzebuje rządowego wsparcia - twierdzi czołowy deweloper J. Szanajca. Dlaczego zatem kolejny rząd tak chce pomagać?

  Rząd Donalda Tuska szybko wdraża zielony ład

  Pomimo protestów, rząd nie zamierza wycofywać się z wdrażania zielonego ładu. Budżet znajduje się w złym stanie. Nie ma pieniędzy na CPK. Nie ma na atom. Znajdą się na zielony ład.

  Energetyczna wojna Niemiec z Polską

  Gdy my będziemy likwidować energetykę, zamykając np. Turów, Niemcy będą ją rozwijać, żeby móc eksportować więcej prądu. Również do Polski, bo z powodu polityki UE musimy ograniczyć jego produkcję.

  Uśmiechnięte podwyżki cen prądu i gazu

  Benzyna nie będzie po 5,19. PDT nie ma takiej władzy nad rynkiem, jaką obiecywał;) Jednak dlaczego rosną ceny gazu i energii el., skoro ich ceny na rynku hurtowym spadły do poziomu z 2021?
  O złej sytuacji budżetu wiedział nie tylko PMM. Wiedzieli także politycy opozycji. Ale dodawali kolejne obietnice socjalne - żeby wygrać. Teraz zaczęli się z nich wycofywać, ogłaszając "dziurę Morawieckiego". Co zatem zlikwidują?

  Od ponad roku piszę o drastycznie pogarszającym się stanie finansów publicznych. O bardzo złej sytuacji budżetowej wiedzieli zarówno rządzący, jak i politycy opozycji. Nie przeszkodziło to im jednak w ogłaszaniu kolejnych kosztownych obietnic wyborczych. Spełnienie ich będzie wymagało dalszego zadłużania się. W kraju i u inwestorów zagranicznych. 

  Już kilka dni po wyborach czołowi politycy opozycji zaczęli wycofywać się ze swoich obietnic. Dodatkowo nazwali oni rekordowo wysoki deficyt dziurą Morawieckiego.  W prasie zaś pojawiły się spekulacje o możliwych cięciach wydatków socjalnych, takich jak 13. i 14. emerytura oraz świadczenie 800+. Posłowie z ramienia PO wezwali również do ujawnienia faktycznego stanu finansów publicznych Polski.

  „Dziura Morawieckiego” i obawy o budżet. Czy potrzebne są cięcia wydatków? – Biznes w INTERIA.PL

  Zwykły obywatel może poczuć się zdezorientowany. Nie wie w jakim stanie są finanse publiczne. Czy trzeba ciąć wydatki socjalne, aby Polska uniknęła bankructwa? 

  Nie czekając na raport o stanie budżetu, który ma stworzyć już nowy rząd, spojrzeliśmy na dane o finansach publicznych w krajach UE prezentowane przez Europejski Urząd Statystyczny – Eurostat.  Na stronach tej instytucji znajdują się informacje tak o deficytach sektora finansów publicznych, jak i ich ogólnym zadłużeniu na koniec czerwca obecnego roku.

  Government finance statistics: updated information – Products Eurostat News – Eurostat (europa.eu)

  Okazuje się, że deficyt fiskalny w Polsce zbliżony jest (w stosunku do Produktu Krajowego Brutto) do raportowanego w Francji i Hiszpanii, zaś zdecydowanie niższy niż we Włoszech i na Węgrzech. Z kolei poziom zadłużenia  (do PKB) jest zdecydowanie niższy niż średnia unijna.  

  Z problemem pogarszającego się stanu finansów publicznych zmaga się zatem większość państw unijnych. Nie dotyczy to tylko Polski. Bez odpowiedzi pozostaje jednak pytanie: w jaki sposób ten znaczący problem zostanie rozwiązany przez nowy rząd?

  MTC

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja