Jak wielka jest budżetowa dziura Morawieckiego?

Data

Strona głównaGospodarkaJak wielka jest budżetowa dziura Morawieckiego?

Polecamy w dziale

Nowi posłowie chcą wywłaszczać Polaków i budować farmy wiatrowe 300 m. od domów!

Projekt nowej ustawy zakłada zmniejszenie odległości z 700 do 300 metrów, wywłaszczania osób prywatnych i budowę wiatraków w pakach krajobrazowych. Tylko pytamy posła Gadowskiego: na czyje zlecenie i w jaki sposób powstał projekt?

Donald Tusk rozpoczyna wiatrakową rewolucję! – czyim kosztem?

Jeszcze nie ma nowego rządu, a już mamy rewolucyjny projekt ustawy. Farmy wiatrowe mogą stać 300 metrów od zabudowań! Wiatraki mają być inwestycją strategiczną. A za zamrożenie cen prądu (na pół roku) ma zapłacić Orlen -15 mld zł!

Europejska Unia równych i równiejszych

Odpowiedzią na wzrost cen surowców po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 była pomoc państw UE dla swoich firm. Ale aż 70% z 742 mld euro zaakceptowanych przez KE udzieliły Niemcy i Francja. Jedna UE? Tak - dla równych i równiejszych.

Patrzysz z przerażeniem na rachunki za prąd? Zobacz Ile naprawdę płacisz za CO2.

@RadoslawPogoda wyjaśnia czemu nasze rachunki za energię poszybowały w ostatnich latach tak mocno w górę.
O złej sytuacji budżetu wiedział nie tylko PMM. Wiedzieli także politycy opozycji. Ale dodawali kolejne obietnice socjalne - żeby wygrać. Teraz zaczęli się z nich wycofywać, ogłaszając "dziurę Morawieckiego". Co zatem zlikwidują?

Od ponad roku piszę o drastycznie pogarszającym się stanie finansów publicznych. O bardzo złej sytuacji budżetowej wiedzieli zarówno rządzący, jak i politycy opozycji. Nie przeszkodziło to im jednak w ogłaszaniu kolejnych kosztownych obietnic wyborczych. Spełnienie ich będzie wymagało dalszego zadłużania się. W kraju i u inwestorów zagranicznych. 

Już kilka dni po wyborach czołowi politycy opozycji zaczęli wycofywać się ze swoich obietnic. Dodatkowo nazwali oni rekordowo wysoki deficyt dziurą Morawieckiego.  W prasie zaś pojawiły się spekulacje o możliwych cięciach wydatków socjalnych, takich jak 13. i 14. emerytura oraz świadczenie 800+. Posłowie z ramienia PO wezwali również do ujawnienia faktycznego stanu finansów publicznych Polski.

„Dziura Morawieckiego” i obawy o budżet. Czy potrzebne są cięcia wydatków? – Biznes w INTERIA.PL

Zwykły obywatel może poczuć się zdezorientowany. Nie wie w jakim stanie są finanse publiczne. Czy trzeba ciąć wydatki socjalne, aby Polska uniknęła bankructwa? 

Nie czekając na raport o stanie budżetu, który ma stworzyć już nowy rząd, spojrzeliśmy na dane o finansach publicznych w krajach UE prezentowane przez Europejski Urząd Statystyczny – Eurostat.  Na stronach tej instytucji znajdują się informacje tak o deficytach sektora finansów publicznych, jak i ich ogólnym zadłużeniu na koniec czerwca obecnego roku.

Government finance statistics: updated information – Products Eurostat News – Eurostat (europa.eu)

Okazuje się, że deficyt fiskalny w Polsce zbliżony jest (w stosunku do Produktu Krajowego Brutto) do raportowanego w Francji i Hiszpanii, zaś zdecydowanie niższy niż we Włoszech i na Węgrzech. Z kolei poziom zadłużenia  (do PKB) jest zdecydowanie niższy niż średnia unijna.  

Z problemem pogarszającego się stanu finansów publicznych zmaga się zatem większość państw unijnych. Nie dotyczy to tylko Polski. Bez odpowiedzi pozostaje jednak pytanie: w jaki sposób ten znaczący problem zostanie rozwiązany przez nowy rząd?

MTC

Ostatnie wpisy autora