back to top
More

    Jak wielka jest budżetowa dziura Morawieckiego?

    Strona głównaGospodarkaJak wielka jest budżetowa dziura Morawieckiego?

    Polecamy w dziale

    Będą podwyżki cen żywności i prądu … po wyborach!

    Zabawa ma trwać do wyborów. Potem rząd zlikwiduje niższy VAT na żywność, zamrozi 800+, wycofa wsparcie dla niższych cen energii, podniesie akcyzę. Polskie finanse mają być uzdrowione naszym kosztem, a nie administracji, jak planuje Donald Trump.

    Manowce zielonej transformacji

    20 mld zł rocznie(!) kosztuje nas religia klimatyczna i zielona transformacja. 9 mld to koszt utrzymania stabilności systemu, a 11 mld to dopłaty do górnictwa. Nie da się go zlikwidować, bo tylko energetyka węglowa jest stabilnym źródłem.

    Czy będziemy świadkami statystycznego cudu?

    Wg Koalicji miało nam się żyć lepiej. Dane GUS pokazują, że jest gorzej, gospodarka hamuje, a rośnie zadłużenie. Wystarczyła jednak dymisja prezesa GUS, by nowe dane okazały się optymistyczne, produkcja w październiku wzrosła o 4,7% r/r. Mamy się cieszyć!

    Ukraińskie zboże złe, a rosyjskie nawozy…?

    Import nawozów z Rosji i Białorusi przyczynia się do pogorszenia sytuacji polskich producentów. Zakłady Azotowe Puławy walczą o przetrwanie. Zagrożone jest kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy. Gdzie jesteście PP. Bosak i Braun? Gdzie wasze protesty?
    O złej sytuacji budżetu wiedział nie tylko PMM. Wiedzieli także politycy opozycji. Ale dodawali kolejne obietnice socjalne - żeby wygrać. Teraz zaczęli się z nich wycofywać, ogłaszając "dziurę Morawieckiego". Co zatem zlikwidują?

    Od ponad roku piszę o drastycznie pogarszającym się stanie finansów publicznych. O bardzo złej sytuacji budżetowej wiedzieli zarówno rządzący, jak i politycy opozycji. Nie przeszkodziło to im jednak w ogłaszaniu kolejnych kosztownych obietnic wyborczych. Spełnienie ich będzie wymagało dalszego zadłużania się. W kraju i u inwestorów zagranicznych. 

    Już kilka dni po wyborach czołowi politycy opozycji zaczęli wycofywać się ze swoich obietnic. Dodatkowo nazwali oni rekordowo wysoki deficyt dziurą Morawieckiego.  W prasie zaś pojawiły się spekulacje o możliwych cięciach wydatków socjalnych, takich jak 13. i 14. emerytura oraz świadczenie 800+. Posłowie z ramienia PO wezwali również do ujawnienia faktycznego stanu finansów publicznych Polski.

    „Dziura Morawieckiego” i obawy o budżet. Czy potrzebne są cięcia wydatków? – Biznes w INTERIA.PL

    Zwykły obywatel może poczuć się zdezorientowany. Nie wie w jakim stanie są finanse publiczne. Czy trzeba ciąć wydatki socjalne, aby Polska uniknęła bankructwa? 

    Nie czekając na raport o stanie budżetu, który ma stworzyć już nowy rząd, spojrzeliśmy na dane o finansach publicznych w krajach UE prezentowane przez Europejski Urząd Statystyczny – Eurostat.  Na stronach tej instytucji znajdują się informacje tak o deficytach sektora finansów publicznych, jak i ich ogólnym zadłużeniu na koniec czerwca obecnego roku.

    Government finance statistics: updated information – Products Eurostat News – Eurostat (europa.eu)

    Okazuje się, że deficyt fiskalny w Polsce zbliżony jest (w stosunku do Produktu Krajowego Brutto) do raportowanego w Francji i Hiszpanii, zaś zdecydowanie niższy niż we Włoszech i na Węgrzech. Z kolei poziom zadłużenia  (do PKB) jest zdecydowanie niższy niż średnia unijna.  

    Z problemem pogarszającego się stanu finansów publicznych zmaga się zatem większość państw unijnych. Nie dotyczy to tylko Polski. Bez odpowiedzi pozostaje jednak pytanie: w jaki sposób ten znaczący problem zostanie rozwiązany przez nowy rząd?

    MTC

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja