back to top
More

    Dlaczego niemieckie wiatraki są równiejsze niż Orlen i polskie kopalnie?

    Strona głównaGospodarkaDlaczego niemieckie wiatraki są równiejsze niż Orlen i polskie kopalnie?

    Polecamy w dziale

    Ponadpartyjny front wzrostu cen mieszkań

    Ponad 20% posłów jest osobiście zainteresowanych wzrostem cen mieszkań. To tłumaczy ponadpartyjną koalicję dla kolejnych programów deweloper+, które nakręcają popyt, a nie zajmują się wzrostem podaży.

    Dlaczego „Tak dla Rozwoju” jest gorsze od „Mieszkania na Start”

    Mówimy Tak dla CPK i Tak dla Rozwoju wraz z posłem PiS Marcinem Horałą i posłanką Razem Pauliną Matysiak. My, obywatele, którzy tu, w Polsce, chcemy pracować, kupić mieszkanie, założyć rodzinę.

    Polskie finanse publiczne: bal na Titanicu

    Deficyt finansów publicznych wyniósł 174 mld zł w 2023. W przyszłym osiągnie 250 mld, czyli poziom 60% w stosunku do PKB. Wtedy rząd musi przedstawić budżet bez deficytu ... albo złamać Konstytucję.

    Wywiad z prof. Grażyną Ancyparowicz, członkiem Rady Polityki Pieniężnej 2016–2022. 

    Przyjęcie euro, bez przygotowania fundamentów gospodarki, zahamuje inwestycje rozwojowe, a tym samym utrudni nam doganianie zamożnych państw europejskich. Łatwo to sprawdzić sięgając do statystyk.
    Sejm obciążył kosztami zamrożenia cen energii Orlen (15 mld zł). Rząd niemiecki udzielił pomocy producentowi turbin wiatrowych, firmie Siemens Energy (7,5 mld euro [30 mld zł]). Są w UE równi i równiejsi. My nadal jesteśmy równi.

    W ubiegłym miesiącu pisałem o nierównych zasadach udzielania wsparcia przez państwa w Unii Europejskiej. Okazało się, że od momentu wybuchu kryzysu energetycznego największymi beneficjentami pomocy państwowej w UE były firmy i konsumenci z Niemiec i Francji.  Przedsiębiorstwa z tych krajów mogą zatem łatwiej uporać się z negatywnymi skutkami kryzysu niż firmy z Polski i pozostałych państw. 

    Europejska Unia równych i równiejszych – ABC Niepodległość – MTC (abcniepodleglosc.pl)

    Na dodatek pomoc w Unii Europejskie może być udzielana wybiórczo. Są branże i firmy, które są ważniejsze od innych. A wielkość pomocy zależy tylko od tego do jakiego państwa należą. Przedstawiciele władz poszczególnych państw UE starają się wspierać własne firmy. Zależy im na tym, żeby miały one lepszą sytuację konkurencyjną, co przekłada się na powstanie dodatkowych miejsc pracy. Tymczasem posłowie popierający ustawę o zamrożeniu cen energii elektrycznej i gazu w pierwszej połowie 2024 roku zdecydowali się obciążyć kosztami (15 mld złotych) głównie polski koncern energetyczny Orlen. Ten ruch spowoduje, że jego pozycja konkurencyjna na tle pozostałych firm europejskich z branży energetycznej będzie słabsza. 

    Inaczej rzecz ma się w Niemczech. Rząd niemiecki zdecydował się udzielić pomocy producentowi turbin wiatrowych, firmie Siemens Energy. Ma ona wynieść 7,5 mld euro (30 mld złotych).  Firmę mają również wspomóc jej akcjonariusze, banki oraz rząd hiszpański. 

    Ten ostatni ze względu na fakt, że część zakładów Siemens Energy zlokalizowanych jest w Hiszpanii. Wszystkim interesariuszom zależy na tym, żeby firma stanęła na nogi. 

    Siemens Energy otrzyma od Niemiec 7,5 mld euro pomocy rządowej – Bankier.pl

    Decyzją rządu niemieckiego zaskoczonych jest jednak wielu analityków. Nie rozumieją dlaczego rząd niemiecki zakłóca zasady konkurencyjności, zamiast rozwiązywać problemy rynkowe.  

    Przypomnijmy,  że wcześniej rząd niemiecki przeznaczył m.in. 30 mld euro (120 mld złotych) pomocy dla niemieckiego koncernu energetycznego Uniper, który był największym klientem Gazpromu w Europie. 

    Takiej zrozumienia nie mieli polscy politycy wobec branży górniczej w Polsce. Bez względu na to czy rządziło PO czy PiS. Jak informuje prezes Polskiej Grupy Górniczej, w ciągu 10 lat wyłączyliśmy z produkcji w Polsce 28 mln ton węgla, co stanowi 44% całego wydobycia. Jednocześnie zwiększyliśmy import węgla. Dynamika ograniczania produkcji węgla w Polsce była największa na świecie. Decyzja o likwidacji sektora górnictwa węgla kamiennego była uzasadniana przez polityków z PO i PiS naciskami ze strony Komisji Europejskiej. Twierdzono, że nie można subsydiować sektora, który jest nierentowny i który nie wpisuje się w założenia polityki klimatycznej UE. 

    Prezes PGG: dekarbonizacja Europy skutkuje karbonizacją światowej gospodarki (wnp.pl)

    Przykład pomocy udzielonej firmie Siemens Energia na tle wygaszania polskiego górnictwa pokazuje, że w Europie są równi i równiejsi. Dlaczego wciąż musimy być tylko równi? 

    MTC

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja